Hei, onko täällä ketään joka olisi rv 34 synnyttäneet tai lähellä rv 34??
Miten olette selvinneet? miten vauva selvinnyt?
Eikö pitäis olla jo melko hyvät mahikset vauvalla selvitä vai?
Olen nyt melko huolissaan kun rakas siskoni on tällä hetkellä synnyttämässä, hänellä rv 34 , vedet menivät ja tuli niin rajuja supistuksia, synnytystä ei ilmeisesti voinut enää pitkittää eikä estää.
Täällä sydän syrjällään odotan uutisia, mutta haluaisin jo etukäteen tietää että millaset mahikset on selviytyä pienellä/äidillä?
Joutuuko vauva olemaan sairaalassa sinne laskettuun aikaan asti kun nyt syntyykin ennen laskettua aikaa?
Kuin pieniä yleensä ovat kun ovat rv 34 aikoihin syntyneet, mietin vain että onko 50cm vaatteet liian isoja vai lähdenkö viikonloppuna shoppaileen pienempiä vaatteita, eikös jossain myydä ihan 40cm vaatteita.
Miten selviää rv 34 synnyttäneet
4
2195
Vastaukset
- Lehmus
Ihan on hyvät mahdollisuudet :) rv 30 jälkeen syntyneistä vauvoista suurin osa jää henkiin ja siskollasi on jo ihan hyvin viikkoja kasassa. Toki toivottavaa olisi, että vauva olisi vielä muutaman viikon pysynyt kohdussa, mutta noilla viikoilla selviytymismahdollisuudet taitaa olla nykyään jo tosi hyvät. Pienihän vauva varmaan vielä on. Keskoskokemusta mulla ei ole, vaan ihan luettua tietoa. Mutta paljon pienempiäkin keskosia on selvinnyt hengissä, joten koitahan tuleva täti rauhoittua :) Siskosi ja vauva ovat hyvissä käsissä. Älä hätäile. Eiköhän kaikki mene ihan hyvin :) kovasti tsemppiä sinne, koita pysyä järjissäsi uutisia odottaessasi :)
- 38/ 40 koko ok
Pääsääntöisesti noilla viikoilla syntyneet pärjäävät ihan hyvin. Useimmille ei edes jää mitään pysyvää keskosuudesta. Ja kasvavat muuten sitten vauhdilla. Eli niitä keskoskoon vaatteita kyllä tarvitaan, mutta niitä ei kannata hankkia hirveää määrää, kun kohta se koko 50 tai 56 onkin jo sopiva. Suosittelen kietaisubodeja ja puolipotkareita.
- eiköhän se hyvin men
Kukaan ei voi tietenkään ennustaa, että miten juuri tässä tilanteessa asiat menee. Mutta yleensä noilla viikoilla syntyneet ovat jo sellaisia 2-kiloisia. Saattavat alussa tarvia esim. hieman hengitysapua, sinivalohoitoa bilirubiinin nousun takia ja syömisapua. Useimmat viettää muutamia viikkoja lastenosastolla ennen kotiutumista. Sitten kun paino on lähtenyt hyvin nousuun ja syöminen sujuu kotioloissa niin kotiutetaan. Useimmista kasvaa ihan normaaleja ja terveitä aikuisia.
- eihuolta
On jo tosi hyvät mahdollisuudet selvitä. Itsellä saman verran viikkoja nyt kasassa ja pari viikkoa sitten vauvan painoarvio oli 2kg, eli nyt varmaan jo isompi. Saattaa tosiaan joutua olemaan sairaalassa viikon tai pari, riippuen miten syöminen sujuu. Näillä viikoilla ei enää yritellä estellä jos lähtee syntymään, eli siitäkin voi päätellä että hyvät on mahdollisuudet. Pienihän vauva toki vielä on. Vaatteista en tiedä tarviiko niitä sit ostaa pienempiä, riippuu tosiaan siitä vauvan pituudesta. 50cm on varmaan ihan hyvä siinä vaiheessa kun vauva kotiin pääsee, sitä ennen kyllä sairaalasta niitä vaatteita saa. Jossain olen nähnyt kokoa 44, mutta se saattaa olla jo liian pieni. Kun aika vauhdilla nuo vauvat tuppaa alkuun kasvamaan. Synnytys on varmaankin jo ohi, jos jo pari päivää sitten vedet meni ja varmaan tiedätkin jo miten on vauvalla asiat. Toivon mukaan hyvin. Itse koitan pysyä vielä yhtenä kappaleena, riski ennenaikaiseen synnytykseen on kuitenkin olemassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö2649912K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon1945654Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos1635222PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *744875- 2122449
Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää
Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.122279Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot02150Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen
Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell3532005- 211685
- 901617