sovittelu vai oikeudenkäynti uhrina??

suostunko sovitteluu

Onko sovittelu eduksi uhrille vai syytetylle? Onko uhrina parempi mahdollisuus saada enemmän korvauksia sovittelun vai oikeuden kautta? Kyseessä on lievä pahoinpitely (ei näkyviä tai pysyviä vammoja), laiton uhkaus ja kotirauhan rikkomista? Kuinka paljon voin saada oikeuden kautta korvauksia näistä, kun sovittelussahan voin vaatia vaikka mitä jos syytetty suostuu maksamaan? Syytetty on myöntänyt nämä rikokset. Sitten vielä, että mitä se oikeudenkäynti tulisi maksamaan jos sinne mennään?

11

2825

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • cvg.

      Kummassakaan et rikastu, se on varmaa.

    • Matlock1

      Se voi olla eduksi molemmille, riippuen siitä mitä kumpainenkin tahtoo. Korvauksien osalta sovittelu voi olla parempi uhrille, koska vastapuoli helpommin suostuu korvauksiin, jos sovittelussa välttää tuomion. Esimerkiksi laittomasta uhkauksesta ei käräjillä montaa sataa voi saada, vaikka olisi puukko ollut kurkulla, mutta sovittelussa tilanne voi olla toinen. Oikeudenkäyntikulut menevät tuomitun maksettavaksi. Neuvoni on, että mikäli sinulle on tärkeämpää saada korvauksia kuin tuomio syytetylle, lähde neuvotteluun. Neuvottelu voidaan keskeyttää, mikäli halutunlaista tulosta ei synny.

      • Nolo Sika

        "Oikeudenkäyntikulut menevät tuomitun maksettavaksi."

        Mistäs lähtien rikosasioissa (normitapauksessa) on oikeudenköynti jotain maksanut?


      • kirottu päivä
        Nolo Sika kirjoitti:

        "Oikeudenkäyntikulut menevät tuomitun maksettavaksi."

        Mistäs lähtien rikosasioissa (normitapauksessa) on oikeudenköynti jotain maksanut?

        Pöh pöh, tuomittu maksaa aina jos kuluja on vaadittu maksettavaksi.


      • Nolo Sika
        kirottu päivä kirjoitti:

        Pöh pöh, tuomittu maksaa aina jos kuluja on vaadittu maksettavaksi.

        Mutta kun rikosasioissa itse oikeudekänyti on ilmainen, siitä ei lähetä kukaan laskea kenellekään


      • kirottu päivä
        Nolo Sika kirjoitti:

        Mutta kun rikosasioissa itse oikeudekänyti on ilmainen, siitä ei lähetä kukaan laskea kenellekään

        Niin on, mutta tekijä maksaa vaadittaessa asianomistajan asianajajan kulut, eli ei se välttämättä halvaksi tule, ilmaisesta puhumattakaan. Näistä kuluista käytetään yleisesti nimitystä oikeudenkäyntikulut.


      • Nolo Sika
        kirottu päivä kirjoitti:

        Niin on, mutta tekijä maksaa vaadittaessa asianomistajan asianajajan kulut, eli ei se välttämättä halvaksi tule, ilmaisesta puhumattakaan. Näistä kuluista käytetään yleisesti nimitystä oikeudenkäyntikulut.

        Eipä normijutuissa juuri mitään asianajokuluja ole....

        Itsekin olen menossa oikeuteen lähiaikoina, voitan jutun lähes 100% varmuudella, silti vastapuolelle tulee makdsettavaksi alle 100€ minun oikeudekäyntikuluja


    • Halvalla mennöö

      Itselläni joku juoppo potkaisi autostani peilin hajalle 11 vuotiaasta autostani, ja jäi kiinni.

      Asia meni sovitteluun, ja hain automaasta laskeman korjauskulusta, sisälsi uuden peilin, peilikotelon, asennuksen, peilikotelon maalaamisen, koko hupi oli reilu 300€

      Sovittelussa tuo summa meni mukisematta läpi, oikeudessa olisi summaa TAATUSTI kohtuullistettu, koska todellinen vahinko oli minulle noin 3€ (15 min työtä, ja muutama puuruuvi)

      Mutta taasen oikeudessa olisi tekiälle tuomittu lisäksi 15 päiväsakkoa (elikkäs 90€) mun oikeudenkäyntikulut, noin 25€

    • tiikkinen tuurista

      Sovittelun yleiset edellytykset

      Sovittelu voidaan toteuttaa vain sellaisten osapuolten kesken, jotka ovat henkilökohtaisesti ja vapaaehtoisesti ilmaisseet suostuvansa sovitteluun ja jotka pystyvät ymmärtämään sovittelun sekä siinä tehtävien ratkaisujen merkityksen. Ennen kuin osapuoli antaa suostumuksensa sovitteluun, hänelle tulee selvittää hänen sovitteluun liittyvät oikeutensa ja asemansa sovittelussa. Osapuolella on oikeus peruuttaa suostumuksensa milloin tahansa sovittelun aikana.

      Tämä on suora lainaus laista. Jotenkin tuntuu että sinulle ei ole tarpeeksi kerrottu sovittelusta. Pyydä näihin kysymyksiin vastaus sovittelutoimistosta (kirjallisena) oman oikeusturvasi vuoksi. Onnea päätöksentekoon ja sinne kumman valitsetkin!

    • rikoksen uhri

      Väkivaltarikoksissa ei pitäisi edes olla sovittelun mahdollisuutta. Itse olen kärsinyt pahoinpitelyn ja ennen kaikkea siihen liittyneen laittoman uhkauksen vuoksi jo lähes 5 vuotta, tuolloin oli asekin vastassa.
      Painostuksesta huolimatta en suostunut sovitteluun ja otin asianajajan eli päätin että käräjille mennään, pelkästään oheissakkojen ja asianajokulujen määrä tuli tälle ehdollisessa vapaudessa olleelle rikolliselle maksamaan noin 2100 euroa jotka todellakin "viimeisistä rahoistaan" maksoi lisäksi oli korkoineen todistelukulut ja kärsimyskorvaukset, kärsimyskorvaukset olisivat olleet sovittelussa samat tai pienemmät.
      Ymmärrän sovittelun jos kyseessä on vahingonteko tai siihen verrattava lievempi rikos, laiton uhkaus voi jättää uhriin elinikäiset jäljet! Siitä rangaistaan liian hölläkätisesti rikollista. Käräjille vaan ja asianajaja avustamaan ja siinä sivussa henkiseksi tueksi!

    • ........

      Kokemus kenttäoikeudesta on senverran kauhea, että tänäpäivänä kannattaisin sovittelua.
      Olin hiukan liian nuorena itseäni 11 vuotta vanhemman miehen kanssa, sitten sukulaiset tekivät hänelle kiusaa, pelottelivat ym.
      Vihanpito jatkui 30 vuotta.
      Mielestäni olimme yhtä paljon syyllisiä, molempien olisi pitänyt puhua, mitään perässäjuoksemisia eikä uhkailua täten ei olisi ollut.
      Miehen oli vaikea hyväksyä että joku puolusti minua, näin ajatellen me sovittelussa se olisi ollut hänenkin etunsa.
      Ketään ei pidä nöyryyttää elinikää, murhamieskin olisi selvinnyt lyhyemmällä tuomiolla.
      Olisihan tietty hän voinut saada tuomion, kauhun tähden olin hiljaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      2576
    2. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      15
      985
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      54
      822
    4. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      46
      761
    5. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      50
      744
    6. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      47
      664
    7. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      80
      616
    8. 50
      605
    9. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      68
      596
    10. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      35
      594
    Aihe