Pirkanmaalta perhe Turkuun

Ollaan laittamassa omakotitaloa myyntiin Pirkanmaalla ja haaveena olisi muutto Turun keskustaan vuokralle. Ollaan 4 henkinen perhe, jossa lapset 3v. ja 6v. Onko jotain yleisasioitam, joita tulisi ottaa huomioon asuinpaikkaa valitessa? Esim. jotkut alueet erityisen levottomia lapsiperheelle. Voi kun päästäisiin jo muuttamaan ja saamaan uusia ystäviä. Tää tuppukylässä asuminen saa loppua! =)
687
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Keskustan voi käsittää melko laajasti Turussa. Turku on siitä mukava paikka, että täällä pääsee suht mukavasti kaupungin joka kolkkaan fillarilla alta puolen tunnin. Ja jos vähän syrjemmältä ydinkeskustaan pyrkiin niin siihen menee 10-15 min fillarilla. Omalla autolla vähän kauemmin ja bussilla tuplasti.

Mielestäni ei ihan ydinkeskustaan kannata tunkea. Mukavan kävelymatkan päästä ydinkeskustasta löytyy asuntoja paljon halvemmalla. Asuntokaupoista äästyneet rahat voi käyttää vaikka takseihin, jos ei lihasvoimalla taikka bussilla liikkuminen innosta. Tai sitten voi ostaa oman auton. Moottoritien tuntumasta pääsee nopsasti lähtemään mihin päin tahansa niin omalla autolla, junalla, bussilla kuin lentsikallakin. Joten en ihan kaupungin eteläpuoleisia osia suosisi.

Äänestä

joutsenranta olisi aivan loistava paikka, palvelut kaikki lähellä.

Äänestä

Turun keskustan ympärille on muodostunut varsin laaja ja joka suuntaan leviävä omakotikehä, josta voi löytyä meko läheltäkin keskustaa kohtuuhintaisia taloja.
Kuitenkin kannattaa aina katsoa millainen kaavatilanne alueella on: esimerkiksi ns. ruotsalaistaloalueelta saataa saada halvalla keskustaomakotitalon, mutta sen talot ovat peniä ja niihin ei ole lisärakennusoikeutta. Toisaalta taas yliopiston ja sairaalan lähiseutujen omakotitalojen hinnat ovat korkeampia kuin vastaavalla etäisyydellä muualla olevien.

Hirvensalo ja saaret on turkulaisten suosima asuinpaikka, vaikka niiden suosiota ei, ensi hätään ainakaan, voi ymmärtää. Yhteydet kaupunkiin saarelta ovat ruuhkaiset eikä rannoillekaan pääse koska kaikki rannat ovat yksityisomistuksessa - uimarantaa lukuunottamatta.

Nummenpaka on tiiviihköä ja sekalaista, mutta perinteikästä seutua, josta saattaa tehdä löytöjä - ainakin hartiapankkilainen korjaaja.

Aina kannattaa hintoja vertailtaessa ensin miettiä minkälaisia korjauksia mikin rakennus vaatii, ennenkuin se tyydyttää. Halvempaan asuntoon saattaa mennä toinen eli kolmaskin mokoma rahaa! Vaikkei uskoisi.

Turku on tunnetusti aluerakentamisen kotipaikka. Niinpä täällä onkin useita hienoja lähiöitä, joskin myös hieman ikävämpiä. Hintojen suhteen kannattaa olla varsin tarkkana. Eräät perinteisesti ns, kovalla rahalla aikanaan rakentuneet lähiöt on hinnoiteltu huimasti yläkanttiin. Kannattaakin käyttää hyvää asunnonvälittäjää, joka voi kertoa kunkin lähiön luonteesta enemmän.

Kaiken kukkuraksi Turkuun on suunnitteilla useita uusia asuinlaueita mm. sataman suunnalle, ja entisen Kakolan mäelle tai vanhan korjaustelakan elueelle jokirantaan. Harmi vain että uudiserakennustuotanto on laatuunsa nähden kallista. Rakennusliikkeet kun haluavat maksimoida voittonsa vertailemalla hintoja samoilla etäisyyksillä myynnissä oleviin kohteisiin - silloin ei rakennuskustannuksilla ole hintaan mitään yhteyttä!

Edellä mainittujen uudistuotantoalöueiden keskellä ja laidopilla on myös vanhempaa edullista rakennuskantaa, jonka arvo kasvaa kaupungin keskustan painiopisteen siirtyessä mm. merta kohti! Tietoa kannattaa käyttää hyväksi asunnon arvon nousua ajatellessa.

Hieman vanhemmat, mutta sitäkin viihtyisämmät lähikerrostaloalueet kannattaa käydä tarkkaan läpi. Niiltä saattaa tehdä tosi edukkaita löytöjä. Usein rakentamisen laatu niin materiaalien, työn kuin asuntosuunnittelunkin osalta on aivan toista luokkaa kuin hektisessä nykyuudisrakentamisessa. JHos mon kiinnostunut keskustan tuntuman puutaloalueista kannattaa ehdottomasti tutustua Portsaan, Kakolanmäen pohjoisreunalla. Alueen imago on kohoamassa.

Vuoden vaihteessa voimaan tuleva varainsiirtoverokin kannattaa ottaa huomioon. Se voi nostaa kustannuksia usealla prosentilla: ensinnäkin veroprosentti nousee ja toiseksi verotettavaan hintaan lasketaan myös yhtiön lainat, jotka uudisrakennuksissa pakkaavat olemaan huomattaviakin. Kummallista kyllä koko verouudistuksesta on oltu hiiren hiljaa. Vaalien läheisyyttäkö pelätään?

Onkin ilmeistä, että juuri nyt on sopiva aika sijoittaa asuntoon. Lainakorot ovat vielä pitkään alhaisia, ja asuntojen hinnat nousevat koko ajan takuuvarmasti - milloin nopeammin milloin pikkisen hitaammin . mutta aina nousevat.

Äänestä

Kiitos vastanneille.

Äänestä

Kannattaako mielummin muuttaa yksityisen vuokraamaan asuntoon, vai esim. VVO:n?

Äänestä

Siinä taas joku teini(tyttö) vedätti teitä mutta kiitos vastauksistanne... ;)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


.................. kirjoitti:

Ollaan laittamassa omakotitaloa myyntiin Pirkanmaalla ja haaveena olisi muutto Turun keskustaan vuokralle. Ollaan 4 henkinen perhe, jossa lapset 3v. ja 6v. Onko jotain yleisasioitam, joita tulisi ottaa huomioon asuinpaikkaa valitessa? Esim. jotkut alueet erityisen levottomia lapsiperheelle. Voi kun päästäisiin jo muuttamaan ja saamaan uusia ystäviä. Tää tuppukylässä asuminen saa loppua! =)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu