HTML5 ja CSS3, miten toimivat?

Jojo888

Näin aloittelijana kyselen, että kuinka HTML5 ja CSS3 toimivat nykyisillä selaimilla, eli kannattaako tehdä/suunnitella sivustoja vielä näiden mukaan?

11

290

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ihan hyviä kysymyksiä. Kummastakin voisi kirjoittaa kirjan. No HTML5:stä olenkin jo kirjoittanut: http://www.docendo.fi/tuote/951-0-38137-3

      Täällä Suomi24:ssä tekstin maksimimäärä on 5 000 merkkiä, eikä tänne ehkä muutenkaan kannata kirjoittaa kovin laajaa vastausta. Lyhyt vastaus taas on joko väärä tai ylimalkainen. Tässä se ylimalkainen vastaus:

      Riippuu ihan siitä, mitä piirteitä käytät. Sekä HTML5 että CSS3 sisältää sekä piirteitä, jotka toimivat kuin junan vessa kaikissa selaimissa, että piirteitä, joita yhteenkään selaimeen ei ole toteutettu alkuunkaan. Lisäksi kumpikin on luonnosasteella ja pysyy luonnoksena, joka voi muuttua milloin tahansa, todennäköisesti vuosia – eikä ainakaan CSS3 varsinaisesti valmistu koskaan, koska CSS3 on vain kattonimitys kaikelle, mitä CSS:ssä on CSS 2.1:n lisäksi.

      Melko hyvä yleiskatsaus on http://caniuse.com

      • LukiJa

        Millos kirjasta tulee upgrade / 2. painos?

        BTW. Ihan hyvä kirja. Mukaana voisi olla media jossa monimutkaisempia esimerkkejä, noi simmpelithän kyllä toimii mutta kun niitä alkaa modaamaan niin saattaa huomata olevansa keskellä suota.


      • LukiJa kirjoitti:

        Millos kirjasta tulee upgrade / 2. painos?

        BTW. Ihan hyvä kirja. Mukaana voisi olla media jossa monimutkaisempia esimerkkejä, noi simmpelithän kyllä toimii mutta kun niitä alkaa modaamaan niin saattaa huomata olevansa keskellä suota.

        Jaa-a. Kun tietäisi. Mitään kovin isoa ei ole tapahtunut, joka vaatisi päivittämistä. Mutta tällaiset asiat tuppaavat riippumaan lähinnä siitä, milloin painos alkaa loppua.

        Erilaisia cd:itä on aikoinaan paketoitu kirjoihin mukaan, mutta aika vähän niitä taidetaan käyttää. Laajoja esimerkkejä löytyy yleensä parhaiten netistä, etenkin kun ottaa huomioon, että kiinnostukset ja tarpeet ovat monenlaisia.

        Oikeastaan isoimpia ongelmia on se, että esimerkiksi näyttäviä HTML5-esimerkkejä on paljonkin (tosin niissä usein HTML5-osuus on aika pieni, enemmän demotaan todellisuudessa usein CSS:ää ja skriptikirjastoja), mutta ne ovat liian hienoja – liian laajoja, ja keskitytään näyttämään miten hienosti toimii, sen sijaan, että kerrottaisiin, miten se rakennettiin jne.


    • NoseBeens

      Kannattaa ehdottomasti. Kun kattelet kaikkien "pro" sivutekijöiden omii sivuja ja artikkeleita, nii ihan yleisesti jo tehdään noilla. Moni ei viitti edes ie kasia ottaa huomioon enää yhtään millään lailla. Kaikki kännyt ja tabletit on suvereeneja html viitos ja css kolmos koneita :D.
      HTML5 ja CSS3 toimivat nimenomaan nykyisillä selaimilla moitteetta. Suurennuslasin kans saattaa löytyä jotain vain koodareiden huomaamaa pilkkua jolla ei oikeesti ole vaikutusta yhtään mihinkään ;D.

      • Tuo oli varmaankin trollaus. Yksikään selain ei tue HTML5:tä eikä CSS3:a ”suvereenisti” eli kokonaan. Tämähän ei tietenkään haittaa, kunhan tajuaa, että ei tarvitsekaan, eli että riittää, että se mitä käytetään toimii tarpeeksi hyvin.


    • Ei kannata

      niinkään kiinnittää huomiota, onko joku elementti tai määritys html5 tai css3:a. Kannattaa kokeilla miten mikäkin toimii ja onko joku uusi ominaisuus oikeasti tarpeellinen tekemälläsi sivustolla, etenkin jos selaintuki on puutteellinen. Jos jokin ominaisuus ei toimi näiden muutaman valtavirtaselaimen uusimmalla versiolla, harvemmin sellaista otan käyttöön.

      Viimemmäksi olen itse ottanut käyttöön mm. elementtien kulmien pyöristyksen ja varjot. Aika hyvin tuntuisi pelaavan. IE8:lla ne eivät toimi, mutta johonkinhan se on raja vedettävä. Sinänsä kyllä edelleen teen IE8 fiksauksen (yleensä se ei paljoa lisätyötä vaadi), syystä että paljon on käytössä vielä XP-koneita, johon ei saa asennettua IE8 seuraavia versioita.

      • Kulmien pyöristys on hyvä esimerkki asetuksesta, jota voi mainiosti käyttää, vaikka kaikki selaimet eivät sitä tukisikaan. Maailma ei kaadu siihen, jos kulmat ovatkin teräviä. Sama koskee varjoja (sekä tekstin että elementtien varjoja). Mutta esimerkiksi CSS3:n ruudukot (grid) ovat eri juttu: jos ne eivät toimi, koko taitto menee ihan erilaiseksi kuin on tarkoitus.

        Esimerkiksi kulmien pyöristyksellä on tietysti silloin merkitystä, jos sivuston tilaaja vaatii sitä – kaikille selaimille.


      • CSS[N]
        Yucca kirjoitti:

        Kulmien pyöristys on hyvä esimerkki asetuksesta, jota voi mainiosti käyttää, vaikka kaikki selaimet eivät sitä tukisikaan. Maailma ei kaadu siihen, jos kulmat ovatkin teräviä. Sama koskee varjoja (sekä tekstin että elementtien varjoja). Mutta esimerkiksi CSS3:n ruudukot (grid) ovat eri juttu: jos ne eivät toimi, koko taitto menee ihan erilaiseksi kuin on tarkoitus.

        Esimerkiksi kulmien pyöristyksellä on tietysti silloin merkitystä, jos sivuston tilaaja vaatii sitä – kaikille selaimille.

        Juurikin näin. Myös gradientteja voi käyttää, kun laittaa myös tavallisen taustavärin tai -kuvan ennen gradientteja eli näin:

        background: #vari;
        background: -webkit-linear-gradient(top, #vari1 ,#vari2);
        ... muiden selainten gradientin prefixit ja prefixitön versio


    • mistä tämä puute?

      Kirjastosta en löytänyt yhtään kirjaa joka tietäisi jotakin HTML5:stä. Katsoin myös JavaScript-kirjoja koska tarkoitus olisi piirrellä sillä Canvas-elementtiin.

      • Taitaa olla pieni kirjasto. Esimerkiksi Helsinkin seudun kirjastoista (ks. http://www.helmet.fi) löytyy muutama HTML5-kirja. Niissä on sen verran Canvas APIsta, että piirtämisen alkuun pääsee. Siinä tarvittava JavaScript on aika yksinkertaista, ja sen oppii melkeinpä esimerkeistä, jos ne ovat hyviä


    • 4ebgfccdmyu

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      37
      4876
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      82
      3476
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2943
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      61
      2905
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      7
      2689
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      55
      2260
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      37
      1742
    8. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      9
      1680
    9. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1671
    10. Maailmassa monta

      On ihmeellistä asiaa. 😮
      Ikävä
      16
      1574
    Aihe