Jumalan valtakunnan rajat piirtää vain armollinen Jumala. Kuuluuko tämä seuroissa? Keskustelu on vapaa.
Jumalan valtakunnan rajat
Rajoista
18376
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Joo . ei se ole tommonen kuin Oulun rukous huone Siellä ei ole urkuja
Jaaseksen aikasessa Synägoogassa ei ollut urkusoittimiä ,eikä
JUmalan valtakuntaa . se nimittäin on vilä tekemättä se
tehdään /luodaan vasta kun Karitsa lähtee viimeiselle Tuomiolle
JUmala on luvannut tehs /LUODA sen vasta silloin . ..
Usko Jeesukseen on raja, usko, mikä on saatu parannuksen teon yhteydessä kun uudestisynnytään ylhäältä. Joh, 3:1-36
JOH. 1:12-13, Room. 10:9-13
http://www.onlyoneway.net/sarjakuva.htm
http://www.saarnatuoli.net/
http://www.tv7.fi/vod/player/?program=9138
Armollinen Jumala ei piirtele rajoja. Lähde siitä. Rakkaustarina alusta loppuun ja se ei säröile.
Jumala loi ja pitää luomistaan huolen.
Kiduttaminen helveteissä ei tietenkään kuulu millään osin Rakkauden repertuaariin. Se on ihmisjärjen keksintö.
Must kaa tuntu et raamatut pitää sillo heittää syrjään ku omatunto huutaa Rakkautta vastaan Raamatussa. Kidutus ja ikuinen sellainen ei ole rakkautta.
Toteamuksen: Jumalan valtakunnnan rajat piirtää vain armollinen Jumala esitti Lopen suviseuroissa Helsingin piispa Irja Askola. Yhteisöt voivat asettaa jäsenilleen tosiaan rajoja mutta Jumalan valtakunnan rajat piirtää vain Jumala.
Yhteisössä valtaa pitävät päättävät omasta mielestään jokaisen sieluntilasta ja sen autuaaksitulemisesta. Sillä ei ole kuitenkaan mitään merkitystä sen kanssa kuka tulee autuaaksi ja kuka ei.
Helvetti on totta eikä mikään ihmisjärjenkeksintö, uskovan pitää toimia Jumalan tahdon mukaisesti eikä hänen tahdon vastaisesti. Älkääkä viitsikö heti pilkata kommenttiani, nimittely ON SYNTIÄ.
Katsotaan mitä sanoo Jeesus sanoi Jumalan valtakunnasta.
Luuk.17.
20 Ja kun fariseukset kysyivät häneltä, milloin Jumalan valtakunta oli tuleva, vastasi hän heille ja sanoi: "Ei Jumalan valtakunta tule nähtävällä tavalla,
21 eikä voida sanoa: 'Katso, täällä se on', tahi: 'Tuolla'; sillä katso, Jumalan valtakunta on sisällisesti teissä".
Eli mitään näkyvää Jumalan valtakuntaa ei ole, vaan jokainen ihminen, joka on saanut lahjaksi Pyhän Hengen, on Jumalan valtakunnan jäsen.
Kenelle Pyhä Henki on annettu, sen tietää Jumala, ei papit ei ihmiset eikä saarnamiehet.
Juuri näin. Yhdyn edelliseen puheenvuoroon.
voi siis olla niin, että joillakin herätysliikkeeseen kuuluvilla on pyhä henki ja samoin jollakin ei liikkeeseen kuuluvalla. Ei ole meidän tehtävä määrittää sitä kuka on uskovainen ja kuka ei ole.
Kaikkihan uskovaisia ovat!!! Kristityt ovat JEESUKSEEN uskovia, hänessä eläviä asuvia ja liikkuvia.
Se raja on piirretty Raamatun omahyväisellä tulkinnalla Pohjanmaalle!
Sak. 6:8
Sitten hän huusi minut ja sanoi minulle näin: "Katso, ne, jotka lähtivät pohjoiseen maahan, saattavat minun Henkeni lepäämään pohjoisessa maassa"
Muistan lapsuudesta kun eräs puhuja nauraa rehvasteli seuroissa kun oli paikalliselle kirkkoherralla näyttänyt missä menee Jumalan valtakunnan raja. Oli laittanut käden heidän väliinsä ja sanonut että tässä menee raja ja sinä olet ulkopuolella. Tämä puhuja on tänäpäivänäkin edelleen arvostettu vl liikkeessä. En ihmettele että vl liikettä kritisoidaan kun eivät tunne Raamattua edes puhujat ja vielä kehdataan räkäsesti nauraa näille vääryyksille.
Jos valtakunnan rajat ovat tärkeämpiä kuin elämä valtakunnassa, niin ollaan harhateillä.
Hengellisen rajan piirtää armollinen SRK erehtymättömyydessä.
Jumala ei rajoja piirrä, kun VAIN ME, näin on siioni päättänyt erehtymättömyydessä. Ja pikkulampaat seuraa SRK linjaa.
Tarkoittaako VL-saarnamiehet puhuessaan Jumalan valtakunnasta vanhoillislestadiolaisuutta ?
Valtakunta-ajattelu on lahkolaisuutta. Vain lahkoihin kuuluu valtakunta-ajattelu. Kun Jeesus tulee sydämeesi, niin olet hänen omansa ja valtakunta-ajatteu kaikkoaa.
Toisaalta Raamatussa sanotaan: 'missä kaksi tai kolme on koolla minun nimessäni, siellä minä olen heidän keskellään'