Osa-aikatyö ja päivähoitomaksu

osa-aikatyötä tekevä

Hei!

Onko kenelläkään kokemusta tästä, kun itsellä tilanne että työsopimus loppui syyskuun alussa ja olin työttömänä kolme viikkoa. Pääsin taas töihin kuun loppupuolella ja lapsi oli hoidossa viisi päivää. Kyllä tiedän jos on kokopäivähoidossa ja vaikka yhden päivän hoidossa että menee maksu koko kuulta, mutta voidaanko periä maksua vanhojen tulotietojen mukaan? Vieläkään en ole kelasta saanut työmarkkinatukipäätöstä jota en voinut siis päivähoitomaksun käsittelijalle viedä. Päiväkodissa olivat tietoisia, että olen työttömänä ja hoidan lapsen kotona. Voiko uudesta maksusta tehdä jälkikäteen päätöstä?

Asiallisia vastauksia odotellen.

1

342

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • päiväkotilainen

      Se ei auta että päiväkodissa tiedetään, ei siellä hoideta maksuasioita, se on päivähoitotoimisto, joka hoitaa ne asiat. Meillä ei enää edes päiväkodin kautta hoideta mitään tulotietojen keruuta, vaan kaikki menee suoraan päivähoitotoimistoon. Eli olepa sinne yhteydessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      832
    2. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      361
      810
    3. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      76
      630
    4. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      615
    5. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      599
    6. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      65
      595
    7. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      30
      566
    8. En minä tule koskaan ottamaan sinuun yhteyttä

      Että siinä ole vaan rauhassa ilman minua koko loppuelämäsi ajan.
      Ikävä
      25
      540
    9. Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla

      Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei
      Kemijärvi
      48
      537
    10. Jos se onkin niin

      Että me molemmat kaivataan toisiamme. Odotetaan sitä näkemistä. Ollaan mustasukkaisia ja mietitään, että kenen kanssa se
      Ikävä
      27
      532
    Aihe