Vento rattilukko.

Pena31

Mulla on 96 mallin vento ja rattilukko ei mene päälle. Tarttis katsastaa ja korjauskehotus on jo. Koitin brake cleanerin kanssa sohottaa siihen lukkoon ja tuli harmaata tavaraa jonkun verran. Onko kokemuksia/ideoita missä vika?

4

220

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vento vm 96

      Onko kovin kulunut virtaavain, minä oon joskus joutunut teettään uuden avaimen juuri samasta syystä

      • Pena 31

        On kulunut. Uusi avain on teetetty, mut huomasin sitten eilen et siinä on ajonesto. Ei käy uudella avaimella.


      • Vika muuaalla
        Pena 31 kirjoitti:

        On kulunut. Uusi avain on teetetty, mut huomasin sitten eilen et siinä on ajonesto. Ei käy uudella avaimella.

        Katkaise se vanha avain ihan juuresta poikki ja teippaa se kantaosa uuden avaimen kantaosaan kiinni niin taas pelittää. Ei avaimen vaihto auta yhtään rattilukon toimintaan, sillä avaimen poiston jälkeen kun kääntää rattia, niin rattilukko loksahtaa päälle.


      • Pena 31
        Vika muuaalla kirjoitti:

        Katkaise se vanha avain ihan juuresta poikki ja teippaa se kantaosa uuden avaimen kantaosaan kiinni niin taas pelittää. Ei avaimen vaihto auta yhtään rattilukon toimintaan, sillä avaimen poiston jälkeen kun kääntää rattia, niin rattilukko loksahtaa päälle.

        Ostin polosta koko uuden virtalukko systeemin. Siinä on nyt se uudemman mallinen avainkin sitten. Makso 28 euroo pitää laittaa vielä paikalleen. Arvuuttelin vähän, että sopiiko mutta vw purkaja kaveri sano paikallen vaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      121
      6872
    2. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3777
    3. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      186
      2585
    4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      280
      2463
    5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      196
      2111
    6. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      9
      1825
    7. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      300
      1800
    8. Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?

      Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.
      80 plus
      133
      1366
    9. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

      ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
      Tuusniemi
      27
      1295
    10. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

      Minä en tiedä.
      Ikävä
      70
      1277
    Aihe