"Lyhennysvapaat asuntolainat ovat yleistyneet naapurimaa Ruotsissa. Tilastojen mukaan lyhennysvapaat asuntolainat ovat nostaneet keskimääräisen asunto-osaketta varten otetun lainan lyhennysajan naapurimaassa peräti 125 vuoteen, maan asuntolainaviranomaiset kertovat raportissaan.
Ruotsin rahoitusmarkkinoita valvovan Finansinspektionenin mukaan varsinkin suurissa kaupungeissa jo merkittävä osa lainoista on lyhennysvapaita. Finansinspektionenin vuonna 2011 tekemän kyselyn mukaan jopa 34 prosenttia asuntolainoista ei lyhennetä"
Huhhuh, hinnat lähdössä hirmunousuun, kun ruotsalainen käytäntö on rantautumassa suomeen ja laina-ajat jopa 8-kertaistuvat suomen keskimääräisestä 15 vuodesta.
Pitkäaikaistyötön tuhnukin saa kohta lainaa 100 vuoden maksuajalla ja ostaa täräyttää Ullanlinnasta arvoasunnon. Ei tarvitse enää mana rommausta ympärivuorokauden vuodeta toiseen
Ruotsin rahoitusmarkkinoita valvovan Finansinspektionenin mukaan varsinkin suurissa kaupungeissa jo merkittävä osa lainoista on lyhennysvapaita. Finansinspektionenin vuonna 2011 tekemän kyselyn mukaan jopa 34 prosenttia asuntolainoista ei lyhennetä"
Huhhuh, hinnat lähdössä hirmunousuun, kun ruotsalainen käytäntö on rantautumassa suomeen ja laina-ajat jopa 8-kertaistuvat suomen keskimääräisestä 15 vuodesta.
Pitkäaikaistyötön tuhnukin saa kohta lainaa 100 vuoden maksuajalla ja ostaa täräyttää Ullanlinnasta arvoasunnon. Ei tarvitse enää mana rommausta ympärivuorokauden vuodeta toiseen
Vastaukset 13
Vanhimmat
Ei se pitkäaikaistuhnunu saa sitä korkoakaan maksettua.
Kyllä ahkerimmat saavat pulloja ja puolukoita sen verran kerättyä että korot ja yhtiövastike tulee suoritettua
Ei ole onneksi tulossa. Ruotsin asuntovelkaiset ovat todella kusessa, kuten pian uutisoidaan. http://asuntokuplassa.blogspot.fi/
Siellä jo ensimmäillä ikuisella odottajalla alkoi alalauka väpättää ja kauhea angerdenial päällä. Hirveä kiire kiistää kaikki.
Missäs kusessa ne ruotsalaiset nyt sitten on? Raha pidetään kierrossa pyörittämässä taloutta ja kaikki ovat tyytyväisiä. Toki muutama foliohattutyhny kiristää vyötä ja manaa romahdusta. Tarvitaanhan muutama rakkikoirakin karavaanin viereen räkyttämään
Ruotsalaiset eivät ihan pian ole pulassa, mutta 125 vuoden laina on liian pitkä, koska talojen tekninen käyttöikäkään ei välttämättä ole niin pitkä. Jos asuntolainaa ei lyhennä, se aiheuttaa riskin vakuusvajeesta eli omaisuus on vähäisempi kuin mitä siitä on velkaa. Tuossa saattaa velat jäädä, vaikka talo on jo purettu.
Tällaisella politiikalla mennään tilanteeseen, jossa rahalla ei ole mitään arvoa, kun luotetaan, että sitä painetaan aina lisää. Jos luottamus rahaan menee niin idea siitä, että jokainen tekee sitä, missä on hyvä, saa siitä palkkaa ja ostaa hyödykkeitä häviää ja siirrytään takaisin vaihdantatalouteen. Se on Neuvostoliiton tie. Ainoa ero on se, että "puolueen jäseniä" etuoikeuksineen ovat ne, jotka ensin pääsevät velkarahaan käsiksi.
Mitään järkeähän tuollaisissa lainoissa ei ole mutta kuvastaa melko hyvin sitä kuinka terveellä pohjalla suomalainen asuntohintataso / lainan anto on. Laina-ajat keskimäärin reilusti alle 20 vuotta ja mediaani todennäköisesti alle 10 vuotta.
Näin juuri. Ruotsin asuntomarkkinoilla pidentynyt laina-aika ei vielä ole täysimääräisesti siirtynyt hintoihin. Nyt on siis vielä kivaa ja kaikki näyttää hyvältä. Sitten kun on ja vähän ylikin niin tuleekin pikku takapakki. Sitten tuo kupla puhkeaa ja kun väläytellään vaihtoehtoa laina-aikojen saattamisesta vaikkapa 40 vuoden tasoon, se romahduttaa asuntojen hinnat ja olisi täten "helt omöjligt" eli täysin mahdotonta. Samaan aikaan Suomessa asuntokauppa rullaa, kuten ennenkin.
Hankalan tuosta asiasta tekee se, että asuntokuplan puhkeaminen ajoittuu lähes aina muutenkin epävakaisiin aikoihin tai on sen seurausta. Suomessa on oltu varovaisia edellisestä lamasta oppineena ja siksi täällä ei ole asuntokriisiä, vaikka vientiteollisuudessa menee vähän heikommin.
Uutta tsunamia luvassa juuri kun on edellisistä toivuttu!
Ruotkalaiset ovat aina olleet suomalaisia fiksumpia.
Täällä junttilassa pidetään vieläkin velattomuutta jonkinlaisena saavutuksena. Tai ainakin jotku pitää...
Sinänsä paradoksaalista mitä enemmän tuloja / omaisuutta sitä suuremmalla todennäköisuyydellä myös jättimäiset velat. Se nyt vaan on niin että varsinkin asuntovelkaa "kannattaa olla" vaikka ne voisi poiskin maksaa.
Onhan tuo aikamoinen systeemi että ottaa elinikäisen lainan ja lyhentelee pelkät korot. Velat kun eivät periydy niin sitten kun kuolee niin jälkikasvunkaan ei tarvitse lainaa pois maksaa mutta ei kyllä jää mitään perintöäkään sitten, käytännössä varmaan siis pankki ottaa sen asunnon (tai mitä siitä on jäljellä) velkojen maksuksi ja jos tuo ei riitä niin lopunkin omaisuuden sitten.
Tuolla menetelmällä pääsee kyllä melko pienilläkin tuloilla hankkimaan erittäin arvokkaan asunnon ja siis se mitä asunnosta pitää kuukausittain maksaa riippuu kokonaan korkotasosta.
Esim. 800.000 euron asunnosta joutuu maksamaan 1,35% kokonaiskorolla (mikä esim. Loordilla on tällä hetkellä vielä jäljellä olevassa lainassa) 900 euroa kuukaudessa, Suomessa tuosta saisi vielä 30% verovähennystä ensiasunnosta ja siis 630 eur / kk joutuisi maksamaan 800.000 euron asunnosta kuukaudessa. Eihän se ole paljon enempää kuin vastike isohkosta yli 100 neliön kerrostaloasunnosta.
Tuolla Ruotsin systeemillä pääsisi ilman omaa rahaa ja pääomaa siis hankkimaan 630 eurolla kuukaudessa 800.000 euron uuden talon. Tosin jos / kun korko nousee niin asumiskulu nousee kovasti, esim. 4% korolla meneekin korkoon jo 2667 euroa kuukaudessa tai verovähennys huomioituna 1867 eur/kk, tosin ei tuokaan paha ole kahdestaan maksettaessa välttämättä eli 933 eur/kk/naama ja saisi asua 800.000 euron uudessa talossa. Yli 4% korko tuskin nousee kuitenkaan oikein koskaan EU-aikana, ehkä ihan maksimit jotain 5,5%-6%.
Sen sijaan nykykoroilla kohtuullisessa 300.000 euron asunnossa voisi asua naurettavalla 236,25 eur/kk korkokululla (verovähennys huomioituna 1,35% korko 300.000 euron lainalle kuukautta kohden). Eihän tuo ole kuin peruskommuunikämpän vastikkeen verran!
Kaikkein paras kikka olisi tietysti ostaa 100% velaksi ilman velan lyhentämistä pelkät korot maksaen esim. 60.000 euron sijoituskaksio ja maksaa siitä 67,50 eur/kk korkoa (ilman verovähennyksiä eli tulonhankkimiskuluvähennystä, jonka voi vähentää pääomatulosta / vuokratulosta) ja vuokrata tuo kaksio esim. 500 eurolla kuukaudessa. Vuokralainen maksaisi 500 eur/kk, itse et lyhentäisi lainaa vaan maksaisit vain muutaman kympin kuussa korkoa ja maksat toki vastikkeet mutta käteen jäisi silti kuukaudessa n. 300 eur/kk voittoa ja lainan määrä pysyisi samana, sitten jos tuosta luopuisi niin myisi sen vain pois ja pitäisi saamansa vuokratuotot. Eli jos pankki suostuu niin sijoitusasunnon lainastakin maksaisi vain pelkät korot ja vetäisi vuokravoitot välistä! Aika hyvä "kikka".
Kyllä tuhnu maksaa kaksiosta helposti 800eur/kk vuokraa. Pääasia että on vapaa kuin taivaan muuttolintu (lentämään kartanolle kun isäntä niin määrää) ja saa särkyneen jääkaapin tilalle uuden kerran 10 vuodessa
Mitäs työtön muli? Velat juoksee, sanerausvelka, arvo syöksyy. Sitä sanotaan kusessa olemiseksi!
Vuokralainen kerää kamat ja sonoo, pidä läävä?