Hei, onko kellään kokemusta tästä talon vuokraajasta? Tai löytyy myös nimellä dreamlivingthailand...Kiitos etukäteen vastauksista!!
dreamlivingpropertygroup
vuokraaja
10398
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Älä missään nimessä vuokraa kyseiseltä sivulta mitään! Jos vielä asunnonvälittäjänä mies nimeltä Jussi Hirvonen. Hän ilmeisesti on omistaja kyseisille nettisiteille. Me vuokrattiin asunto jo hyvissä ajoin keväällä ensi kuun reissua varten. Kaikki meni hyvin ja oppikirjan mukaan varausmaksuun saakka. Tuli kuitit ja vuokrattavan asunnon omistajan nimi. Nyt kun loma lähenee aloin ottamaan uudelleen yhteyttä Jussiin, kaveri onkin kadonnut kuin tuhka tuuleen! Googlettamalla sitten löysin muutaman vastaavan tapauksen, jotka on sattunut ruotsalaisille ja norjalaisille. Tiedän meidän lisäksi toisenkin suomalaisen perheen, jolle on käynyt samanlaisesti. Toivottavasti et ole vielä ehtinyt vuokraamaan täältä mitään. Pistä sanaa eteenpäin ettei kukaan enää menetä rahojaan tälle tyypille.
Hei,mistä olette vuokranneet talon luotettavasti?Ja paljonko maksoi?
Me vuokrasimme Raya Diversin alaisuudessa olevalta Raya Sailingilta. Heillä ei ole kovin montaa taloa, mutta onneksi löydettiin talo huijarin jälkeen.
Toinen hyvä on homeaway.com. Kokemusta sieltä ei ole Thaimaan osalta, mutta Kreikkaan vuokrattiin sieltä. Se on valvottu sivusto, joten huijarit eivät siellä pysty niin hyvin toimimaan.
Apua!! Me olemme myös vuokranneet tältä jussilta lomahuvilan phuketista parin kuukauden päähän ja maksaneet huvilan vuokran kahdessa erässä. 1.erästä tuli kuitti ja toisen erän maksettuamme jussi ilmoitti rahojen tulleen sekä laittavansa kuitin ym.tiedot meille lähipäivinä. Tästä on mennyt aikaa pari kuukautta eikä kuitteja tms.ole tullut. Olemme laittaneet firmalle sähköpostia ja kyselleet kuitin ym.perään mutta vastausta ei ole kuulunut. Alamme seuraavaksi yrittämään tavoittaa häntä puhelimitse ja jos emme tavoita niin mitäköhän tässä tilanteessa tehdään?
Meillä on pieniä lapsia lähdössä mukaan reissuun, emmekä tiedä uskallammeko nyt lähteä jos meillä ei ole kattoa päänpäällä thaimaaseen mentäessä.
Miten te olette edenneet asian kanssa? Kiitos vastauksista!
Hei, Jussin numerot eivät ole käytössä, yritimme soittaa niihin. Peruimme varauksen sähköpostitse ja vaadimme varausmaksun palautusta! Keskiviikkona 31.10 teemme rikosilmoituksen poliisille, koska rahoja hän tuskin meille palauttaa! Jos haluat, niin voin vaihtaa tietojamme s-postilla.Meidän lisäksi on monta muuta perhettä, joita Jussi huijasi! Me saimme eilen varattua jouluksi hotellin, tosi hankala löytää n äin viime tipassa majoitusta (meitäkin 9 henkilöä) reissuun lähössä. Jos haluat, niin laita s-postiosoitteesi tänne, niin voidaan vaihtaa tietoja lisää. Teidän tarinanne on aivan samanlainen kuin meillä. Vo harmi!!
Rikosilmoitus Suomen poliisille on tehty tutkintanimikkeellä petos. Kehotan kaikkia rahansa menettäneitä tekemään samoin.
Mulla samanlainen kokemus, vuokrasin helmikuussa asunnon tammikuuksi 2013. Maksoin varausmaksun helmikuussa 2012, 700€ ja nyt lokakuun alussa toiset 700€ lupasi lähettää kuitin mutta mitään ei ole kuulunut. ilmoitti kyllä että rahat ovat saapuneet. Kummallista tässä on se, että vuosi sitten vuokrasin tältä jussi hirvoselta asunnon myös ja peruin sen, mutta hän palautti sillon rahat?? nyt äijä hävisi kun tuhka tuuleen kera minun rahojen :( ikävä lähtee thaimaaseen uudenvuoden aattona kun ylellinen majoitus vaihtui pieneen kämppään :(
Miten ihmeessä teillä on sinisilmäysyyttä pistää toista tonnia tollaselle tyypille, ennenkuin otatte selvää mikä tää herra on miehiään? Tässäkin ketjussa on tullu nyt jo monta tapausta, jossa tyyppi on kusettanu. Yksikin tällänen huijaustapaus pitäis riittää laittaa stoppi tälle toiminnalle. Jakakaa tietoa ja ottakaa selvää tarkasti keltä vuokraatte. Muistakaa, että pahimmat kusettajat jota Thaimaasta löytyy on suomalaisia. Suomalainen mielellään kusettaa suomalaista, koska olettaa, että suomalaisen vaan hiljaa nielee tappionsa ja kiukkunsa, kun pelkää häpeää, että tuli vedätetyksi. Ulkomaalaisia eivät niin herkästi uskalla huijata, siinä saattaa pian löytää ittensä hainruokana.
http://www.houseforrentthailand.com/fi/
kuulin huhuja, että tää jussi hirvonen häärää näillä sivuilla nykyisin, ja yhdennäköisyyshän on suuri. ja samoja asuntoja on tullut vastaan kun dreamlivingsamui.com sivujen kautta. Otin yhteyttä tutkijaan, mutta mitäpä tuo sano, eipä juuri mitään.
Lukekaa Ahvennahkatakki ( http://www.thaibooks.net/ahven.php ) ennenkuin asioitte rakennuttajien kanssa. Niin suomalaisten, jotka ovat pahimpia kuin thaikkujenkin kanssa.
Singaporelaiset saattavat olla varmimpia , varmaa rakentajaa eli grynderiä ei olekaan enää, edes suomessa