Tämän päivän (12.10.) Keskisuomalainen kirjoittaa, että Jyväskylänkin Forum tyhjenee yrittäjistä. Yksi syy siihen on pysäköintipaikkojen maksullisuus ja pysäköintikytät. Ihmiset ovat siirtäneet asiointinsa sellaisiin liikkeisiin, joiden parkkipaikoilla pysäköinti on kyttävapaata.
Yksityisen parkkikytän tulo Jämsän Forumiin oli pienellä paikkakunnalla kaikkien aikojen munaus, joka on tehokkaasti tyhjentänyt kiinteistön yrittäjistä. Parkkipaikkojen kyttäystä ei Jämsässä toistaiseksi tarvita missään. Tilaa on ja pysäköintipaikkoja löytyy.
Yksityisen parkkikytän tulo Jämsän Forumiin oli pienellä paikkakunnalla kaikkien aikojen munaus, joka on tehokkaasti tyhjentänyt kiinteistön yrittäjistä. Parkkipaikkojen kyttäystä ei Jämsässä toistaiseksi tarvita missään. Tilaa on ja pysäköintipaikkoja löytyy.
Vastaukset 20
Vanhimmat
eihän siitä olekaan kyse, vaan siitä että parkkifirmat saa sakkotulot. Sakkoja pitää lätkiä sellaista tahtia, että sakottaja saa palkkansa, sakottajan auto tulee maksettua, sakottajan isäntä saa palkkaa ja sakottajan isännän toimistotilat tuoleineen tulee maksettua. Se on monta parkkisakkoa se.
Lakiuudistus on hyvä. Parkkivalvontaa voi ostaa yksityiseltä, ja rahat menevät sinne minne ne menisivät kunnallisen parkkipirkon lapustakin. Ja jos kyse on yksittäisestä ongelmatapauksesta, voi rinkuttaa kaupungin pysäköintivalvontaan ja käyvät paikalla tarkistamassa. Ja mahdollisesti hinaamassa pois, jos on oikein hankalasti laitettu jonkin tielle.
Tavalliselle kaupan asiakkaalle taitaa olla aika sama kenenkä konttorituolin ylläpitoon niitä rahoja kerätään. (itse en kannata yksityistä valvontaa) Pitkän kassajonon vuoksi saatu sakko säilyy kuitenkin kauan muistissa. Suuntaus näyttää Jyväskylänkin osalta selvältä: ne liikkeet keräävät asiakkaat joiden parkkipaikoille kytillä ei ole asiaa.
Eihän Jämsän Forumin parkkipaikka ole maksullinen, eikä sua kukaan sakota, jos autosi ei seiso kahta tuntia kerrallaan kauempaa. Näyttää vain siltä, että Forumin parkkipaikkaa on käytetty työpaikkapysäköintiin koko työpäiväksi ja nyt kun tämä "luontaisetu" ei ole mahdollinen, alkaa narina ja nirinä.
Kovin monelle vanhukselle, veteraanille, vieraspaikkakuntalaiselle tai pienellä präntättyjä tauluja huomaamattomalle Forumissa pistäytymisestä on tullut hyvin kallis pysäköinti. Ja useimmille myös viimeinen asiointi tuossa talossa. Viimeksi viime viikolla Vuokko Parikka kirjoitti paikallislehdessä maksavansa saamansa pysäköintisakon Pelastakaa lapset ry:lle, mutta ei yksityisille parkkimiljonääreille ja menevänsä vaikka vankilaan jos asia sen vaatii.
Olen myös samaa mieltä siinä, että Jämsässä ei tarvita parkkikyttiä. Enkä Forumissa asioi niin kauan kuin semmoinen siellä kentällä päivystää.
Hyvä bisnes on aina rehellistä ja läpinäkyvää ja sitä haluaa kaikki.
Yksityisten parkkifirmojen liikestrategia ei ole läpinäkyvää eikä rehellistä, joten niitä EI voi hyväksyä bisnesmailmaan.
Miten se pysäköintikiekon laittaminen voi olla niin vaikeaa!!! Opetelkaa ja laittakaa kiekko AINA, vaikka ei tarviskaan, niin ei unohdu! Isommissa kaupungeissa sitä pitää käyttää päivittäin ja joka paikassa. Ja hyvin siellä onnistuu...
No jos sitä Jämsässä käyttää, niin joutuu sen AINA laittamaan, vaikka ei tarvittaisikaan. Jämsässä ei ole minkäänlaista tarvetta tuommoiseen askarointiin.
...VOI ihan vapaasti äänestää jaloillaan. EMME KAIPAA sellaisia asiakkaita liikkeisiimme, jotka eivät ole valmiita noudattamaan MEIDÄN luomiamme pysäköintisääntöjä... Heippa. Lähin valinnanvara onkin sitten jyväskylässä, että siitä vaan äänestämään jaloillaan.
Ei veikkonen Jyväskylään asti tarvitse lähteä. Sittarin ja Sokkarin parkkipaikoilla ei kytät pyöri. Eikä juuri muuallakaan Jämsässä Forumia lukuunottamatta.
eihän tuo sitten kovin suuri ongelma ole. Antaa foorumin omistajan pitää pihansa ihan vapaasti... seuraavaksi sitten saa pitää myös ne liiketilansa ihan yhtä vapaasti, kun liikeyrittäjät lähtee paremmille paikoille.
Asiakkaat on kuitenkin ne tarpeelliset, mikäli meinaa saada likkeet pidettyä siinä foorumissaan.
Tyhjiähän ne alkaa kohta olemaan. Onnea vaan jatkossakin kyttäilylle.
...maksavat asiakkaat on sitten "äänestäneet" tuon kyttäilyn suhteen.
Missäköhän se kyttä siellä Forumin nurkilla luuraa, kun onnistuu sakottamaan mummoja, vaikka ovat viipyneet vain muutaman minuutin asiointireissullaan?
Pysäköintikytät tappaa liikkeet? Eikös ne parkkikiekon käyttöä vastustavat sen tee?
Forumin parkki on kyllä nykyisellään mukavampi kun siellä on aina tilaa.
Minusta Forum oli mukavampi siihen aikaan, kun siellä vielä oli liikkeitä eikä parkkipaikalla kukaan käynyt klähmimässä autoani.
Mielestäni ihmiset eivät ota huomioon faktaa, että pitäisi olla onnellinen ettei Jämsässä ole maksullisia parkkipaikkoja, vaan hintana on yksinkertaisesti laittaa parkkikiekko oikeaan aikaan ja näkyville. Itse ainakin joka kerralla onnistun suoriutumaan tästä haastavasta tehtävästä ja se maksaa aikaani alle minuutin. Minusta on paljon kivempaa laittaa parkkikiekko paikoilleen kun maksaa 5e tai enemmän joka kerta kun menisin parkkiin keskustaan. Tajutkaa onnenne ja opetelkaa kiekon käyttö uudelleen niin elämänne taas hymyilee!
Tänään oli Forumin parkkipaikka koko päivän lähes täynnä autoja. Kaikilla parkkikiekko tai pysäköintilupa. Pariin kertaan alueen pokki kulkiessani en nähnyt sakkolappua yhdenkään tuulilasissa.
Oliko myös kaikki liiketilat täynnä kauppoja ja muita yrityksiä? Sittenhän kaikki on hyvin? Ja kytällekin riittää töitä kun ei tarvitse tyhjällä kentällä päivystää.
Ehkei se liiketilojen tyhjyys johdu kytän hommista... Vai millä selität kaupugin muut tyhjät liiketilat?!
Onhan ne lopettaneet liikkeet julkisesti myöntäneet, että asiakkaat vähenivät kyttäyksen alettua.