Hei,
ottaisin mielelläni vastaan teosvinkkejä (kirjoja, elokuvia, tv-sarjoja), joissa esiintyy jollain lailla lotto-peli.
Lotto suomalaisessa taiteessa?
8
291
Vastaukset
- Tippa och vinna
http://luettelo.helmet.fi/search*fin/X?SEARCH=lotto&searchscope=4&m=&l=fin&b=&Da=&Db=&Submit.x=12&Submit.y=17
Mauri Sariola sai Veikkaus Oy:ltä 4000 markkaa, kun laittoi sanan "lotto" kirjansa nimeen. Teos on "Kuolemanlotossa kuusi oikein".
- Saario_
Hei,
tiedätkö mistä löytäisi pätevän lähteen ed. viestin faktalle?Tieto löytyy Mauri Sariolan päiväkirjoista "Hyvästi Sammatin kuu", s. 40, Gummerus 1987, toimittanut Reijo Ikävalko. Summa oli 3000 markkaa; muistin väärin. "Kuolemanlotossa kuusi oikein"-romaanin Sariola kirjoitti nimimerkillä Esko Laukko.
- Yks olennainen juttu
Sologdin kirjoitti:
Tieto löytyy Mauri Sariolan päiväkirjoista "Hyvästi Sammatin kuu", s. 40, Gummerus 1987, toimittanut Reijo Ikävalko. Summa oli 3000 markkaa; muistin väärin. "Kuolemanlotossa kuusi oikein"-romaanin Sariola kirjoitti nimimerkillä Esko Laukko.
Nuoremmille lukijoille tiedoksi, että tuon romaanin kirjoittamisen aikoihin paras tulos lotossa oli nimenomaan kuusi oikein. Numerovaihtoehtoja oli 40 eli vain yksi enemmän kuin nykyisin, joten täysosuman saaminen oli matemaattisesti nykyistä huomattavasti helpompaa ja melkeinpä joka kierroksella vähintään yksi onnistuikin toisin kuin nykyään. Toisaalta lottaajia ja rivejä oli silloin vähemmän eli pääpotti ei koskaan aivan murusiksi mennyt.
- Lisää lottotaiteesta
Televisiosarjan "Seitsemän", jossa rivitaloyhtiön asukkaat voittivat porukalla loton pääpotin, ehkä muistat. Se on tullut televisiosta pariinkin kertaan.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Seitsemän_(televisiosarja)
Myös elokuva "Lottovoittaja UKK Turhapuro" lienee sinulle tuttu, ainakin useimmille suomalaisille on.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Lottovoittaja_UKK_Turhapuro
Suoranaisena ihmeenä pitäisin, ellei lottovoitto ole ollut monenkin näytelmän sivu- tai pääaiheena, ainakin kesäteattereissa. Itse en tosin ole nähnyt, enkä valitettavasti tiedä osoitetta kattavaan näytelmäluetteloon.
Sävel- ja kuvataiteenkaan puolelta en tunne lottoaiheisia teoksia. Syytä sellaisiin kyllä olisi, eikä vähiten kyseisten taidemuotojen lottotuotoista saamien apurahojen ja tilojen takia. Toki lottomusiikkia ja -taidetta voi ollakin. Teoksia kalastaessa heittäisin verkot ensimmäiseksi kevyen musiikin ja naivistisen maalaustaiteen puolelle. Jostain syystä mieleeni juolahti, että myös klassisen musiikin puolelta kannattaa katsastaa Joonas Kokkosen tuotanto, mukaan lukien keskeneräiseksi jääneet sävelteokset ja oopperat.
Ajatus lottoaiheisesta kuvanveistosta on suoralta kädeltä helppo tyrmätä, mutta vaikka lotolle nimettyjä patsaita ei olisikaan, mistäpä me tiedämme niin tarkkaan, mitä kuvanveistäjän mielessä on liikkunut pitkän työprosessin kuluessa. Tässä jokunen esimerkki patsaista, jotka voisivat kuvata tunnelmaa lauantaina lottoarvonnan jälkeen:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/fi/thumb/e/e3/Maailmanrauha.jpg/452px-Maailmanrauha.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/7/76/Tähtitornin_vuori.JPG/800px-Tähtitornin_vuori.JPG
http://lh3.ggpht.com/LurkerAgain/Ro4PXXq_zbI/AAAAAAAAA44/lkAgxHoMtWA/s800/Kiikkujat.jpg
http://1.bp.blogspot.com/-Q6j421v4riQ/T1nHqykBC8I/AAAAAAAADEE/AXd0HE3iWOI/s1600/patsas.jpg - en.tajua
Luin juuri tuon "Kuolemanlotossa kuusi oikein". Miten ihmeessä palautetussa kupongissa oli tuntemattoman naisen nimi, kun mies oli ensin sen maksanut ja vasta sitten tapasi naisen ravintolassa. Nimi ja osoite olivat Veikkauksen kappaleessa, koska Veikkauksen tarkastaja otti yhteyttä naiseen pian arvonnan jälkeen.
- Olaviviolaivalovalio
Luulenpa,että Mauri oli ovela ja jekutti lukijoitaan kätkemällä teoksiinsa pikku virheitä tai epäjohdonmukaisuuksia - joku löysi, toinen taas ei. Juuri tuossa kirjassa juoni on kyllä yhtä tähtitieteellisen satumainen kuin loton täysosuman todennäköisyys.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Missä kokoomuksen naiset?
Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa323335Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.202272Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1301894Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä
Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus121322Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa
Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn1631157Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.
Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R4501032- 47984
- 55821
Toivon että kuulut elämääni
Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.33773- 67741