Iho yhtäkkiä karmeassa kunnossa

Moi ! Olen nyt 20 vuotias ja koskaan ennen tätä ei ole ollut varsinaisia iho ongelmia. Teininä oli vähän näppylää luultavasti vain huonosta hoidosta johtuen. Koko alkuvuoden muistan ihoni olleen lähes täydellinen. Näppylät olivat naamassa hyvin harvinaisia ja iho oli puhdas ja kaunis. Kesän alussa kuitenkin yhtäkkiä ihan muutamassa yössä otsa oli täysin näppylöiden peitossa. Ja siitä asti näpyt ovat vain levinneet ja nyt tilanne on se, että kasvoissa ei ole enään yhtään sileää kohtaa, myös selkä ja rinta järkyttävän näköiset. Mielestäni näpyt eivät ole aivan tavallisia finnejä vaan pieniä ja ihonalaisia ja tosiaan peittävät nyt KOKO naaman/kaulan. En kehtaa enään poistua kotoa. Hain alkukesästä antibiotin ihoon ja se on ihan yhtä tyhjän kanssa (noin 1 vko jäljellä).
Nyt mietinkin mitä seuraavaksi. Koko kesä ollut yhtä helvettiä tämän kanssa ja loppua ei näy. Aloitin e-pillerit (yasmin) noin 2 vko sitten, koska epäilen, että yhtäkkinen muutos johtuu hormoneista ja pilsut voisivat auttaa. Iho on vain kamalampi joka päivä. Olen ensi viikolla menossa lääkärille ja ajattelin kysyä josko hän vaihtaisi minulle diane nova pillerit kun olen kuullut niiden vaikuttavan ihoon positiivisesti. Ja kuinkahan kauan menee, että alkaa edes jotain tulosta näkymään? Meneekö iho vielä pahemmaksi alussa?
Olen ihan helisemässä tämän ihon kanssa ja en tajua miten tällainen muutos voi yhtäkkiä tapahtua! Jouduin huhtikuussa ottamaan je-pillerin, voisiko iho sen takia oireilla näin pitkään? Onko kellään vastaavanlaisia kokemuksia?
52978
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ja elämäntavat ei ole mitenkään muuttuneet, parempaan suuntaan korkeintaan ! Juon paljon vettä, ulkoilen jne.

Äänestä

Hei!

Itse aloitin parin Diane Novan touko-kesäkuussa (parin vuoden pilleritauon jälkeen). Alussa finnejä ja epäpuhtauksia tuli hieman enemmän, mutta sitten iho alkoi rauhoittua. Nyt iho on finnien puolesta suht ok. Diane Nova auttaa kyllä finneihin. Joskus 16-vuotiaana ihoni oli todella pahassa kunnossa, ja pillerit auttoivat hyvin. Voi todellakin olla, että jälkiehkäisy sai ihosi oireilemaan. Itselläni ei kylläkään ole asiasta kokemusta, joten en osaa varmaksi sanoa.

Niin ja se vielä, että jos iho tuntuu hyvin hankalalta nyt, ehkä kannattaa pyytää lääkäriltä jotain voidetta tms. avuksi. Esimerkiksi Dalacin (paikallisantibiootti) auttaa hyvin tulehtuneisiin finneihin. Itselleni sopii hyvin myös Skinoren, se on sellainen puhdistava ja vähän kuoriva tuote, auttaa mielestäni hyvin etenkin mustapäihin. Tsemppiä!

Äänestä

Mulla kävi näin pari vuotta sitten, onneksi silloin ei näpyt tulleet naamaan vaan pelkästään olkapäihin. Homma kesti koko kesän, ja epäilin että oliko alkukesän auringonotolla jotain vaikutusta siihen että homma meni niin pahaksi. Olkapäät oli ihan täynnä kipeitä ja punaisia paukamia. Silloin oli vasta nuo Bionin tuotteet tulleet enemmän tunnetuiksi ja hommasin bionin voiteita avuksi. Iho kuivui aika pahasti ja piti samalla kosteuttaa ja kuivattaa näppyjä. Kyllä se tepsi mutta kesä oli pilalla)= .

Äänestä

Kiitos vastauksista! Tuota skinoren voidetta sainkin antibiotin kylkeen ja nyt toinen tuubi menossa. Olen miettinyt sen lopettamista kun tuntuu, että siitäkin vain enemmän haittaa kuin hyötyä. Iho kuivaa ja tuntuu "palaneelta". Bion putsari ja joku paikallis hoito finneille on myös ollut kokeilussa ja tuloksetta :/
Ei kai tässä muu auta kun odotella, josko pillerit alkaisi tehoamaan.

Äänestä

Mulle kävi samallatavalla ihan yhtäkkiä kun olin 22 vuotias. Ihan muutamissa viikoissa naama oli täynnä finnejä, otsasta lähti ja levis siitä poskiin ja leukaan. Olin ihan paniikissa ja stressasin tosi paljon mitä ihmettä tapahtui. Uskon, että lopetettuani e-pillerit, näin kävi. Ja minun oli pakko lopettaa ne aurallisen migreenin takia.

Söin lopulta anitbioottikuurin 6kk ihooni, kokeilin kaikki skinorenit ja voiteet, joilla omasta mielestäni kanssa vain pahensinkin tilannetta. Iho kuivui, ärtyi ja tulehtui. Kokoajan jollain sitä ronkin.

Sittemmin söin roacuttan kuurin, täysin lannistuneena ja masentuneena siitä myrkystä. Olin aina elänyt terveellisesti ja oli erittäin vaikea päätös aloittaa kyseinen lääke, koska ajattelin sen täysin myrkyksi ja olin ihan varma, että vaurioitan elimistöni sillä pahasti. Mitään ei tapahtunut kuitenkaan, vaikka mistä sitä voi vieläkään tietää jos joskus pian tapahtuisi en tiedä?!

Mutta se oli parasta mitä olen koskaan tehnyt ihoni eteen. Parannuin aknesta 3kuukaudessa ja söin kuuria yhteensä 6kk. Silmät ja huulet kuivuivat paljon, mutta muuten oli ihan älytöntä huomata kuinka pelkäsin kuuria aivan turhaan. Nykyisin kyllä suosittelen kaikille heti roa kuuria, niin ei tarvitse pelleillä.

Antibiootit usein vie myös terveyden ja pilaa suoliston, lisäksi suurimmalla osalla akne palaa kuurin jälkeen. Ei mitään järkeä. Kannattaa kaikkien vaan hakea roa kuuri niin säästyy mielipahalta ja masennukselta jota akne aiheuttaa.

Tietenkin sitä ennen kannattaa katsoa ruokavalio, ettei syö mitään sokeri-lisäainemössöä ja kannattaa tehdä testejä jättäen viljat kokonaan pois tai maitotuotteet.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Apua! kirjoitti:

Moi ! Olen nyt 20 vuotias ja koskaan ennen tätä ei ole ollut varsinaisia iho ongelmia. Teininä oli vähän näppylää luultavasti vain huonosta hoidosta johtuen. Koko alkuvuoden muistan ihoni olleen lähes täydellinen. Näppylät olivat naamassa hyvin harvinaisia ja iho oli puhdas ja kaunis. Kesän alussa kuitenkin yhtäkkiä ihan muutamassa yössä otsa oli täysin näppylöiden peitossa. Ja siitä asti näpyt ovat vain levinneet ja nyt tilanne on se, että kasvoissa ei ole enään yhtään sileää kohtaa, myös selkä ja rinta järkyttävän näköiset. Mielestäni näpyt eivät ole aivan tavallisia finnejä vaan pieniä ja ihonalaisia ja tosiaan peittävät nyt KOKO naaman/kaulan. En kehtaa enään poistua kotoa. Hain alkukesästä antibiotin ihoon ja se on ihan yhtä tyhjän kanssa (noin 1 vko jäljellä).
Nyt mietinkin mitä seuraavaksi. Koko kesä ollut yhtä helvettiä tämän kanssa ja loppua ei näy. Aloitin e-pillerit (yasmin) noin 2 vko sitten, koska epäilen, että yhtäkkinen muutos johtuu hormoneista ja pilsut voisivat auttaa. Iho on vain kamalampi joka päivä. Olen ensi viikolla menossa lääkärille ja ajattelin kysyä josko hän vaihtaisi minulle diane nova pillerit kun olen kuullut niiden vaikuttavan ihoon positiivisesti. Ja kuinkahan kauan menee, että alkaa edes jotain tulosta näkymään? Meneekö iho vielä pahemmaksi alussa?
Olen ihan helisemässä tämän ihon kanssa ja en tajua miten tällainen muutos voi yhtäkkiä tapahtua! Jouduin huhtikuussa ottamaan je-pillerin, voisiko iho sen takia oireilla näin pitkään? Onko kellään vastaavanlaisia kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu