Kuka muistaa vielä Kouvolan asemaa ja sitä lähi-aluetta kaupungin puolella rataa joskus 1960-1970 luvulta?
Siellähän oli ne rivitalot silloin, joissa asui hyvinkin "kirjavan" mielenkiintoista rautatieläis-porukkaa,,mm. me. Hei, onko täällä ketään silt ajalta ja kulmalta?
Siellähän oli ne rivitalot silloin, joissa asui hyvinkin "kirjavan" mielenkiintoista rautatieläis-porukkaa,,mm. me. Hei, onko täällä ketään silt ajalta ja kulmalta?
Vastaukset 7
Vanhimmat
puisto ?
Siis mikä puisto?
Siinä niiden puisten rivi-talojen ja radan välissä oli(on?) puisto-alue, jossa rivissä seisoi mm. komeita vaahteroita rivissä, ja sen puiston toisessa päässä oli lentopallokenttä lähellä ratoja.
Kyseisissä rivitaloissa oli ulko-huussit ja erilliset puu-varastot ja talojen ja varastojen välissä piha-alue, joiden kulmissa oli kaivot.
Kaivoista pumpattiin ylos se vesi mikä vietiin sisään juomaksi ja ruuan laittoon, ja niiden kylmällä vedellä pestiin höyry-veturien noesta mustuneet kakarat puhtaiksi.
Kuka muista sillon 1800-luvulla mikä oli Kouvolan paikalla sen suon nimi ku kuokittiin ja kaskettiin? Häh?
luuletkos olevasi fiksukin, kouvostoliitto ei juuri 5 vuotta vanhempi paikka ole.
50
hakee hiukan kun olen 1900 alkupuolelta ensi muistot unohtanut.
eiköhän nykyisen kouvolan(tai siis sen suon) nimi ollut ennen aseman rakentamista ratamo.vuosi taisi olla 1878.
mistä ne muuten olis keksinyt tehdä rautatie justiin tuonne missä se nyt kulkee.päättäjätkin taisi silloin vanhaan olla samoja kuin nytkin.
Vanha monttu oli hyvä kapakka siin' rautatieaseman alakerrassa, kerrankin laitoimme kunnon vanhaa heviä tilaukseen rammariin, niin tuli 18 kertaa peräkkäin lambada. ;D