Tossa otsikossahan se kysymys tulikin. Tunnen itseni ihan toopeksi kun en löydä sitä. En löydä Windows kansiosta mitään Clipboard, Leikepöytä tai vastaavaa .exe -tiedostoa. Samalla kysyisin, miten leikepöydän voi tyhjentää?
Hyvistä ja asiallisista neuvoista etukäteen kiittäen ;D
Hyvistä ja asiallisista neuvoista etukäteen kiittäen ;D
Vastaukset 12
Vanhimmat
jossain bitteinä. ole hyvä.
jatkossa vaikka noin
http://windows.microsoft.com/fi-FI/windows-xp/help/setup/open-clipbook-viewer
Minäkin kokeilin tuota, mutta se vain ilmoitti, ettei kohdetta löydy, joten se siitä. tein sen monta kertaa.
Mikähän oli vikana, varsinkin kun kopioin sen ripsun siihen kohtaan, mihin pitikin, niin ei voinut mennä väärin.
Vastaus oli tuossa alemman viestin linkissä.
Win7:ssa ei leikepöydän katselu onnistu. Paitsi jos kopioi winxp:stä clipbrd.exe:n joka sijaitseeen winxp:ssä C:\WINDOWS\system32
Ei varmaan maksa vaivaa, kun siihen tarkoitukseen on saatavissa parempiakin ilmaisohjelmia.
http://www.windows7hacker.com/index.php/2011/04/6-useful-clipboard-tips-in-windows-7/
tai noin
http://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows_7-windows_programs/where-is-the-clipboard-on-windows-7/3bf718eb-5c47-e011-90b6-1cc1de79d2e2
Jos mitään erillisiä apuohjelmia ei käytetä, Windowsin leikepöytä "tyhjenee", kun sinne kopioidaan päälle jotain. :) Windowsin leikepöydällä voi siis olla vain yksi objekti kerrallaan.
Jos taas käytössä on jokin ohjelma joka tallentaa ja siten muistaa useamman leikkeen, niin tietenkin ko. ohjelmalla tyhjennetään se tietovarasto.
o. ohjelmalla tyhjennetään se tietovarasto.
Onko leikepöytä ja seisova pöytä sama asia?
Sulle ne varmaan ovat.
ei ole. leikepöydällä on ainoastaan leikkeleitä.
Windows 7 ja vielä pelittää. Oi jepujepujepujepujepujepujepujepujepujeee!!
Mutta w10 paska.
Paitsi että Windows rikkoi massoittain kovalevyjä, DeLL läppäreitä ja mitä kaikkee tässä kehityshistoriassa olikaan. Ainakin pari kertaa ajanut ihmisten koneet ikuiseen silmukkaan virheellisten päivitysten vuoksi ja aiheuttanut päivien toiminnan katkoja tai uudelleen asennuksia ... On siis joku jolla se on toiminut puoli vuotta ... Lohduttavaa kuulla, ei silti kiinnosta .. Mä en halua mitään microsoft storea pöydälle, windows 10:ssä maksaa pasianssikin .. Eikä lahjakorteilla voinu maksaa ees mediaplayeria 8.1 prolle. Kinuaa pankkikorttia ... Viimeiset on windowsit. Jään eläkkeelle kunhan tää windows ujutus valkenee teillekin ... Itkette vielä aikaa kun XP vallitsi (vanhoilla päivillänne sitten ku windows 7 ja 8 tuli on loppu). Kohta ei oo kiintolevyjäkään vaan kaikki tallennetaan johonkin onedrivelle pakkosyöttönä. Hyvästi yksityisyys ja tietosuoja.
Windows 10:essä ei ole tietosuojaa minkäänlaista.
XP:tä ei ole todellakaan ikävä, mutta seiskasta en luovu pitkiin aikoihin.