(ja etenkin kunnanjohtaja)
Teillä ymmärretään vanhenevien ikäluokkien terveydenhoidon päälle, muualla Kainuussa vain rosvoamisen.
Ihmettelin aikoinaan, että miten Suomussalmen kunnanlääkäri yht´äkkiä "nerostui" EU-suomen viisaimmaksi terveydenhoidon suunnittelijaksi.
Sai sitten ihmeellisesti valtaa enemmän ja enemmän ja puhui tolkut puolankalaisetkin sekaisin.
Loppujen lopuksi se kesäteatterinäyttelijäkomeljanttari (ktnk) hommasikin itselleen miljoonapalan valtion Maakuntakokeilun tukikakusta ja muutaman prenikan päälle eläkkeelle lähtiessään. Sen pituinen se, kuten sadun lopussa sanotaan.
Ei ollut keisarilla vaatteita, ei!
Onneksi Puolangan johto vaihtui, eikä uusi johto ruvennut enää Kajaani-Sotkamo-Suomussalmi -huiputtajien uhriksi.
Soromnoo sano Rilukin lopuksi, aikoinaan!
http://www.kainuunsanomat.fi/Kainuu/1194771684868/artikkeli/puolangan potilaille valoa nakyvissa.html
Hyvä Puolanka ! !
4
374
Vastaukset
- elätti minäkin
ruvenneet joutavan räkyttäjät hiljenemään Puolanka-palstalla
- Ilo asuu Puolangalla
Nyt näkyi olevan palvelupäällikön paikka auki Attendolla. Näin se homma etenee! Onko perää kun huhutaan että muut työntekijät otetaan vuokrafirman kautta ja sopimuksia ketjutetaan niin ettei lomia pysty ikinä pitämään silloin kun haluaa. Se on hyvä että Attendon bisnes pysyy kannattavana ja omistajat saavat riittävästi osinkoja. Sitten Attendo pysyy pitkään Puolangalla ja laadukas terveydenhuolto on taattu. Iloisia, sirkeitä ja palveluhaluisia hoitajia on siis luvassa. Ei tarvitse enää katsella niitä naama norsunv*tulla laahustavia hoitavia. Kyllä tämä oli hyvä päätös ja päättäjätroikan viisautta muistellaan vielä pitkään!
- ketkunketkuntilaisuu
Puolangan asiat alkavat selvitä maanantain Valkovenäläisessä "vaalitilaisuudessa auditoriossa .Kepulaiset on kunnanvirastossa " arponeet" panelistit ehdokkaista ,paitsi itseltään. Puheen johtajana on Seppånen, joka on tunnettu epädemokraattisuudesta ja epämoraalisuudesta ,sekä on tunnettu ketkuikija. Hän antaa puheenvuoroja vain kepulaisille, jotka tankkaavat paperista annettuja kysymyksiä.Loppu aika menee kunnanviraston kepulaisten tekemieen kysymysten vatvomiseen. Todellisten asioiden käsittely jää sivuseikaksi, kuten aiemmin on käynyt.
- eläkeläinen keskusta
Lopputuloshan on ollut todella hyvä. Puolanka on nyt vahvempi kuin koskaan. Terveydenhuolto on omissa käsissä ja tuota pikaa kaikki Suomen kunnat ottavat mallia meistä. Hyvä Puolanka!!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.2024810Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o2183653Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi1233018Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1562972Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis552913Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat142482Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos642452Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html82358Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien792286En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa132095