Uusi Jämsän valtuusto

Pystyykö uudet valtuutetut kääntämään Himos kiistan suuntaa ja sitä kautta myöntämään sekä korjaamaan kaupungin tekemät vääryydet rinneyrittäjäälle, ennenkuin virkamiehet ovat aivopesunsa ja tiedon vääristelyt tehneet näille uusille edustajille?
54447
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 54

Vanhimmat

No kerrohan mitä "vääryyksiä" sille rinneyrittäjälle on tehty?

Äänestä

Pitäisköhän rinneyrittäjänkin ryhtyä riitelyn sijasta investoimaan, ettei jää vallan kokonaan muiden yrittäjien jalkoihin?

Äänestä

Minkä valtuusto, uusi tai vanha, sille mahtaa, jos yrittäjä haastaa kaupunkia oikeuteen?

Äänestä
  • Eiköhän ne haastelut ole nyt haasteltu. Parasta olisi, että sotakirveet kaivettaisiin maahan ja kaikki yhdessä lähtisivät viemään Himosta eteenpäin. Tämä koskee myös palstapurnareita. Myös heidän tulisi ymmärtää, että Jämsän tulevaisuus on vahvasti sidoksissa Himokseen, kun Jämsän perinteiset elinkeinot ovat häviämässä historiaan.

    Äänestä

Jyppi kylässä ei onnistu tällainen "ykstuumainen" yrittäjän vedääminen. Näkyy saavan kaupunki tuomioita raastuvassa. On sen verta enempi asianomisia, ettei kaikkien kanssa voi etukäteen sopia mitä sanoa tuvan pöydässä. Yksi syy lisää liittyä Jyppikylään

Äänestä

No jyppikylässä sopii sitten yrittäjien rakennella kaavan vastaisesti mihin mieleen juolahtaa?

Äänestä

Mitä on vedääminen? Montako tuomiota Jämsä on saanut yrittäjien takia? Vaikka kuinka liityttäis Jyppikylään, ei se Jämsän maantiedettä tai tontteja muuta.

Äänestä

Kyllä Himos kaava muuttui yhdessä yössä VU-1 ja sellaset hukku siinä viimosessa versiossa mikä tuvassa oli. Kaikki kiistää, vaikka mullakin on kopio piirongin hyllyllä siitä alkuperäsestä jossa merkintä näkyy. Kyllä veli veljeä suojelee. Tämä avataan vielä varmasti uudelleen valtuustoossa kun sillä istun.

Äänestä
  • "Tämä avataan vielä varmasti uudelleen valtuustoossa kun sillä istun. "

    Onpa suuret luulot itsestään tällä ehdokkaalla. :)

    Äänestä

Himos tasaseks vaan, ei sitä täällä tarvita.

Äänestä

Ei tuo mitään luuloja tartte. Syksy/talvi tuo ikäviä uutisia paperiteollisuuteen paikkakunnalla, työpaikkoja katoaa. Himokseen on uskottava ja annettava periksi tällaiselle vääristelypolitiikalle ja lähdettävä yhteistoimin panostamaan Himoksen määrätietoiseen kasvuun ja tunnettavuuteen. Ei muuten onnistu jos ei virheitä rehellisesti myönnetä. Jos muut rinnekeskukset ajavat ohi Jämsän peli alkaa olla lopullisesti menetetty. Ei tartteta uusia lukioita, päivähoitopaikkoja jne. Tarvitaan vain sen jälkeen määrätietoista kotikaupungin alasajoa. Ohhoh taitaa olla näitä "henkilöitä"

Äänestä
  • No mitä ne on ne virheet? Kerro äläkä vihjaile.

    Äänestä

"Kyllä Himos kaava muuttui yhdessä yössä"

Kaava muuttuu, kun sitä muutetaan, mutta tuskin niitä hommia sentään yöllä tehdään. Kaupungilla on lakisääteinen kaavoitusmonopoli, joten mitään lupia kaavamuutoksiin ei tarvitse keneltäkään kysellä. Tämä huomio näin yleisellä tasolla viittaamatta mihinkään tiettyyn tapahtumaan.

Äänestä

Näillä urputtajilla ei liene juurikaan käsitystä kuinka kunta toimii ja mitä kunnalislaki säätää.

Äänestä

Eikös se yks nimeltä mainitsematon kaavapäällikkö tehnyt sille yhelle tekstin muutajalle tosi mahtavan kaavan Päijänne jylhän rannalle

Äänestä

Himos asiat on erittäin helppo muuttaa uudessa valtuustossa.
Todetaan eri yritysten toimialueet ja kaavoitetaan ne yrittäjien tarpeiden mukaisesti.

Esimerkiksi Hiihtokeskuksen yritysten toiminta-aluetta on
Länsi-Himoksen ja Pohjois-Himoksen alueen ja näiden väilinen rinnealue.

Vastaavasti voidaan kaavoittaa myös muille yrittäjille omat toiminta-alueensa.

Jos Himokseen löytyy kylpyläyrittäjä niin paikallislehden uutisoinnin mukaan kaupunginjohtajalla on jopa neljä kohdetta johon kylpylän voi rakentaa häiritsemättä muuta alueen yritystoimintaa.

Samalla kaupunginvaltuusto voi kieltää kaupungin virkamiehiä valmistelemasta maanvaihtoja, kunnallistekniikan rakentamista ja muitakin topimepiteitä joiden tarkoituksena on kaupungin verovarojen käyttö laittomien yritystukien antamiseen.

Kaupungin johto tietää erittäin hyvin mitä laittomilla yritystuilla tarkoitetaan. Käviväthän he käytännön kurssin läpi ja joutuivat nöyrtymään EU-komission selityspyyntöjen edessä ja ratkaisivat asian purkamalla laittomia yritystukia koskevat päätöksensä.

Äänestä
  • Ei kai Eu mitään selvityspyyntöjä ole esittänyt. Suunnitelmat YIT:n ja Holiday Clubin kanssa peruuntuivat, kun sopimusajat menivät umpeen.

    Äänestä

"Todetaan eri yritysten toimialueet ja kaavoitetaan ne yrittäjien tarpeiden mukaisesti."

Älä nyt hulluja horise. Ei niitä valmiita kaavoja noin vaan turhan takia aleta auki repimään. Kaavoitus on kallista touhua, eikä mitään valtuutettujen piirileikkiä.

Äänestä

Nyt kun tietäisi Ehdokas vaaleissa numeron, niin ääni on varma!

Äänestä

Toivottavasti tämä ehdokas vaaleissa ei ole ehdokas vaaleissa, koska näyttää olevan asioista ulkona kuin lumiukko.

Äänestä

Lukekaa Jämsän kaupungin hallituksen pöytäkirja 24.8.2009 263 §:
Euroopan komissiolle tehty kantelu koskien maakauppaa Jämsän kaupungtissa.


Euroopan komissio vaatii lisäselvityksiä tai tietoja seuraavista seikoista:
1. ..miksi maakauppa on tapahtunut ilman tarjouskilpailua.
2 Miksi tontti myytiin maa-alueen vahvistettua myyntihintaa halvemmalla.
4. Miksi kaupunki teki aiesopimuksen jolla suostui myymään 16500 m2 tontin yhden euron nelimetrihinnalla. (teksti lyhennetty asiaa muuttamatta).

Tuen myöntäminen on kiellettyä jos
1. Julkisia varoja kanavoidaan julkisiin tai yksityisiin yrityksiin.
2. Etu on valikoiva ts. se kohdistuu vain tiettyihin yrityksiin.
3. Toimenpide vaikuttaa jäsenvaltioiden väliseen kauppaan.
4. Toimenpide vääriswtää tai uhkaa vääristää kilpailua.

Tukitoimenpiteet tulee ilmoittaa etukäteen Euroopan komissiolle.

Säännöt koskevat kaikkia toimenpiteitä, joissa julkinen sekstori nmyöntää yrityksille tukea tai muuta etua.

Äänestä
  • Oletko joku historian tutkija? Vai miksi aikoja sitten rauennut asia jaksaa sinua vielä kiinnostaa?

    Äänestä

Onko hallituksen kokouksen päätös 28.9.2009 historiaa joka ei enää kiinnosta. Sehan on nykyisen istuvat valtuustokauden asiaa.

Ei ole historiaa myöskään Kuoreveden kunnanjohtajalle 2018 saakka maksettava eläkevakuutus jokamaksetaan hänelle vaikka hän olisi kuollut.

Kiinnostaa erityisesti se kun Kuorevenden asukkaiden äänestyksessä enemmistö vastusti kuntaliitosta mutta jostain syystä kunnanjohtaja oajoi runnomalla kuntaliitoksen nurin. Siirtopäätöksessä oli mukana sopimus kaupunginjohtajaksi nousevan kunnanjohtajan palkkauksesta ja muista virkasuhteeseen liittyvistä oikeuksista. Mm. puolen miljoonan suuruisesta liswäeläketurvasta jota maksetaan 10 bvuoden ajan varhennetulle taikka muulle eläkkeelle siirtymisestä lukien.

Ei ole historiaa vuoropäiväkotisuunnitelma jota va. arkkitehti ajoi kuin pyssyn piipun kautta.
Hän oli soluttanut päiväkotisuunnitelmaan yli kahden miljoonan euron ylimääräisen hinnan aikaisempien päätösten vastaisesti.
Kyllä kahdessa miljoonassa eurossa olisi ollut jakamista ystäville konsultoitavaksi ja suunniteltavaksi.

Vanhat puolueet ja kaupunginhallituksen puheenjohtaja nukkuivat ruususen unta mutta onneksi oli muutama valtuutettu jotka ymmärsivät taloudenhoidosta jotain ja herättelivät nukkuvia valtuutettuja. Va. arkkitehti vain nosteli olkapäitään ja ihmetteli miten pari ylimääräistä miljoonaa euroa olikin kuin itsestään soluttautunut suunnitelmien sisälle.

Äänestä

Höpö höpö.

Äänestä

Ottyakoa nyt eänestäjät lusikka käteen ja vaalilla kaikki verovarojen tuhlaajat ulos valtuustosta. Ei sellaisista ole mihin kään jotka ei osaa hoitaa raha-asioita.
Äänestäkeä kaikki numerota 45 niin on ainakin yksi jämäkkä valtuutettu valvomassa ettei verovaroja tuhlata miljoona toisensa jälkeen sonnan syövereihin ja keinottelijoiden kupeisiin.

Äänestä

Ottyakoa nyt eänestäjät lusikka käteen ja vaalilla kaikki verovarojen tuhlaajat ulos valtuustosta. Ei sellaisista ole mihin kään jotka ei osaa hoitaa raha-asioita.
Äänestäkeä kaikki numerota 45 niin on ainakin yksi jämäkkä valtuutettu valvomassa ettei verovaroja tuhlata miljoona toisensa jälkeen sonnan syövereihin ja keinottelijoiden kupeisiin.

Äänestä

Lähdetään nyt siitä, että mitä Jämsä olisi talvella ilman Himosta. Mikä sen taloudellinen merkitys on Jämsänseudun kauppaliikkeille sekä muille palveluille.

Kaikki sen tietävät, että ilman Himosta Jämsä olisi kuihtuvaa seutua. Muistetaan ne kymmenet tuhannet vierailivat myös kesäisin Himos-festareilla jne.

Himos maksaa siellä toimievien yrittäjyyksien kautta ihan samat verot, kuin maksavat kaikki muutkin.

Joku katea on jälleen avannut keskustelun aiheesta. Johan tästä väännettin kättä kehittämistä vastaa olevien tahojen kanssa -90 luvun puolivälissä.

Eikö kateat kirjoittelijat nyt tajua, että UPM:n tehdaslaitokset ajetaan alas lähivuosina. Mitä olisi tilalla? Ei tänne mitään teknologian palvelinkeskuksia perusteta.

Himos on ensiarvoisen tärkeä Jämsälle, eteläisen Suomen suurimpana ja kehittyneimpänä laskettelukeskuksena.

Matkailun kehittämismahdollisuudet ovat hyvät. Tähän liittyy myös Patajoen ruoppaus Päijänteen isommalle veneliikenteelle. Siltaremontti on tässä kokonaisuudessa pikkutekijä.
Ihmettelen sitä vastustusta, joka perustuu ainostaan Patalahden ja Päijänteen vedenkorkeuseroihin.

Antakaa yritystoiminnan toimia vapaasti. Ei niin, että kun yrittäjä laittaa lanttinsa likoon, niin sitten muut tulevat jaolle. Yrittäjän riski on aina riski.

Hyvä Ojalan Jussi. Päivi. Olette hoitaneet Himoksen kehittämisen valtakunnallisesti merkittäväksi vapaa-ajan keskukseksi. Kiitos.

Mielstäni se ehdokas, joka ottaa tästä Himos-kokonaisuuden kehittämisestä vaaliteeman tekee harakirin jo ennen vaaleja.

J-P

Äänestä
  • joo. olis kuulunyt jo aikoja sitten Jussille kunniamaininta Jämsän Äijä, sekä Päiville Jämsän Ämmä kruunu. sen verta ovat laittaneet itteään likoon jämsänseutukunnan kehittymiselle.

    Mitä olis Jämsä ilman maankuulua Himosta festareineen, laskettelurinteitään. Ei mitään.

    Äänestä

Äija puhuu ja kirjoittaa asiaa!!! Kruunut Ojalan pariskunnalle!

Äänestä

"Hyvä Ojalan Jussi. Päivi. Olette hoitaneet Himoksen kehittämisen valtakunnallisesti merkittäväksi vapaa-ajan keskukseksi. Kiitos."

Pieni tarkennus: Pariskunnalle kuuluu, ehdottomasti kiitos ja hatunnosto siitä, että Himos on ylipäätään olemassa. Himoksen kehittyminen valtakunnallisesti merkittäväksi vapaa-ajan keskukseksi on paljon suuremman yrittäjäjoukon yhteistyön tulos. Tätä kehitystä aloittajapariskunta on viime vuosina keskittynyt enimmäkseen jarruttamaan.

Jos asiat olisivat menneet niin kuin olisivat voineet, Himos olisi tänä päivänä nykyistä paljon merkittävämpi Jämsän tulevaisuuden turvaaja.

Äänestä

Ainoa GHimoksen uhka on Jämsän kaupunki. Kaupungin johtavat viranhaltijat ja johtavat luottamushenkilöt ovat lyöneet kapuloita Himoksen rattaisiin. Verovaroilla palkitaan miljoonatasoisesti verioparatiisiyr5ittäjiä jotta ne vaikeuttaisivat Himoksen toimintaa.

Hiihtokeskuksenkin nurkanvaltaamista kaupunki on yrittänyt poistamalla kaavoituksella Keski-Himoksen kehittämisen. Saivat Hiihtokeskuksen yrittäjän rakentamaan Keski-Himoksen puolelle hiihtohission ja heti sen jälkeen nimesivät Keski-Himoksen Keskimaaksi ja lupailivat S-liikkeelle Hioihtokeskuksen omistusta ja kylpylää.

On se hyvä, että joku huomaa paikallislehden etusivulta lukea miten kaupunginhallitruksen puheenjohtaja ilmoittaa v....tuksen nosseen niin korkeaksi, että pityää jatkossa kaikin keinoin vastustaa Hiihtokeskuksen toimintaa.

Tämä on asian totuuspuolta.

Äänestä

"Saivat Hiihtokeskuksen yrittäjän rakentamaan Keski-Himoksen puolelle hiihtohission ja heti sen jälkeen nimesivät Keski-Himoksen Keskimaaksi "

Kyllä sen sopimuksen teki Ojala. Liittyy siihen, että S-kortilla saa hissilipusta alennusta.

Äänestä

Ei se ollut Ojala vaan silloinen hiihtokeskuksen johtaja Pitkäniemi ja kumppani. Kun taustapeli selvisi potkut saivat molemmat hiihtokeskuksen johdosta.

Äänestä

Joo ja toiselle joku taisi kaavoittaa upeat järvimaisemat päijänteeltä vähän kuin palkkioksi siitä, että muistaa kaavamerkinnät toisin kuin alkup kaavassa. ootteko nähneet ne tilukset, mä olen käynyt katsomassa

Äänestä

Eikä puhunut Jussille tekeillä olevasta S-bonus sopimuksesta mitään. Niinkö? No vaikka niinkin, niin Jussihan se firmaansa toimitusjohtajan valitsi ja on näin ollen myös päätöksistä vastuussa. Saiko joku potkut vai lähtikö itse, on sitten toisen kinastelun asia.

Äänestä

"että muistaa kaavamerkinnät toisin kuin alkup kaavassa"

Ei niitä kaavamerkintöjä muistelun varassa tutkita, vaan katsotaan voimassa olevasta paperista..

Äänestä

"Joo ja toiselle joku taisi kaavoittaa upeat järvimaisemat"

Aika hyvin se Jussikin on näissä kaavoituksissa pärjännyt. Tämän talven esitteessään kaupittelee noin 9000 kerrosneliömetrin edestä loma-asuntotontteja.

Äänestä

No niin, näkyy olevan kaksi tonttia huoneistohotelleille. Sehän selittääkin aika hyvin sen asian, minkä takia YIT:n huoneistohotellisuunnitelma piti valituksilla estää. Eri asia sitten on, uskaltaako ja haluaako kukaan lähteä riitapukarin maineen saaneen miehen kanssa kauppoihin ja noita taloja rakentamaan.

Äänestä

"Joo ja toiselle joku taisi kaavoittaa upeat järvimaisemat päijänteeltä vähän kuin palkkioksi siitä, että muistaa kaavamerkinnät toisin kuin alkup kaavassa. ootteko nähneet ne tilukset, mä olen käynyt katsomassa "

Minun muistini mukaan siellä asti ei vielä mitään vahvistettua kaavaa ole.

Äänestä

Ei ole vielä mitään kaavoja ja nekin valmisteilla olevat parin sadan hehtaarin alueen kaavat jää tulematta kun minua niin vi'''''aa ne Himoksen yrittäjät, että valitan varmasti.

Äänestä
  • Huomaatko ollenkaan, että olet jämähtänyt hokemaan yhtä ja samaa joka palstalla? Oletko tullut ollenkaan ajatelleeksi, että tuon sinua niin raskaasti v,,,,van jutun kirjoitti toimittaja Palmu, jolla oli toisinaan aika omaperäinen tapa muotoilla uutisia?

    Äänestä

Luulisi olevan Ojalan kannalta aika kiusallista, että jotkut "ystävät" kirjoittelevat jatkuvasti näihin keskusteluihin perättömiä ja valheita viliseviä kannanottoja.

Äänestä
  • Olen ihmetellyt samaa. Eikö nämä tampiot tajua, että aiheuttavat asiantuntemattomilla kirjoituksillaan rinneyrittäjän maineelle pelkkää vahinkoa?

    Äänestä

  • Justiinsa noin kirjoitti:

    Olen ihmetellyt samaa. Eikö nämä tampiot tajua, että aiheuttavat asiantuntemattomilla kirjoituksillaan rinneyrittäjän maineelle pelkkää vahinkoa?

    "Verovaroilla palkitaan miljoonatasoisesti verioparatiisiyr5ittäjiä jotta ne vaikeuttaisivat Himoksen toimintaa."

    Mitä mahtaa liikkua sen ihmisen aivokopassa, joka tuommoistakin roskaa kehtaa tuupata? Taitaisi jäädä kirjoittamatta, jos pitäisi laittaa nimi alle.

    Äänestä

Weijokin asialinjalla, meitä alkaa olemaan kohta riittävästi Himos vääryyden korjaamiseen. Hyvä!!

Äänestä
  • Jämsä menee täysin hullunmyllyksi, jos yrittäjät saa rakennella luvanvastasia kattoja keskelle kylää ja kaavanvastaisia rakennelmia minne mieli tekee.

    Haluaako Jämsä oikein mainostaa ja imeä tänne vielä lisää kaikenmaailman vedättäjiä?

    Äänestä

  • huono ele olisi kirjoitti:

    Jämsä menee täysin hullunmyllyksi, jos yrittäjät saa rakennella luvanvastasia kattoja keskelle kylää ja kaavanvastaisia rakennelmia minne mieli tekee.

    Haluaako Jämsä oikein mainostaa ja imeä tänne vielä lisää kaikenmaailman vedättäjiä?

    Ihan oikein, yrittäjät ulos kaupungista ja Järvenpää jakamaan kaalisoppaa torille.

    Äänestä

En tiedä, mutta nyt alkaa näyttää pikkuhiljaa siltä, että moraali voittaa kaavamerkintä vääryydet seuraavan valtuuston aikana. Ketjun aloittaja :)

Äänestä

Mites oikeusistuimet evät sitten tällaisia "vääryyksiä" korjaa?

Äänestä

Luulisi Weijon olevan paremmin näistä kaupungin asioista perillä, mutta kun ei ole, niin ei sitä pidä valtuustoonkaan valita. Eihän tuo mitään saanut aikaan Jämsekinkään johdossa. Yksi syy siihen, miksi Jämsä on nyt tyhjiä näyteikkunoita täynnä.

Äänestä
  • Juuri näin. Surkea ja saamaton tämä Weijo.

    Äänestä

  • hhjö9rq0798Å kirjoitti:

    Juuri näin. Surkea ja saamaton tämä Weijo.

    oliskohan tuo sitä ihan tieten tahtoen, eli kuuluuko näihin Jämsän kehityksen jarrumiehiin,joita pitäjän silmäätekevissä vanhoissa suvuissa piisaa,niitä jotka haluaa tuotot ja mahd.voitot viime centtiin asti kaikesta,tehdä kaiken itse vaikka ei osaa ja kylä kuolee silmissä,kun itse ei osata ja toisten ei anneta yrittää.Voi sääli ja surkeus täkäläistä luonnetta. Mitä täällä olisi ilman Himosta enempää kesällä kuin talvellakaan? EI YHTÄÄN MITÄÄN! Kylä on kuin Venäjän Karjalasta,ruma,likainen ja ränsistynyt.Luuleeko nää että kuralätäkkö nimeltä maauimala vetäis vaikka turisteja? Hah! Alkakaa nyt rakennusten ja liiketilojen omistajat hieman satsata viihtyvyyteen,niin voi noususuhdanteella saada sitten tuottojakin

    Äänestä

  • hyväveljeily oksettaa kirjoitti:

    oliskohan tuo sitä ihan tieten tahtoen, eli kuuluuko näihin Jämsän kehityksen jarrumiehiin,joita pitäjän silmäätekevissä vanhoissa suvuissa piisaa,niitä jotka haluaa tuotot ja mahd.voitot viime centtiin asti kaikesta,tehdä kaiken itse vaikka ei osaa ja kylä kuolee silmissä,kun itse ei osata ja toisten ei anneta yrittää.Voi sääli ja surkeus täkäläistä luonnetta. Mitä täällä olisi ilman Himosta enempää kesällä kuin talvellakaan? EI YHTÄÄN MITÄÄN! Kylä on kuin Venäjän Karjalasta,ruma,likainen ja ränsistynyt.Luuleeko nää että kuralätäkkö nimeltä maauimala vetäis vaikka turisteja? Hah! Alkakaa nyt rakennusten ja liiketilojen omistajat hieman satsata viihtyvyyteen,niin voi noususuhdanteella saada sitten tuottojakin

    Kyllä jarrumiehiin kuuluu. Torppasi ne päijänteelle suunnitellut luontohankkeetkin, kun pelkäsi suvun metsien puolesta. Aika erikoista touhua mieheltä, jonka olisi pitänyt edistää Keski-Suomen matkailuhankkeita

    Muutama vanha mahtisuku täällä nyt hangottelee kaiken kehityksen jarruna rinneyrittäjän lisäksi..

    Äänestä

  • Ikävä kyllä kirjoitti:

    Kyllä jarrumiehiin kuuluu. Torppasi ne päijänteelle suunnitellut luontohankkeetkin, kun pelkäsi suvun metsien puolesta. Aika erikoista touhua mieheltä, jonka olisi pitänyt edistää Keski-Suomen matkailuhankkeita

    Muutama vanha mahtisuku täällä nyt hangottelee kaiken kehityksen jarruna rinneyrittäjän lisäksi..

    Kun yritystoiminnan käsijarru ja ajatusten Virtaava Jämsänjoki EJärvenp...saadaan paremmalle paikalle lautakuntaan, päästään ahneista yrittäjistä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


korjauksen edessä kirjoitti:

Pystyykö uudet valtuutetut kääntämään Himos kiistan suuntaa ja sitä kautta myöntämään sekä korjaamaan kaupungin tekemät vääryydet rinneyrittäjäälle, ennenkuin virkamiehet ovat aivopesunsa ja tiedon vääristelyt tehneet näille uusille edustajille?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu