Kylään kyllä pyydetään!

OmatRajat

En jaksa appivanhempieni jatkuvaa valittamista vaivoistaan ja ihan selvää kuoleman pelkoa,.En todellakaan halua heitä kotiini vierailuille.Sitten kun ei kas kummaa kutsuta,tuppaudutaan jos millä tekosyyllä!Olemme yrittäneet toitottaa että käymme lasten kanssa heillä.Antaisivat aikuisille lapsilleen rauhan omaan elämään ja käsittelisivät omat vaivansa keskenänsä,jatkuva soittelu ja utelukin ottaa niin päähän!Eikö eläkeläisillä ole omaa elämää,aikaa olisi vaikka mihin.Kun on lapsensa aikanaan kasvattanut,siihen on luotettava ja annettava lastensa perheille omaa tilaa elää elämäänsä omalla tavallaan.

2

341

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näin sen näen

      Harvemmin me vanhenevat ihmiset niin 'kuolemanpelkoisia' olemme.
      Jos näin on appivanhempiesi kohdalla, niin etkö voi olla sen verran empaattinen ja myötätuntoinen, että patistat heidät käymään terveyskeskuksessa - ethän sinä ainakaan kerro olevasi lääkäri tai sairaanhoitaja ym asiantuntija.

      Toki joka perheellä on omat reviirit, enkä minäkään pidä siitä jos kylään tuppaudutaan soittamatta tai etukäteen ilmoittamatta. Ja yleensä me isovanhemmat arvostamme omien lastemme kykyä hoitaa lapsensa nykyaikaisten neuvoloiden ja opastuksien ohjein. Jos lastenlapset ovat yökylssä jne, niin kyllä noudatamme osin nuorten perheiden perhearvoja - ovathan ne niin paljon nykyaikaistuneet sitten meidän lastenkasvatusohjeiden ja ruokatottumuksienkin ajoilta.

      Ja toki luotan lasteni kykyyn hoitaa perheensä ja annan heille omaa tilaa - ovathan he muuttaneet jo pois lapsuudenkodistaan, ovat itsenäistyneet ja perustaneet omat perheensä. He luovat omaa tulevaisuuttaan ja me isovanhemmat haluamme kuitenkin mielellämme olla ketjuna lenkissä - ei taakkana vaan apuna ja ilona.

    • mielipidettä

      Joskus nuoremmilla ihmisillä ei vaan ole vielä tietämystä siitä,mitä on olla vanha.Ja harvemmilla meillä on niin kovaa kuolemanpelkoa nuorempana,jos ei elämäntilanne ole jostain syystä sellainen,että silmät on auenneet.
      Siispä,aina kannattaa yrittää ymmärtää kanssaihmisiä,nuorempia ja vanhempia.Me vanhat ei aina ymmärretä tätä nuorta sukupolvea ja toisinpäin,mutta molemmissa varmasti löytyy hyviä ominaisuuksia,jos vaan haluamme sen nähdä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      172
      8451
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      452
      7620
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      76
      3880
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      161
      3685
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      118
      3054
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      55
      2825
    7. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      43
      2060
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      2056
    9. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1893
    10. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      21
      1801
    Aihe