Hajosi Windowsista kiintolevy. Olen ostanut uuden kiintolevyn mutta ei ole Windowsin asennusmediaa, ei tullut tietokoneen matkassa. Mitähän nyt tekisin?
Kiintolevyn uusiminen?
Evwvvk......
23207
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Sinun olisi pitänyt tehdä palautuslevyt heti koneen oston jälkeen. Nykyään aika harva tietokoneen valmistaja laittaa mukaan asennuslevyn vaan käyttäjän täytyy itse tehdä ne.
Mutta Windows 7 asennusimagen voi ladata täältä ja polttaa DVD levylle: http://www.mydigitallife.info/official-windows-7-sp1-iso-from-digital-river/
Miksi tuo sivusto ei tarjoa imagen tiivistettä(hash)?
Sitä en tiedä, mutta tuon sivun Windows 7 mediat ovat 100% turvallisia.
Ja mistä tiedät tuon 100% varmasti?
Kokeilemalla ja tarkistamalla median 4-eri virustorjunta ohjelmalla niiden asennuksen jälkeen.
Nykyään on hyvin tiedossa että virustorjunnat löytävät vain n.20-30% kaikista haittaohjelmista. Ottaako Vapunen kaiken vastuun tuosta levittämästäsi linkistä?
Ja siitä että onko laillista ladata Microsoftin aennusmediaa kyseiseltä sivulta?
Joku voisi oikeastaan ottaa yhteyttä Microsoftin asiakaspalveluun ja kysyä onko Windows 7 asennusmedian lataaminen kyseiseltä sivulta laillista ja turvallista. Ja laittaa linkin tähän keskusteluun...
Periaatteessa tuollaiseen iso-tiedostoon ei tarvitse muuttaa kuin muutama bitti sopivasti joka aiheuttaa tietoturva-aukon. Kyse ei siis ole mistään haittaohjelmasta ja mikään virustutka ei sitä löydä. Vaikka joku käyttöjärjestelmän funktio johon muutetaan hyppykäsky muistialueelle johon hyökkääjällä on pääsy. Itse en lähtisi latailemaan käyttöjärjestelmän asennusmediaa mistään epämääräisestä paikasta.
Itse olen ladannut tuolta Home Premium imagen ja hyvin toimi. Ei ollut mitään vikaa.
"Itse olen ladannut tuolta Home Premium imagen ja hyvin toimi. Ei ollut mitään vikaa. "
Mitä se todistaa? Vähintään tuolta sivulta olisi saatava hash jota verrata alkuperäiseen windowsin asennuslevyyn. Yleensäkin mistään epämääräisistä paikoista ei tule ladata mitään. Varsinkaan käyttöjärjestelmän asennustiedostoja. Jos käyttöjärjestelmä on rootattu niin peli on menetty. On vähän arveluttavia nämä Vapusen neuvot.
Mutta silti tuon sivun tiedostot ovat turvallisia. Kannattaa lukea siellä olevia kommentteja. Niistä selviää aika hyvin, että onko niistä löytynyt haittaohjelmia tai vastaavia.
Ja kyseisiin iso tiedostoihin löytyy linkit myös täältä: http://www.w7forums.com/official-windows-7-sp1-iso-image-downloads-t12325.html
"Where can we find official hashes for these ISOs? Can someone please post them, as well as a verified source link?"
"where are the checksums ?!"
"What? No sha1/md5 checksums for the isos?
Good luck downloading multigigabyte files in one go!"
"X17-58997.iso is corrupt"
Eli muutkin ovat huolissaan asiasta.
"Niistä selviää aika hyvin, että onko niistä löytynyt haittaohjelmia tai vastaavia."
Ai että mahdollisesti haittaohjelmia levittävä sivusto ei sensuroisi viestejä joista kävisi ilmi haitakkeiden levittäminen?
"Mutta silti tuon sivun tiedostot ovat turvallisia" Eli heität mutua ilman mitään todisteita?
Mutta ei sinullakaan ole todisteita, että siitä olisi haittaohjelmia. Eli periaatteessa se on 50%
"Eli periaatteessa se on 50% " Ai. Nytkö sivuston tiedostot ovat enää vain 50% turvallisia? Mikä on seuraava arvaus?
Vapunen:
"Sitä en tiedä, mutta tuon sivun Windows 7 mediat ovat 100% turvallisia."
Arvauksien sijaan itse kehoitan hankkimaan käyttöjärjestelmän asennusmediat vain virallisilta tahoilta.
Eipä kannata maksaa turhasta, jos tuolta saa ne ilmaiseksi. Tuota paikkaa on suositeltu monella keskustelufoorumeilla ja muutenkin se näyttää asialliselta.
Mutta ainakin minä en enää väittele tästä asiasta.
Saattaa Vapusen hiirikäsi alkaa kohta hapuilemaan -Ilmoita asiaton viesti nappulaa niinkuin ennenkin kun kohtaa kritiikkiä.
Itseasiassa siitä taitaa olla yli 5 kk aikaa kun viimeksi olen painanut kyseistä painiketta. Ja en aio painaa nytkään.
"Eipä kannata maksaa turhasta, jos tuolta saa ne ilmaiseksi. " niinhän ne kaikki warettajat sanoo.
"Mutta ainakin minä en enää väittele tästä asiasta. "
Eipä kannatakaan. Jos nyt vain keskityt sen Ccleanerin mainostamiseen kun kerta syvällisempää käsitystä tietotekniikasta sinulla ei näytä olevan...
Ai että on turvallinen sivu kun pitää neljällä eri virustorjunnalla käydä läpi. Ja asennuksen jälkeen? Eli windows on asennettu mahdollisesti rootattuna ja sitten käydään virustorjunnoilla scannaamaan rootattua käyttöjärjestelmää?
Kyllä. Scannasin ihan huvikseni Windows 7 asennuksen jälkeen.
Mullapa olis valmiina ylimääräinen windows 7 asennuslevy, kiinnostaako?
Onko siihen käyttämätön Product Key? Minulla on vain Vista Home Premiumin tuoteavain.