Onko oikein, että isä puhuu lapsilleen äidinkieltään venäjää? me muut puhumme suomea ja jäämme kaiken ulkopuolelle. Tuntuu epäreilulta ja hankalalta yhteiselämältä. Eikö lastenkin olisi hyvä oppia suomea.
suomi-venäjä
8
370
Vastaukset
- Tunnekieli
On hyvä, että vanhemmat puhuvat lapsilleen omaa äidinkieltään. Vain omalla äidinkielellään pystyy aidosti välittämään omia tunteitaan.
- terveisiä Tatjanalta
Informaatiota ja tunteita pystyy välittämään millä tahansa kielellä kunhan osaa sitä riittävän hyvin. Puheet siitä, että vain äidinkieli antaa mahdollisuudet ilmaista itseään tai luo perustan muiden kielten oppimiselle on silkkaa hömppää. Sen sijaan kielten oppiminen mahdollistaa muiden kulttuurien sisäistämisen ja sitä kautta maailmankatsomuksen avartamisen ja yleissivistyksen tason noston. Juntistakin saattasi tulla vähän fiksumpi. Alkuperäiseen viestiin liittyen: muu perhe voisi oppia venäjän kielestä edes jotain, niin ei tarvitse sitten valittaa, ettei ymmärrä. Aina suomalaiset olettaa että toinen oppii suomea, eivät itse laita sormeakaan ristiin tutustuakseen puolisonsa kulttuuriin.
- Tunnekieli
Informaatiota voi välittää kielellä kuin kielellä, mutta minkään myöhemmin opitun vieraan kielen sanavarasto ei ole yhtä hyvä kuin oman äidinkielen.
Molempien vanhempien pitäisi aina puhua lapselleen myös omaa äidinkieltään ja mahdollisesti sen lisäksi muita kieliä.
- reginushka
Yritä ajatella asiaa toisinpäin. Entä jos sinä ja sinun lapsesi asuisitte Venäjällä, olisiko sinusta kohtuullista, että sinua vaadittaisiin puhumaan lapsillesi venäjää etkä saisi käyttää suomea. Meidän perheessämme kaikki puhuvat kaikkien kieliä, lapset sekä suomea että venäjää kuten vanhemmatkin.
Eikö sinusta olisi mukava tutustua myös miehesi sukulaisiin? Kun käyttäisit nyt tilaisuuden oppia venäjää, voisitte miehen kotimaassa tutustua hyvin sukuun ja kulttuuriin. Etkä jäisi ulkopuolelle. Minäkin olen oppinut venäjän vasta aikuisuudessa ja on ollut upeaa tutustua miehen suureen perheeseen. - ...
Erikoistahan se olisi, jollei isä siirtäisi niin valtavaa henkistä pääomaa kuin venäjää lapsilleen.
Jos ahdistaa, niin kannattaisiko ottaa ja opetella venäjää? Onnistuu aika luovtevasti, kun vaihtaa sen kotikieleksi. Vaatii aika kovaa yrittämistä, jollei kieltä, jota perheessä puhutaan päivät pitkät, ala oppimaan aivan automaattisesti. - Lenario
ihmeellista, ihmiset maksavat paljon rahaa kielten opetuksesta, sun lapsesi oppii kaksi kieltä ihan ilmaiseksi, ja sinä valittelet siitä?... kaksikielisyys kehittää aivot, se on tieteellisesti todistettu.
- asgdv
No miksi et opiskele miehen äidinkieltä? Mulla ulkolainen mies ja tottakai haluan ja parhaillaan opiskelenkin hänen kieltä! Ja mekin ollaan ihan neuvolasta saatu ohjeistus, että isä EI SAA puhua lapselle muuta kuin omaa äidinkieltään, ja minä puolestani vain suomea. Siten lapsi oppii erottamaan kielet toisistaan. Sillä, mitä me miehemme kanssa keskenämme puhumme ei ole mitään väliä, lapsi vaan oppii näin erottamaan kielet, ja kenen kanssa puhutaan mitäkin kieltä. Mun mielestä ihan törkeetä edes vaatia tollasta ettei mies sais omaa äidinkieltään OMALLE lapselleen puhua, onhan se lapsikin herranjumala puoliks venäläinen
- Henti
Meitä myöskin neuvolassa opastettiin niin että isä puhuu ainoastaan omaa äidinkieltään (Viro) lapselle ja äiti omaansa. Me vanhemmat puhumme keskenämme pääosin suomea,mutta myöskin viroa. Lapsi on jo nyt (2v.) oppinut muutamia viron sanoja,mutta ei kuitenkaan vielä osaa erottaa kumpaa kieltä se on, eikä pojan tarvitsekaan vielä osata.
Kaksikielisyys on rikkaus,josta varmasti on hyötyä lapsen/lasten elämässä. Kuitenkin kysymyshän on lapsesta ja hänen sukujuuristaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 944125
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.613369Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1643073Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,723034SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.812509Suomalainen lähti ilman takkia sotaan
Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.52326Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.1952078Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a302041Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s651982- 951413