taholta, ettei siinä lässytys auta.
Tämä ei olekaan mikään Venäjä.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012101316198703_uu.shtml
Tämä ei olekaan mikään Venäjä.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012101316198703_uu.shtml
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Miksi tuollaisesta maasta syntynyt uskonto piti meille tuoda miekalla ja verta vuodattaen, tappamalla ja raiskaamalla?
Meidän maamme ihmiset ovat paljon ahkerampia ja rauhallisempia.
Sori painoin vahingossa miinusta.
Mielipiteesi ansaitsee 10 plussaa.
Se siitä humanismista ja lähimmäisten rakastamisesta. Käsittämätöntä, etteivät hurskaat löydä muita ratkaisuja kuin sotimisen vielä tällä vuosituhannella.
Sama juttu kun nakkikioskilla iltasin,vaikka tieretään et nokka voi tulla kipeeks niin ,eikun rähjäämään.
Tosiasiat pitäs myöntää ja uskoa et on asioita joita ei hienoilla periaatteilla muuteta.
Tää mailma ei oo koskaan ollu oikeurenmukanen ja ei tuu koskaan olemaan.
Aivan, miksi pistää ehdoin tahdoin nokkansa sinne, minne se ei kuulu.
Turha tulla itkemään sitten, kun on löysät housuissa, ja huutaa Suomen ulkoministeriötä apuun.
Maailma on täynnä kaiken maailman idealisteja, joille tämä reaalimaailma tuntuu olevan käsittämätön juttu.
Ei tämä reissu mene idealismin piikkiin suvenkorento.
Kannattaa tutustua aiheeseen pidemmällä aikavälillä.
Tulipahan sanottua näin ohikulkijana ja ihmettelijänä. Vähän täällä
kirjoittajilla on tietoa ja kiinnostusta mitä maailmassa t o d e l l a tapahtuu.
Ja mitähän hauskaa valittu kansa keksiikään ....
Tuskin ne sitä upottaa.
Luultavimmin shanghaijaavat ja laittavat miehistön pakkotöihin suolakaivokseen, tai jotain. Aivan käsittämätöntä, että olemassa tuollaisia idiootteja. Sitä se vapaakasvatus teettää. Ja kehnoa tuuria, että purtilo on suomenlipun alla, aivan suotta syyttä tulee ongelmia mokomasta.
Pitää muistaa, kapteeni on laivan pomo, tässä tapauksessa ilmeisimmin myös täydellinen typerys. Menettää laivansa ja miehistönsä ihan omasta tahdostaan. Olisi vaan keskittynyt roudaamaan jotain mätiä panaaneja paikasta toiseen.
=DW=
"Aivan käsittämätöntä, että olemassa tuollaisia idiootteja."
Joidenkin ihmisten elämässä jokin muukin tarkoitus kuin suoltaa paskaa
suolikaksneloselle.....
Eipä ole kukkahattutätien asia sekaantua kv-politiikkaan. Aivan turha alkaa itkemään suomea apuun, kun ehdointahdoin lähtee ammuttamaan itsensä. Suomi ei tule puuttumaan asioihin, kuin niitten parin suomalaisen osalta, jotka on siinä purtilossa. Käytännössä tarkoittanee, UM laittaa konsulin vilkaiseen, että ukoilla on vettä ja leipää linnassa, tai että selvittelee, jätetäänkö ruumiit sinne, vaiko löytyykö suomesta maksumiestä niitten kuljettamiseksi suomeen haudattavaksi.
Typerää sotkea suomi koko asiaan.
=DW=
"Ja mitähän hauskaa valittu kansa keksiikään"
Eiköhän ne toimi samalla tapaa kuin ennenkin, ja se paatti ei pääse lähellekään Gazaa nyttenkään.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Gazan_avustussaattueen_välikohtaus
Onnistuiskohan nyt.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Gazan_avustussaattueen_välikohtaus
Jotain tollasta tarkoitin.
Typerää ehdoin tahdoin uhitella, asiassa, mihin ulkopuolisilla ei ole mitään sanomista. Porukat siellä päin on sen verran kuumina, että pahimmillaan laiva ajautuu vahingossa ajelehtivaan merimiinaan. Ei paljon järjenvaloa asiassa mukana. Eikä vähäisintäkään itsesuojeluvaistoa. En muista tarkemmin, noita selkkauksia ratkottu useampiakin, aseellisesti.
=DW=
Miksi Israel Suomea varoittaa? Laivahan on nykyään ruotsalaisomistuksessa.
Se purjehtii Suomen lipun alla.
"suvenkorento123"
Höpönen kulta-neitoperhoseni.
Se purjehtii Ruotsinlipun alla, Kapteeni on Suomalainen ja kapteeni on aina liikkuvan laivan jumala.
Joten häneen voi vaikuttaa vain Suomi.
H.
Purjehtii suomen lipun alla. Rekisteröity suomeen, omistus ruotsissa. Ei hyvä asia suomen kannalta.
=DW=
Näin se vaan on. Laiva on nykyään ruotsalaisten omistuksessa, mutta purjehtii edelleen Suomen lipun alla.
"susityttönen"
Totean olleeni väärässä lippujen kanssa.
Anteeksi.
Pitäisiköhän meidän kuitenkin alistua Ruotsin viisauden alle taas?
H.
Koetetaan pärjätä ihan ikiomalla viisaudella.
Eikös se niin mene, että kyllä maalla on viisaita, kun merellä vahinko sattuu,
tai ainakin jotain sinne päin.
Toivottavasti upottavat koko paatin sinne Gazan rannalle. Ei pitäisi sen jälkeen olla kellään mitän valittamista. Siinä olisi vähän opiksi kaikille hihhuleille.
Hyvin se varmaan uppoaisikin kun lastina on 41tonnia sementtiä.
Olisi kyllä kiva tietää kuka sen laivan oston rahoitti Ship to Gazalle joka kuuluu Freedom to Gaza oganisaatioon.
Ja lopuksi laulamme suomeksi:
"Kaikki laivaan, kaikki laivaan" (oliko se 7-seinähullua veljestä?) Willi`s Peoples eli villit pippelit.
"Syyriassa kuolleita lapsia laitettiin syliini" (otsikko lehdessä)
Käsittämätöntä julmuutta!!!
Noilta seuduilta meille tuotiin uskonto, kristinusko, kidutuskuoleman mainostamisella.
Herääkin kysymys: "MIKSI jäimme sitä toistamaan kuin papukaijat??"
Mitä ihmettä!
Eikö suomalaiset saa
olla oikeudenmukaisia?