Tervehdys,
Hommasin juuri muutaman tuhannen ajetun käytetyn Qashqain ja tankkasin sen täyteen ja nollasin samalla ajotietokoneen. Sen jälkeen olen ajanut kaupunkivoittosta ajoa n. 120 km ja ajotietokone näyttää keskikulutukseksi 7,3 l/100km. Kyseessä siis 1,6 bensa kone tällä start/stop toiminnalla.
Tuntuu varsin positiiviselta lukemalta. Kysyisinkin Qashaqaista jo kauemmin kokemuksia saaneilta, että kuinka hyvin nuo tietokoneen lukemat pitävät paikkansa? Jos heitto ei ole kuin se normaali 0,2 l, niin kulutus on mielestäni kaupunkiajoon vähintäänkin kohtuullinen. Jopa entinen autoni 1,6 Golf vei enemmän.
Kiitos asiallisista vastauksista.
Qashqain kulutuksesta suhteessa ajotietokoneen näyttöön.
2
1479
Vastaukset
- sideview
Tässä omat lukemani 3000 km kokemuksilla:
näyttö laskettu
7,1 7,3
7,6 7,9
7,4 7,6
7,4 7,8
osan aikaa on vedetty peräkärryllä kaikenlaista rakennuskamaa, joka luonnollisesti lisää kulutusta, mutta vähentää keskinopeutta.. - nisukki
Qashqain ajotietokoneen kulutusnäyttö ei oikein vastaa hetkellistä kulutusta vaan ikäänkuin juuttuu, yleensä siihen suurimpaan kulutukseen. Qassuni on mallia -09 joten en osaa sanoa onko uudemmissa kulutusmittaus toteutettu enemmän realiaikaisesti. Omassani kulutusmittarin on aika-ajoin nollattava jotta siitä saa esiin hetkellisen kulutuksen.
Minunkin mielestä Qashqai kuluttaa kokoisekseen yllättävän vähän. Kaupunkiajossa n. 7.5 sekalaisessa 6.5 ja pelkässä matkaajossa n. 6 litraa satasella. Siis ajotietokoneen mukaan. Todellista kulutusta en ole mitannut.
Edellinen Golf Variant 1.6 litran enemmän satasella sekalaisessa ajossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2077108
- 594672
Etsin vastaantulevista sua
Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s434494- 733302
Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161965Tekis mieli lähestyä sua
Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗261717- 171690
Ajatteletko koskaan
Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹411590- 341479
- 1431247