Vääriä valintoja

k a t k e r a

ja vääriä ihmisiä, ei siihen muuta tarvitse, katkeruuteen. Ihminen on oman onnensa seppä, varmastikin, mutta toisinaan onni/onnentunne on harhaanjohtavaa....jotenka mitenkä sen oikean onnen sitten erottaa. Se, ainut, minkä on aikaisemmista oppinut, on että jos jokin VÄHÄNKÄÄN epäilyttää/ei tunnu hyvältä, tunne on oikea. Turha siinä laittaa alitajuntaa sivuun, koska se on kuitenkin oikeassa. Harmi, ettei ollut rohkeutta ottaa sitä todesta aikoinaan. Luottakaa ihmiset vaistoihinne, teette toivon mukaan parempia ratkaisuja..

2

645

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tosi asia

      Näin se on, kuten aloittaja sanoo.

      Itsekkin olen tehnyt isoja vääriä valintoja, kun en kuunnellut varoituksen ääntä sisimmäsäni.
      Ja olen saanut yhdestä väärästä valinnasta maksaa kalliisti, kärsiä sekä taloudellisesti että kaikella muullakin tapaa.

      Siis, jos koet että jokin on pielessä, tai jonkin ratkaisun suhteen koet rauhattomuutta, älä jatka siihen suuntaan !

      • letthesunshinein

        Ei pidä pelätä oman elämänsä elämistä, eikä kaikkea voi loputtomiin varmistella. Kaikki ihmiset tekevät vääriä valintoja, nekin jotka mielikuvissasi edustavat unelmaelämää. Eli mitä yritän sanoa, tekevälle sattuu ja virheitä ei tee ainoastaan silloin, jos ei muutenkaan tee yhtään mitään.
        Itse ajoin psyykeni osittain romuksi avioiduttuani ilkeän ylemmyydentuntoisen tunnevajakin kanssa. Kuvittelin löytäneeni jotakin ihan muuta eli perhettään suojelevan menestyjämiehen. Ja vuosien jälkeen tuhkasta on noussut uusi feenikslintu, vanhempana ja viisaampana.
        Nykyään ne iki-menestyjät, joiden elo on ollut turvallista ja vakaata, alkavat tuntua naiiveilta pölhöiltä, jotka katselevat maailmaa kovin pienestä tirkistysaukosta.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      47
      3612
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3375
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      34
      2641
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2328
    5. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1829
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1719
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      182
      1698
    8. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      384
      1417
    9. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      27
      1297
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1118
    Aihe