miksi naiset eivät saarnaa?

Nainen julistamassa jumalan sanaa seuroissa, se olisi jymy juttu.
17151
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Miksi , eihän Jumalakaan ole sitä tehnyt 7654 vuoten vaan ihminen on tehnyt n.30 vuotta , jos ihannoit asiia ota selville kaikki mahdollinn .
olen tästä kirjoittanut enne kin lukisit edes,,

Äänestä

Nainen, se" kaiken syntisyyden alku" on jo itämaisessa kulttuurissa vaijennettu ilmaisemaan itseään. Siksi raamattukin sanoo: Nainen vaijetkoon seurakunnassa. Nämä raamatun kääntäjät ja uudistajat eivät ole uskaltaneet"pyhää sanaa" muuttaa. Ja onhan niin, että Paavit,piispat ja papit ovat olleet diktaattoreita omissa ympyröissään. Ja naisen asema on ollut vain suuren lapsikatraan" takapuolen pesijöinä".

Näin on ollut myös politiikassa ja valtioiden hallinnoissa. Kylläkin nämä voimakkaat naiset, keisarinnoina, kuningattarina, ovat poikkeus.
Kuitenkin naiset ovat pikkuhiljaa ottaneet valtaa ja saaneet äänensä kuuluviin. Tasa-arvo on tuonut naiselle oikeuksia ja vapautuksia moderneissa piireissä. Mutta kristikunta vanhoisuudellaan on ollut tyrkkimässä naista syrjään. Johtunee tästä raamatun virheellisestä lauseesta.

Mutta onhan toisinkin niin, että jos ajatellaan luonnon lakia. Nainen, eli naaras on luotu synnyttämään lapsia, imettämään ja hoitamaan ne pieninä. Mies on ollut velvollinen hankkimaan perheelle elatuksen ja turvan. Ja ottanaan osaa siten yhteiskunnallisissta asioista.

Mutta taasen kun on sattunut käymään niin, että miehestä ei ole ollut näihin velvollisuuksiin, niin luonto on järjestänyt niin, että nainen onkin joutunut ottamaan miehen osan, tältä vätykseltä. Tai sotien aikana kun miehet ovat keskenään kähisseet, niin nainen on taas joutunut sijaiskärsijäksi.

Sitten, seurakunnissa ja muissa uskon lahkoissa nainen ollut vain kuulijana ja palvelijana, miesten uskon tietämysten vuoksi. Olihan Jeesuskin mies. Nainen on vain synnyttäjä, vaikka naista nostetaan korkealle Marian hahmossa katollisissa piireissä. Mutta vain synnyttäjänä. Paavit ja muut aneen ja anteeksiannon jakajat ovat "herroja talossa"

Se naispappeus on vain totuttelukysymys. Ja Miespappien ja lahkolaisten nöyrtymisasia. Toisekseen on hieman outoa, jos naispappi mahapystyssä hoilaa alttarilla. Mutta kai Jumala hänenkin messunsa kuulee, jos on yleeensä messuja kuullakseen.

Mutta vielä tästä naispappivihasta, mitä muutamat kirkonmiehet ja kaikki raamattua väärintulkitsevat lahkolais saarnamiehet ovatkin itsekkäinä sisäänsä omaan pyhäänsä tuijottavia ja joutuvat vielä häpeään sekä tunnustamaan naisenkin rinnalleen, eikä vain allensa.

Äänestä
  • Juuri tuosta , tuon tyyppisestä sanan puheest , olet sinäkin joskus saava
    sellaisen vaikutteen , että koskaan ei valta ole kuulunut kellään muulle kuin
    Isälle ja Poijalle . Siitä tässä on kyse voit lopettaa aliarvoimsta naista nyt .
    jots olet tehnyt ainkin viimeiset kaks vuotta , olisiko kuitenkin niin että
    tässä , ,Jos joku sanoo että Voimakkaat naiset , kysyn vain miksi , koska
    Jumalan valinta on ollut nöyrä ja hiljainen niin että jokainen on enemmän
    kuin tapa kristitty , jos tiedät mitä sillä tarkoitetaan , ei puhujia aseteta
    tavan vuoksi , vaan Rakkauden tähden niin että aina tulee Jumalan
    Rakkaus etunenässä .. ei ihmisen ,eikä naisen . kuten su täräyttää.

    Äänestä

  • teu. kirjoitti:

    Juuri tuosta , tuon tyyppisestä sanan puheest , olet sinäkin joskus saava
    sellaisen vaikutteen , että koskaan ei valta ole kuulunut kellään muulle kuin
    Isälle ja Poijalle . Siitä tässä on kyse voit lopettaa aliarvoimsta naista nyt .
    jots olet tehnyt ainkin viimeiset kaks vuotta , olisiko kuitenkin niin että
    tässä , ,Jos joku sanoo että Voimakkaat naiset , kysyn vain miksi , koska
    Jumalan valinta on ollut nöyrä ja hiljainen niin että jokainen on enemmän
    kuin tapa kristitty , jos tiedät mitä sillä tarkoitetaan , ei puhujia aseteta
    tavan vuoksi , vaan Rakkauden tähden niin että aina tulee Jumalan
    Rakkaus etunenässä .. ei ihmisen ,eikä naisen . kuten su täräyttää.

    Sitten sellainen seikka , että kun nainen on tehty vasta 30 v. sumessa 376v. Rout -
    sissa jotain muuta tansakassa ja norjassa , muullalla mailmassa ei ole lainkaan ,
    naista hyväksytty , niitä on ainakin 200 maata joissa ei hyväksytöä naispappia,
    Ja mitä havaitaan Ruotsissa siellä on menty tyhhjien kirkkojen ampumis linjaa
    ei ole ollut naisesta mitään hyötyä kaikki vaan on prinkkalaan .
    Ja niin on varmasti kaikkialla muuallakin tapahtuva. sen vuoksi
    voisi unohtaa tälläiset pahan teot kerralla .

    Ei Jumala kuule nai9sen messua ymmärrätkö ,, ei hän ole asetanutkaan
    naista tehtävään ,, jos Nainen toimii maha pystyssä alttarilla ,sen voi postaa
    sieltä , niin aikaisin ettei maha pompota ,, taitaisi olla parasta että ei aseteta
    naisia siihen virkaan , missän seurakunnassa .

    Äänestä

  • Muuten mitä vaiennusta ajat tuossa takaa sinähän puhut läpiä päähäs
    jos nainen on jo itamailla vaiennettu siihenhän tarvitaan toisen laista juttua.
    ja kun minä en ole sen asian sosialistejä en sano muuta kun tee tarkuutta
    asiaoiden kertomiseksi . älä tee ristiin vetoja . niitä teki jo Roomalaiset
    muinoin tarpeeks .

    Vai on Naispappeus vain totuuttektsymys , sinä et huomaan ollenkaan
    että sinun pahat puheet tarvii sitä totuttelua ei minun eikä uskovien vaan

    örvelön jutut on pahoja ja aina pahenee . kun paha ylenee niin yhä pahenee.

    Äänestä

Kuule nyt teu, Jumala ei ole asettanut ketään messuamaan. Se on alkujaan pakanallinen toimitus. Pakanallisuudesta on jäänyt kristinuskolaisten Jumalan palvontaan paljon jäänteitä. Aikoinaan uhrattiin eläimiä niin pakanallisuudessa kuin vanhan ajan Jumalalle mielistelyissä. Kaikki kirkolliset toimitukset ovat suku pakanallisuudelle, rististä urauksiin.

teu, kaikki mitä alussa kirjoitin, alle kirjoita tään kaiken uudestaa. Se on totuutta kaikki. Esimerkiksi naisen syrjiminen määrätyissä tehtävissä on itämaista perua, ja sitä on siellä vieläkin, liinapäineen ja huntuineen. Nainen halutaan pitää piilossa kaikelta, mitä mies saa tehdä. tähän loppuu sopii hyvin sinun käyttämä sana, YMMÄRRÄTKÖ
No etpä tietenkään niin raamattusi orja olet.

Äänestä
  • Kun kiirjoitin Ruotsista siinä näyttää sotkeneen saa ta na ,
    se on tehnyt yli 375 ,6 vuotta siitä 37 vuodesta jonka kirjiutin
    Ruotsista ehkä tarkenpi lukia oli kuulolla sillä Ruotsissa on mennyt
    kaikki jo niin päin prinkkalaa kun mennä voi ja vain sen tähden että
    siellä on laskettu Nainen liian vapaaksi , nyt on näkyvisä etteivät
    tiedä mitä tekevät kirkot on tyhjillään ja kuitenkin maksut pitäisi maksaa
    pohjoismaissa kun ollaan lämpö laskusta ei voi nuukailla , eikö eräs'
    esittänyt että ammutaan kirkot tulisi halvemmaksi hoitaa ??

    miten niin jos naisten takia tälläinen veto on menossa , eikö naiset voisi
    maksaa sehän olis tasapuolisuuttaa . Miten niin Jumala ei asettanut ketään
    messuamaan ? Tottakai asetti otan yhden esimerkin NOOAN kun hän sai
    käskyn ARKINRAKENTAMISESTA, Hän sai samalla käskyn messuta ihan
    niin paljon että he tekisivät parannuksen , ja kun kukaan ei käyttänyt tilai-
    suutta hyväkseen , vaan kun kaikki oli hylännyt tilaisuuden , alkoi VEDEN-
    paisumus kun pyrkijöitä silloin sisään olisi ollut , vaan oven jonka Jumala sulki
    sitä kukaan ihminen ei voinut avata , tämä oli esimerkki 1, siten niit on muitakin ...

    Kaiken minka kirjoiti jukuripää sen varsin tarkkaan oleselitellyt , Sinunun totuus on
    huolimattomuutta ottaa asioita nimeksikään esille tai että ne toisi ,,
    Katsoppa aikoineen eläinten uhrauksia tehtiin noin muttä vain toiset oli Jumalalle
    Uhrauksia ,,ja Toiset oli aina epäjumalalle uhrausta ,,tietenkin sinusta kaikki on
    noin Mutta kun otetaan asian järjestelmällin oikeisto humioon , ÄLÄ SOTKE PAKA -
    NALLISIA JUMALALLISIIN , SIINÄ VIRHEESI TULIKIN , Sillä sina olet jonkin saa ta nan käskyn alla ,,et Jumalan ,,kyllä Uhrista . Ristiin on samaa Jumalan palvontaa
    mutta ei epäjumalan palvontaa, .

    Su . aikki minkä alussa kirjoitit kirjoitt väärin älä allekisjoita koska sinä joudut .
    tekemään paranusta .. Uskonnossa ei ole meille vielä annettu sitä syrjintä aihetta
    jota väität , kerääppä kaikki tieto sen suhteen , ja ota huomioon Olen tuonut sulle
    tänään paljon aiheita jotka on myös sinun otettava todella huomiioon , siihen ei
    riitä pelkkä nainen , mutta jos luet asiat oikein pitää sinunkin miettiä enemmän kuin
    Kaksikertaa Nyt voin hyvin kysyä YMMERRÄTKÖ .
    mINÄ KYLLÄ YMMÄRRÄN , JA MINÄ TIEDÄN että sinäkin jos luet viisaasti Raamattus , ei tarvitse olla orja einun kaan orja .

    Äänestä

Eivät terveet tarvitse parannusta vaan sairaat. Minä olen terve Jumalan tunnustava kristitty. Sinä taasen olet sairastunut pahanpäiväisesti pois kristillisestä kirkosta lahkolaisuuteen.

Älä hyvä teu vertaile nykyaikaa raamatun aikaisiin tapoihin. Ei Jumala aseta ketään saarnaamaan. Syyttelet naisia kirkon tyhjilleen menosta Ruotsista. Eiköpä ne liene miesten hallinnassa olleet aina. Oli pahasti sanottu, että nainen laskettiin vapaaksi. Mutta kun olet kiihkolahkolainen täydessä sen merkityksessä, niin täytyy ymmärtää.

VT puolella tämä niin hurskas mies Aabraham, aikoi uhrata raamatun mukaan poikansakin, Jumalalle. Eikö tämä osoita, että Jumalan pelko ja sen seurauksena kaheluus eli usko on mennyt liian pitkälle.
Teidänkin piireissänne on vallalla käsite, että perhe voidaan sysätä pois uskovaisuuden uhriksi. Eli aina on eka Jeesus ja sitten oma äiti, isä, lapsi tai vaimo. Sellaista vertausta tekee vain sekopäinen lahkolainen. Jumala on hyvä, hän ymmärtää. Johan sen Aabrahamin tapauskin osoitti. syntistä, mutta eihän halua, että oma perhe on myytävänä Jeesukselle noin vain..

Raamatun luku vain alkaa vähemmän kiinnostaa kun tutkii muitakin lähteitä kuin Paavalin, Lutherin ja LLL..n muunneltuja totuuksia.
Minä kuittaan omani osalla vastuullani, mutta sinä teu, puhut niin paljon pas.kaa ja asioita käännellen ja tuomioita ladellen, että sanompa sinua melkein isäksikin jo iältäni sopivana, että poju, niin poju olet, lastenkengissä Jumalan kelkassa. Otettava se huomioon.....tee parannus, tai su ottaa piiskan ja napauttaa nätisti pyllyllesi opiksi ja ohjeeksi.

Äänestä
  • Kuule törppö , hyvää tekisi sinullekin seurata asioita , niin kuin ne on kirjoitettu
    Ei Raamatussa sanota misään että Abe olisi ryhtynyt siten uhraajksi kuin sinä
    väität , Vaan Jumala kääski hänen uhrata poikansa ,, eikö mene kaalin se ero
    mistä sinä kirjoitat JA MISTÄ JUMALA KEHOITTI . KOSKA ET KUITENKAAN TAJUA
    SITÄ SEIKKAA MIKI JUMALA KEHOITTI . nyt täytyy ottaa asiat esiin niin kuin ne
    on tapahtuneet , eikä niin kuin örvlö luulee ..

    Örvelö on mennyt liian pitkälle , sen onselvästi myös örvelö tuonut esiin meidän piireissä
    ei kukaan ajattele noin kuin örvelö , mietihän vielä mitä kirjoitat , ja kun olet mittinyt
    älä kirjoita sitä tänne , koska sinä menet yli asioiden , niin kuin nytkin et pääse Aabraham ista eroon , vaikka tekisit mitä vaika myynti osoite oli oikea oliko sinulla
    edes lupa kirjoittaa noita asioita tänne lainkan ..

    vai on sinulla tullut tuollaisia mieleen ihmekös se olisi , kun olen katsonut kirjoituksia
    mitä teet , ne kertoo kyllä siitä että Raamatun luku on sinua kä'ynyt vähemmän kiinnostavaksi vaikka sinä luulet se johtuisi Jumalan pelosta ja sen seurauksena .
    minun mielestäni rtuollaiset kirjoitukset johtuu ylpistymisetöä . Varmasti minustakin
    jos sen luulet olevan aikaan sannosta , Paavalin ,Tai Lutherin , LLL:n ,, Örvelö
    kerro missä olet joutunut heidän tekstissään muunneltuihin totuuksuun ..

    Minun pitää sanoa sulle että joudun joka päivä paikkaamaan sinun muunneltua totuuttta, Sinä et pysty sillä tiedolla etkä millään . sinä luulet vain , Sellainen asia
    kuin oma vastuu on mennyt jo ajat sitten sinulta . Mitä Ja tuo lauseesi Teutasta ei
    pidä lainkaan paikkansa , jos katsotaan kaikkia käänteita , ne seuraavat Raama-ttua Kuin jokasen oikea mielisen uskovan tulee niistä tietää . Mina,olen syntynyt
    uskovaan kotiin 1945 , saanut hengellisen herätyksen 1962 jolloin sain Jeesuksen nimessä Tehdä parannuksen , sen jälkeen olen satoja kertoja saanyt anteeksi
    antamuksen . ja Rippia ..

    Kun nyt sait toietoja mihin sina asettaisit minun vaatimukseni Kaiken kaikiaan
    sinä et pysty lainkaan samaan, vaan luulet että sinulla on joku ryhtyä vanhem-
    makseni eikö hän antaisi olla , toiseksi lukisit enemmän että asiat menisi
    paremmin .. Nimittäin , minun asiat on kohtalaisesti , mutta siunun asiat ei
    Tällä tarkoitan kaikkien asioiden oikeuden laitaa , elikkä niitä' jotka pitää
    tutkia mm. Raamatusta .

    Äänestä

  • teu. kirjoitti:

    Kuule törppö , hyvää tekisi sinullekin seurata asioita , niin kuin ne on kirjoitettu
    Ei Raamatussa sanota misään että Abe olisi ryhtynyt siten uhraajksi kuin sinä
    väität , Vaan Jumala kääski hänen uhrata poikansa ,, eikö mene kaalin se ero
    mistä sinä kirjoitat JA MISTÄ JUMALA KEHOITTI . KOSKA ET KUITENKAAN TAJUA
    SITÄ SEIKKAA MIKI JUMALA KEHOITTI . nyt täytyy ottaa asiat esiin niin kuin ne
    on tapahtuneet , eikä niin kuin örvlö luulee ..

    Örvelö on mennyt liian pitkälle , sen onselvästi myös örvelö tuonut esiin meidän piireissä
    ei kukaan ajattele noin kuin örvelö , mietihän vielä mitä kirjoitat , ja kun olet mittinyt
    älä kirjoita sitä tänne , koska sinä menet yli asioiden , niin kuin nytkin et pääse Aabraham ista eroon , vaikka tekisit mitä vaika myynti osoite oli oikea oliko sinulla
    edes lupa kirjoittaa noita asioita tänne lainkan ..

    vai on sinulla tullut tuollaisia mieleen ihmekös se olisi , kun olen katsonut kirjoituksia
    mitä teet , ne kertoo kyllä siitä että Raamatun luku on sinua kä'ynyt vähemmän kiinnostavaksi vaikka sinä luulet se johtuisi Jumalan pelosta ja sen seurauksena .
    minun mielestäni rtuollaiset kirjoitukset johtuu ylpistymisetöä . Varmasti minustakin
    jos sen luulet olevan aikaan sannosta , Paavalin ,Tai Lutherin , LLL:n ,, Örvelö
    kerro missä olet joutunut heidän tekstissään muunneltuihin totuuksuun ..

    Minun pitää sanoa sulle että joudun joka päivä paikkaamaan sinun muunneltua totuuttta, Sinä et pysty sillä tiedolla etkä millään . sinä luulet vain , Sellainen asia
    kuin oma vastuu on mennyt jo ajat sitten sinulta . Mitä Ja tuo lauseesi Teutasta ei
    pidä lainkaan paikkansa , jos katsotaan kaikkia käänteita , ne seuraavat Raama-ttua Kuin jokasen oikea mielisen uskovan tulee niistä tietää . Mina,olen syntynyt
    uskovaan kotiin 1945 , saanut hengellisen herätyksen 1962 jolloin sain Jeesuksen nimessä Tehdä parannuksen , sen jälkeen olen satoja kertoja saanyt anteeksi
    antamuksen . ja Rippia ..

    Kun nyt sait toietoja mihin sina asettaisit minun vaatimukseni Kaiken kaikiaan
    sinä et pysty lainkaan samaan, vaan luulet että sinulla on joku ryhtyä vanhem-
    makseni eikö hän antaisi olla , toiseksi lukisit enemmän että asiat menisi
    paremmin .. Nimittäin , minun asiat on kohtalaisesti , mutta siunun asiat ei
    Tällä tarkoitan kaikkien asioiden oikeuden laitaa , elikkä niitä' jotka pitää
    tutkia mm. Raamatusta .

    Mina,olen syntynyt
    uskovaan kotiin 1945 , saanut hengellisen herätyksen 1962

    Kertoisitko vielä sosiaaliturvatunnuksesi? Kaiken muun olet jo itsestäsi kertonut, Teuvo! Maailmassako vaelsit tuhlaajapoikana vuodet 1945-1962? Rauhaa ja rakkautta...

    Äänestä

  • Deutor kirjoitti:

    Mina,olen syntynyt
    uskovaan kotiin 1945 , saanut hengellisen herätyksen 1962

    Kertoisitko vielä sosiaaliturvatunnuksesi? Kaiken muun olet jo itsestäsi kertonut, Teuvo! Maailmassako vaelsit tuhlaajapoikana vuodet 1945-1962? Rauhaa ja rakkautta...

    Miten niin kun min'ä olen syntynyt , olen passkahousu jonkinaikasa niinkuin sinäkin
    Kun tuln siihen ikään että lapsen uusko ei enää pelata , vaan eli kun koulu
    alkoi -52 . uskoin vielä kaikki anteeksi kun vainyysin isältä ja Äidiltä ,saarnajilta
    Kun äitini kuoli -58 , tiesin kyllä kaikki asiat aloin hundeeraamaan , miten ne kun
    sahalle mernenin toihin -59 maraskuu ,Juolukuu , 6o tammi kuu ,helmi . maalis kuu .
    otin kioskin hoidon koulun jälkeen huhti touko kuu , sekä Naapaurin Rengin paikka
    joka vaihtui kallen rengisi , joka vaihtui 3 vko Serkkututtöni luo rengiksi . nämä
    oli siellä Leeviläisten lähettyvillä kun n. vuoden mittaisen ajan jälkeen palasin
    h-suolle toivon luo ,olin jo rippi koulun käynyt toivo oli saarnaajan poika , vakava
    kristitty jolta oli kaksi tyttöä kuollut , ja 5 elävää lasta ja sinä aikana syntyi vielä

    kun tulin taloon oli -61 syksy kuten nyt , kun lopullisesti lähdin oli tulossa -64 joulu
    mitä sinä kysyitkään ei kaise niin tärkeetä ollut . kun et halunut olla tarkka ja
    kun minulla oli melkein kaikki kassaissa oli kuormauton ajo- kortti jonkin verran
    kletjuja , vähän rahaa , seon vieläkin tuttu , aniharvoin on kuitenkin ollut nälkä ,
    todella harvoin Hyvin on Herra pitänyt poijasta huolta . Vaikka ei ole ollut
    ansioita , hengelissellä puolella , on kuitenkin ollut niitä ansioita joista voi olla
    kiitollinen ylä tuvan ukolle . /Pojalle .
    l

    Äänestä

  • teu. kirjoitti:

    Miten niin kun min'ä olen syntynyt , olen passkahousu jonkinaikasa niinkuin sinäkin
    Kun tuln siihen ikään että lapsen uusko ei enää pelata , vaan eli kun koulu
    alkoi -52 . uskoin vielä kaikki anteeksi kun vainyysin isältä ja Äidiltä ,saarnajilta
    Kun äitini kuoli -58 , tiesin kyllä kaikki asiat aloin hundeeraamaan , miten ne kun
    sahalle mernenin toihin -59 maraskuu ,Juolukuu , 6o tammi kuu ,helmi . maalis kuu .
    otin kioskin hoidon koulun jälkeen huhti touko kuu , sekä Naapaurin Rengin paikka
    joka vaihtui kallen rengisi , joka vaihtui 3 vko Serkkututtöni luo rengiksi . nämä
    oli siellä Leeviläisten lähettyvillä kun n. vuoden mittaisen ajan jälkeen palasin
    h-suolle toivon luo ,olin jo rippi koulun käynyt toivo oli saarnaajan poika , vakava
    kristitty jolta oli kaksi tyttöä kuollut , ja 5 elävää lasta ja sinä aikana syntyi vielä

    kun tulin taloon oli -61 syksy kuten nyt , kun lopullisesti lähdin oli tulossa -64 joulu
    mitä sinä kysyitkään ei kaise niin tärkeetä ollut . kun et halunut olla tarkka ja
    kun minulla oli melkein kaikki kassaissa oli kuormauton ajo- kortti jonkin verran
    kletjuja , vähän rahaa , seon vieläkin tuttu , aniharvoin on kuitenkin ollut nälkä ,
    todella harvoin Hyvin on Herra pitänyt poijasta huolta . Vaikka ei ole ollut
    ansioita , hengelissellä puolella , on kuitenkin ollut niitä ansioita joista voi olla
    kiitollinen ylä tuvan ukolle . /Pojalle .
    l

    Kiitos vaikeaselkoisesta vastauksestasi Teuvo. Uskon, että olet kirjoituksissasi vilpitön, joskin hyvin vaikeasti ymmärrettävä. Tulkki pitäsi olla suomentamaan selkokielelle kirjoituksesi. Anteeksisuonet yksinkertaisuuteni, koska en todellakaan ymmärrä kaikkea tuottamaasi tekstiä. Myönnän, että olen paskahousu monessa asiassa, mm. epäilen esik.lest. opin ainoana oikeassaolemista, syntinen ja uskossa heikko ihminen olen, kateellinen uskossaan vahvoille persoonille, kuten sinulle. Toivotan hyvää 67-vuotista elontaivalta sinulle, rauhaa ja rakkautta lähimmäisiäsi kohtaan. Muista toki itseäsi, olethan luojanluoma ihminen.

    Äänestä

  • teu. kirjoitti:

    Kuule törppö , hyvää tekisi sinullekin seurata asioita , niin kuin ne on kirjoitettu
    Ei Raamatussa sanota misään että Abe olisi ryhtynyt siten uhraajksi kuin sinä
    väität , Vaan Jumala kääski hänen uhrata poikansa ,, eikö mene kaalin se ero
    mistä sinä kirjoitat JA MISTÄ JUMALA KEHOITTI . KOSKA ET KUITENKAAN TAJUA
    SITÄ SEIKKAA MIKI JUMALA KEHOITTI . nyt täytyy ottaa asiat esiin niin kuin ne
    on tapahtuneet , eikä niin kuin örvlö luulee ..

    Örvelö on mennyt liian pitkälle , sen onselvästi myös örvelö tuonut esiin meidän piireissä
    ei kukaan ajattele noin kuin örvelö , mietihän vielä mitä kirjoitat , ja kun olet mittinyt
    älä kirjoita sitä tänne , koska sinä menet yli asioiden , niin kuin nytkin et pääse Aabraham ista eroon , vaikka tekisit mitä vaika myynti osoite oli oikea oliko sinulla
    edes lupa kirjoittaa noita asioita tänne lainkan ..

    vai on sinulla tullut tuollaisia mieleen ihmekös se olisi , kun olen katsonut kirjoituksia
    mitä teet , ne kertoo kyllä siitä että Raamatun luku on sinua kä'ynyt vähemmän kiinnostavaksi vaikka sinä luulet se johtuisi Jumalan pelosta ja sen seurauksena .
    minun mielestäni rtuollaiset kirjoitukset johtuu ylpistymisetöä . Varmasti minustakin
    jos sen luulet olevan aikaan sannosta , Paavalin ,Tai Lutherin , LLL:n ,, Örvelö
    kerro missä olet joutunut heidän tekstissään muunneltuihin totuuksuun ..

    Minun pitää sanoa sulle että joudun joka päivä paikkaamaan sinun muunneltua totuuttta, Sinä et pysty sillä tiedolla etkä millään . sinä luulet vain , Sellainen asia
    kuin oma vastuu on mennyt jo ajat sitten sinulta . Mitä Ja tuo lauseesi Teutasta ei
    pidä lainkaan paikkansa , jos katsotaan kaikkia käänteita , ne seuraavat Raama-ttua Kuin jokasen oikea mielisen uskovan tulee niistä tietää . Mina,olen syntynyt
    uskovaan kotiin 1945 , saanut hengellisen herätyksen 1962 jolloin sain Jeesuksen nimessä Tehdä parannuksen , sen jälkeen olen satoja kertoja saanyt anteeksi
    antamuksen . ja Rippia ..

    Kun nyt sait toietoja mihin sina asettaisit minun vaatimukseni Kaiken kaikiaan
    sinä et pysty lainkaan samaan, vaan luulet että sinulla on joku ryhtyä vanhem-
    makseni eikö hän antaisi olla , toiseksi lukisit enemmän että asiat menisi
    paremmin .. Nimittäin , minun asiat on kohtalaisesti , mutta siunun asiat ei
    Tällä tarkoitan kaikkien asioiden oikeuden laitaa , elikkä niitä' jotka pitää
    tutkia mm. Raamatusta .

    Heh,teu. Minäpä olenkin nyt ruvennut tutkimaan silloin tällöin raamattua, mikä on totta mikä ei voi olla totta. Sinusta huomaa, että mitä enemmän tutkit raamatun tekstejä, niin sinun kohtalaisuutesi heittää enemmän. Tulee tarkkoja vuosia , päiviä, jopa kellon ajoillakin raamatun tapauksia.
    On paljon muitakin kirjoituksia, mitä Paavali ja hänen jälkeiset raamatun "uudistajat"eivät ole ottaneen mukaan. Eli siistineet raamattua oman úskonsa suuntaiseksi. Otat edelleenkin vain rusinoita pullista.

    Ja voi, tää luomiskertomus. tällaiset tarinat heikentää raamatun uskottavuutta.

    Näiden asioiden kohtalaisuudella ei sinun taivastasi löydy, se on sinulta piilossa kuten minultakin. Niin salaiset ovat Herramme tiet.

    En ole mikään kirjoituksenmestari missään muodossa, mutta onneksi et ole sinäkään mikään Mika Valtari.

    Mutta me vanhat eläkelläiset, kun muutakaan tekemistä ei meillä ole, niin ajankuluksi ja Jumalan ja kauhuksikin täällä arvostelemme hänestä VT aikaisia kertomuksiaan.

    Äänestä

Ei olisi mitään jymyjuttua. Kun Raamattu ohjeistaa kristittyä, niin ideasi on yksin omasi.
Se ei perustu Raamattuun.
Mikset kuuntele tyttöjen puheita muualla?
Haluaisit toimia Jumalan ilmoittaman tahdon vastaisesti ja jopa villissä mielikuvituksessasi toivoisit muidenkin kuuntelevan.
Kuka se onkaan joka haluaisi toimia Jumalan antamia ohjeita vastaan?
Millä nimellä sen vihtahousun tunnemme ?

Äänestä

Ei Jumala siitä suuttuisi, onhan naispappejakin.
Eikun tytöt pönttöön, tulis kauniita rakkauden sanomaa julistavia saarnoja ilman helvetillä pelottelua.

Äänestä
  • Ja mistä sinä se tietäisit , sinullahan on aivan väärä käsitys Rakkaudesta ja uskosta
    etkö ole kuomannut Rakkaus jota tytöt hitaa , on sellaista jata Raamattu sanoo
    Huoruudeksi ja sellaista Ukon kaltaista rakkautta sanotaan sanotaan toiseksi
    Jumalan Rakkaudeksi ja Jeesuksen Rakkaudeksi. , savon ukon ajatus on
    mennyt yhtä kauas uskon ajatuksesta , kuin erään Jehovalaisen josta en ..

    Paremmin viitsi sanoa Koaska tilanteet näkyy selvästi tuommoiseslta ,
    että kaiki vaan menköön johonkin niin ei mitään parempaa ole esillä .
    pitäisi katsoa missä mennään , ja miikä maa ,mikä valuutta ,
    Älkää laittako mitään sellaista asiaa esille, mistä ette tiedä mitään .
    Sillä voi olla että asia mutkistuu kun se vanhenee , ja kun se on
    tarpeeksi mutkikas , siitä voi tulla vaikka JaHVe ..

    Äänestä

Jaahah - monenmoista mielipidettä vieläkin on.
Yritetään kerrata tosiasioita =faktoja.
-Teun mielestä pääjohtaja ei ole asettanut naisia saarnavirkaan. Voi se näinkin olla, mutta mestarilta jäi asettelematta monta muutakin asiaa. Tässä ei mielestäni voi vedota luojan lapsukseen tai unohdukseen. Hengittämistäkään ei ole määrätty tehtäväksi (eikä myös kielletty). Kyllä tämä nyt on vaan Sumerilaisen jälkikulttuurin patriarkaalisen ajan jäänne. Ajatelkaas jos raamattu olisi kirjoitettu Englannissa 1920-luvulla. Kuningatar tuskin olisi suonut nykyisenomaista raamattua kirjoitettavaksi. Tai missään muussakaan matriarkaalisessa kulttuurissa.

- : "xxxlla EI OLLUT OSOITTAA RAAMATUN KOHTAA JOSSA JUMALAN LAKI KIELTÄÄ NAISIA OLEMASTA PAPPEJA TAI SAARNAMIEHIÄ!!!
ja se todistaa millainen saatanaa palveleva ateistipiru xxx on JUMALAN, JEESUKSEN JA PYHÄN HENGEN PILKKAAJANA."
Eli ei sitä a.d-w-q:n mukaan ole kiellettykkään.
Kyse on siis puhtaasti näkemyksestä ja biblian tulkinnasta.

"...Ei Jumala kuule nai9sen messua ymmärrätkö ,, ei hän ole asetanutkaan
naista tehtävään ,, jos Nainen toimii maha pystyssä alttarilla ,sen voi postaa
sieltä , niin aikaisin ettei maha pompota ,, taitaisi olla parasta että ei aseteta
naisia siihen virkaan , missän seurakunnassa ...."

Kun naaraspuolinen kädellinen lahkon apinoiden heimoon kuuluva homo-sapiens on hedelmöittynyt, niin tuleeko hänestä sitten Jumalanne mielestä syntinen tai ala-arvoinen tai muutenvaan huono? - Hehhehe - on tästä logiikka jo kaukana - voi hyvän tähden - yritä nyt ajatella vähän laajemmin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


tytöt puhujiksi kirjoitti:

Nainen julistamassa jumalan sanaa seuroissa, se olisi jymy juttu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu