Näkökyvyn nopeahko heikkeneminen

Olen 15v poika ja olen ihmetellyt että kun näkökykyni heikkeni todella nopeasti 6luokan jälkeen. 7luokalla näkökenttä sumeni ja en nähnyt taululle. 8 luokalla vanhemmat käskivät hankkia silmälasit mutta en ole pitänyt niitä koulussa päivääkään ja pitää yrittää tiirailla sinne taululle. Eli voisiko joku kertoa mikä olisi syy tähän. Olen miettinyt myös laserleikkausta mutta voiko 15v ikäisenä sellaista tehdä?
5200
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Näkö muuttuu nopeasti kasvuvaiheessa. Eli todennäköisesti pituuskasvupyrähdyksesi ajoittuu tuolle aikavälille. Voimakkuuden muutos hidastuu/pysähtyy, kun et enää kasva. Oletko ajatellut piilareita?

Äänestä
  • Mulla kävi just näin. Sain ekat lasit 13-vuotiaana, kun en nähnyt taululle enää ollenkaan. Seuraavat lasit oli ihan pakko ostaa kahden vuoden päästä, kun en niillä ensimmäisillä enää nähnyt. Näkö huononi vielä vähän, mutta huononeminen pysähtyi n. 17-vuotiaana -3:n paikkeille, eli samoihin aikoihin kun pituuskasvukin loppui. Myöhemmin tuli vielä vähän hajataittoa, mutta muuten huononeminen pysähtyi.

    Miksi et käytä laseja koulussa? Osta uudet hyvännäköiset kehykset, lasithan on ihan kivat!

    Äänestä

Itselläni suurinpiirtein samassa iässä vastaava tilanne. Näkökyky romahti muutamassa vuodessa lähes nollille, syynä keratoconus (sarveiskalvon sairaus). Kannattaa käydä optikolla tai silmälääkärilla ja pyytää tutkimaan, onko sarveiskalvolla keratoconukseen liittyviä muutoksia. Varhaisessa vaiheessa tehty diagnoosi mahdollistaa mm. sarveiskalvon valokovetushoidon, jolla on mahdollista pysäyttää sairauden eteneminen (sarveiskalvon etenevä muodonmuutos).

Lisää tietoa keratoconuksesta: www.keratoconus.fi

Äänestä

Nou, "Lasit yläasteella" on väärässä. Voimakkuuden muutos ei todellakaan välttämättä pääty, ei edes vaikka pituuskasvu päättyy! Itse sain lasit vasta yläasteella, jonka alussa olivat -1,75, ja yläasteen päättyessä olivat n. -3.

Siitä eteenpäin näkö heikkeni koko ajan pikku hiljaa n. kolmekymppiseksi asti (-3 --> -5 asti), minkä jälkeen tuli vasta todellinen romahdus eli viidessä vuodessa ikävuosina 30-35 arvot muuttuivat -5:stä -8,5 asti. Ikävuosina 35-42 tuli sitten enää muutosta siten, että 42v oli arvot -10. Eli se siitä näön pysähtymisestä.

ja ei, minulla ei todellakaan löydetty niin yhtään mitään syytä tai selittävää tekijää näön heikkenemiselle, ei sukurasitusta, ei vikaa silmän rakenteessa ymv. Joskus vain kuulemma näin tapahtuu, that´s it.

Äänestä

Joo, ei likinäköisyyteen ole mitään erityistä syytä.
Laseleikkauksen voi tehdä vasta kun näön heikkeneminen on pysähtynyt ja joka tapauksessa aikaisintaan 18-20 vuotiaana.

Hanki piilarit, voit unohtaa koko ongelman.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kiitoskia vastaajile kirjoitti:

Olen 15v poika ja olen ihmetellyt että kun näkökykyni heikkeni todella nopeasti 6luokan jälkeen. 7luokalla näkökenttä sumeni ja en nähnyt taululle. 8 luokalla vanhemmat käskivät hankkia silmälasit mutta en ole pitänyt niitä koulussa päivääkään ja pitää yrittää tiirailla sinne taululle. Eli voisiko joku kertoa mikä olisi syy tähän. Olen miettinyt myös laserleikkausta mutta voiko 15v ikäisenä sellaista tehdä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu