OTTAKAA SITÄ UBIKINONIA!!!!!

uskokaa nyt vaan!

olen itse hoitotyössä ja suositellut potilaille 150mg-200mg/vrk ubikinonia, kaikilta ei ole poistanut mutta näiltäkin vähintään puolittanut kohtaukset! noin 70%:lta hävinny migreeni kokonaan!! (kuin myös minulta) ubikinonista ja migreenistä oli Tiede lehdessä kattava artikkeli jossa sanottiin migreenin johtuvan solun mitokontrioiden energiavajeesta (mitokontrio=solunsisäinen voimalaitos)

kokeilkaa käyttää yksi purkki ubikinonia ja kertokaa kokemuksenne, älkää ottako ennen nukkumaan menoa koska aineella myös erityisen piristävä vaikutus ainakin aluksi

19

15264

    Vastaukset 19

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • butterbur!

      butterbur on paljon parempaa migreeniin!

    • 4ni

      Ei tehoa tippaakaan! Käytin ensin 30 milligrammaista sitten apteekista saatiin myytyä 120milligrammaista ja otin sitä 2 tablettia/vuorokausi 3 laatan verran eikä kumpikaan vähennä migreeniä yhtään. Ubikinon on vaikutukseensa nähden myös kallista!

    • Aloittajalle

      Mitä merkkiä käytät Ubikinonia? Itsellä käytössä 100mg ja oon ajatellut nostaa annosta. Mistäköhän löytyisi 50mg:n kapseli? Mielellään joku laadukas (=kallis?) valmiste että sisältää sen mitä luvataan... Mulla kyllä toimii jo toi 100mg, mut vois kokeilla että jos suuremmalla annoksella lähtis kaikki päänsäryt.

      • Aloittajalle

        Ai niin, piti vielä lisätä että käytän tällä hetkellä Bio-Qinon 100mg kapseleita (PharmaNord), joka on tosi hyvä valmiste. On luonnollista ubikinonia eikä synteettistä niin kuin Tolosen ubikinonit.


      • aloittajalta
        Aloittajalle kirjoitti:

        Ai niin, piti vielä lisätä että käytän tällä hetkellä Bio-Qinon 100mg kapseleita (PharmaNord), joka on tosi hyvä valmiste. On luonnollista ubikinonia eikä synteettistä niin kuin Tolosen ubikinonit.

        heippa!

        käytän itse juuri nyt tuota mainitsemaasi tuotetta, mulla oli aiemmin käytössä tuo Tolosen tuote ja jotenkin tuntui pitkässä käytössä menettävän tehoaan. Käytän annoksia 100-300välillä mutta juuri nyt 100 riittää, parina päivänä on yrittänyt migreeniä mutta se on jäänyt ihan auravaiheeseen ja mennyt pian ohi, kaulan lihakset on muuten tärkeä että ne on hyvin auki migreenipotilaalla.


      • Janniina7
        aloittajalta kirjoitti:

        heippa!

        käytän itse juuri nyt tuota mainitsemaasi tuotetta, mulla oli aiemmin käytössä tuo Tolosen tuote ja jotenkin tuntui pitkässä käytössä menettävän tehoaan. Käytän annoksia 100-300välillä mutta juuri nyt 100 riittää, parina päivänä on yrittänyt migreeniä mutta se on jäänyt ihan auravaiheeseen ja mennyt pian ohi, kaulan lihakset on muuten tärkeä että ne on hyvin auki migreenipotilaalla.

        Hei Aloittaja!
        Voitko valaista, miten kaulan lihakset saisi auki. Kun hieron niitä, tuntuu hirveen pinkeiltä ja aroilta. Jos venyttelen kaulanlihaksia, saan helposti migreenin.
        Aloitin syömään ulkolaisesta nettkaupasta tilaamaani ubiqinolia 100mg aamulla 100 iltapäivällä Migreenejä on ollut ainakin 3/vk.


      • sopivat venyttelyt
        Janniina7 kirjoitti:

        Hei Aloittaja!
        Voitko valaista, miten kaulan lihakset saisi auki. Kun hieron niitä, tuntuu hirveen pinkeiltä ja aroilta. Jos venyttelen kaulanlihaksia, saan helposti migreenin.
        Aloitin syömään ulkolaisesta nettkaupasta tilaamaani ubiqinolia 100mg aamulla 100 iltapäivällä Migreenejä on ollut ainakin 3/vk.

        Hei !

        Olisin myös kiitollinen sopivista kaulalihas liikkeistä??
        Ja muistakin, joista on tullut apua migreeniin esim.

        Itselläni myös migreeniä pari kertaa kk:ssa ja kestävät yleensä 3-5 pv., mut onneksi täsmälääkkeet auttavat tavallisesti hyvin kipuun.


    • infoa1
    • apuako

      Kovasti mainostetaan mutta minulla ei ainakaan migreeniin auttanut yhtään ja on aika kallis käyttää , tosin käyttäisin kyllä jos auttaisi niin hankalia migreenikohtauksia on ja niin usein

      • Sari

        Ja sorry nuo kirjoitusvirheet... Hemmetin kone kun muuttaa tekstiä :-)


    • avunsaanut

      Hei !
      Viljat vaikuttivat itselläni migreeniin. Siirryin gluteiinittomaan, sokerittomaan ja lisäaineettomaan, mahd. pitkälle ravintoon. Lisäksi vitamiinit sekä hivenainetasot oli pielessä. Myös hormoonit vaikuttaa, myös elimistön fluoripitoisuus vaikuttaa. Itseltäni mittautin vitamiinitasot ja myös haitta-aineet ja muut, kehossa lyijyä ja varsinkin fluoria paljon yli rajan. 70-luvulla koulussa fluoribuumi, joka viikko fluoritabletteja.
      Fluori on hermo- ja solumyrkky, se tunkeutuu elimistössä joka soluun ja paikkaan, aivoihinkin ja aih. ärtynyttä suolta ja sitä kautta migreeniä ym. purentaongelmia ym. ym. Lue Elina Hytösen kirjoitus FLUORI, mulla oli outoja oireita ja ne alkoi selvitä kun luin kirjoituksen mistä johtuu. Aikaisemmassa kirjoituksessa: migreeni johtuu solun mitokontrioiden energiavajeesta, mitokontrio=solunsisäinen voimalaitos, pitää paikkansa tässäkin tapauksessa. Vaihda ubikinoNi ubikinoLiin, toimii nopeammin. Olen käyttänyt Q10 ubikinolia itse ja se on auttanut, mutta myös tarvitaan seuraavaa:
      Bioteekin Super Mg, magnesiumtauriini ja glysinaatti, tehoaa nopeasti lihaksiin, solujen toimintaan tarvitaan ehdottomasti ym. parantaa hapen kulkua ja vaikuttaa uneen ym. Kipuja vähentää, myös hermo.
      Jos jumissa jatkuvasti niskahartia seutu, varovasti lämmitä lihaksia ja venyttele, jos jatkuu, mene hermoratahierojalle, mutta jos nikamaongelmia, mene osteopaatille, joka osaa granulaatiokäsittelyn. Yleensä migreeni ym. päänsäryt voi johtua myös selkärangan korttiporttaalin toiminnan ongelmista, nikamat ei paikallaan, hermotus ja verenkierto sekä nestekierto ei toimi kuten pitäisi, yli- tai alikierroksilla.

    • kroonikko

      Minulla Pharma Nord ubiginon activen kyttö on vähentänyt migreenejä huomattavasti. Olen kärsinyt taudista parikymmentä vuotta ja tämä selvästi parantaa minulla elämänlaatua. Ehkä yksi kohtauslääke kuussa enään. Suosittelen kokeilemaan. Vaikutuksen huomaa aika pian ja voi lähteä kokeilemaan pienemmällä paketilla ekana.

    • TesomanTuula

      Ubikinonin suosittelija täälläkin , itse en migreeneistä kärsi mutta siskoni syö ubikinonia samaan vaivaan. Näiden https://www.weightworld.fi/coq10-plus.html tuotteessa yhteensä 200mg vahvuus ja sain hinnasta muutamn egen pois kun tilasin uutiskirjeen. Näissä on sama homma, kun ravintolisissä yleensäkin, että pitää syödä pidemmän aikaa.

    • Shamaanien-aine

      Oikeat lääkkeet käyvat monet erilaiset testit ennen käyttöönottoa, ja jos läpäisevät, hyväksytään lääkkeeksi.
      Ubikinon ei ole oikea lääke, vaan luontaistuote. Eikä sitä ole mitenkään testattu.

      Ok, en halua tyrmätä ketään. Uskokoon Ubikinoniin, ken tahto. Itse en kuitenkaan usko sen tehoon parantavana lääkkeenä. Silti luulen että parhaimman hyödyn Ubikinonista saa sen valmistaja (lihavan kulkkaron muodossa).

    • kummatapaus

      Älkää uskoko. Aloittaja ei ole hoitotyössä, eikä tunne edes migreenin alkeita. Yksikään alalla oleva ihminen ei sorru moisiin törkeisiin valheisiin. Sen sijaan trollit jauhaa vaikka mitä ja puoskarit ja luontaistuotekauppiaat kyllä osaavat käyttää hyväkseen migreenistä kärsiviä. Ubikonista ei ole edes olemassa päteviä tutkimuksia sen vaikutuksesta migreeniin. Jos ubikinonilla olisi moinen vaikutus, eli poistaisi migreenin kokonaan jopa 70%:lta, niin johan se olisi yleistietoa ja käytössä olisi jo maailman paras ubikinonipohjainen täsmälääke.

      Migreeni on geneettinen pysyvä sairaus, johon luontaistuotteilla ei ole kykyä vaikuttaa. Auraoireita ei voi estää millään, koska niihin ei ole olemassa lääkkeitä. Vaikka popsisit minkä tahansa muotoisia ja värisiä pillereitä, niin lopulta viimeistään ajastingeeni laukaisee kohtauksen. Sitten toteat maksajonossa, ettei se migreeni lähde mihinkään.

      Erilaisilla kikoilla voi kuitenkin vaikuttaa jonkin verran joihinkin tunnettuihin laukaisijoihin, kuten stressiin ja ravintoon, sekä kipulääkkeillä lievittää päänsärkyä. Hankalien migreenikierteiden katkaisuun tarvitaan usein sairaalahoitoa, jossa saat tehokkaan koktailin eri lääkeaineita. Mutta sekään ei paranna migreeniä. Seuraavan kohtauksen käynnistyminen on vain ajan kysymys. Estolääkityksestäkään ei ole pysyvää apua.

      Sitten paikalle tulee palstan asiantuntija, joka möläyttää sellaisen pommin, joka saa lääketieteen haukkomaan henkeään. UBIvitunKINONI!

      Terv. myötähäpeävä migreenikko

      • Anonyymi

        Voi hyvä tavaton tuollaisia kommentteja - muka ” myötähäpeävä migreenikko” eikä tiedä perusasioita. Ubikinoni, ja todellakin vielä paremmini ubikinoli, auttaa kyllä monia. Katso vaikka

        https://www.kaypahoito.fi/nix01215

        Annos pitää olla riittävä. Kokeillaa mikä itse kullekin riittää. Ubikinoliakin voi tarvita 2 x 200 mg/vrk. Netistä iHerbistä saa halvimmalla. Nopeasti lähettävät.

        Sitten kun migreenikohtauksia ei enää juurikaan tule niin koettakaa jättää ”varmuuden vuoksi” otetut triptaanit pois ettei synny riippuvuutta niihin.

        Itselläni tarvittaessa migreenin alkuoireisiin riittääkin nyt pelkkä burana 2 x 400mg, lepäämään ja herättyä kunnon väkevät kahvit ja välipala niin olo on taas hyvä ilman mitään varsinaista migreenilääkettä.


    • RAL-
    • Anonyymi

      Migreeni vaatii rajumpia tabuja, jotka voi saada perseenkin ruvelle.

    • Anonyymi00021

      Aloitin Ubikinonin kolme viikkoa sitten. Healthwell 200mg x2 tablettia. Annos on iso, mutta neurologit suosittelevat 300-400 mg päivässä. Täysi teho voi vaatia 2-3 kuukauden käytön. Minulla on lisäksi biologinen pistoslääke Emgality ja Vydura. migreenejä on ollut tässä kuussa vähemmän, kuin aiemmin. Kärsin kroonisesta migreenistä ja särkypäiviä on ollut 15-25/kk.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi

      Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va
      Maailman menoa
      315
      1273
    2. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      73
      886
    3. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      61
      813
    4. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      120
      683
    5. Riitastako pelastaja

      Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt
      Kemijärvi
      43
      670
    6. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      38
      662
    7. mielikuva

      Mitä luulet hänen ajattelevan sinusta?
      Ikävä
      50
      606
    8. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      47
      600
    9. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      52
      578
    10. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      95
      542
    11. 45
      537
    12. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      48
      515
    13. 32
      511
    14. Millaisen talvitakin haluaisit?

      Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain
      Sinkut
      84
      485
    15. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      9
      476
    16. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      22
      470
    17. Olisitko nainen ihan nolona

      Jos et saisikaan sitä nousemaan...
      Sinkut
      79
      447
    18. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      29
      438
    19. Onko kahvila Retro samalla pub???

      Netin mukaan anniskeluoikeudet. Käykö tuolla kaljoitteluporukkaa? Onko iltaviihdettä? Olen muuttamassa marraskuussa Kuhm
      Kuhmo
      8
      437
    20. Iivari esittää poliisin tutkintaa

      Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivari on pannu ison pyörän liikkeelle. Entinen Kemijärven historian lyhimmän kaupunginj
      Kemijärvi
      21
      411
    Aihe