Agressiivisuus 6kk noutajalla

Moi! meillä on siis perheessä noin puoli vuotias kultainen noutaja. koira on välillä niin ihana ja tottelee kaiken mitä sanoo... mutta sitten on ne omat hetkensä. Koira alkaa koko ajan enemmän ja enemmän hyppimään ja puremaan. pää asiassa koira puree nyt 12 vuotiasta tyttöämme, jolle koira on purrut takin rikki monesta kohtaa ja kädet haavoille ja mustelmille. koira siis juoksee vain yhtäkkiä tai kun on vieressä niin yhtäkkiä vain alkaa puremaan ja riekkumaan. mitä voisimme tehdä asialle?
6151
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

koirasi

Äänestä

1. Sano koiralle Seis!, ota taskusta keppi ja nakkaa se hevon nevadaan sekä sano koiralle nouda. Näin saat hämättyä koiran tekemästä mitä ei saisi.
2. Kuten edellä, mutta ota taskusta nami(tai useita), ja sano koiralle ensin: istu! Sitten: maahan. Sitten: Seiso, jonka jälkeen: istu, ja sitten (tassu)vasen, ja sen jälkeen: Oikea(tassu) jne jne. Näin saat jälleen koiran huomion siirrettyä pois siitä mikä ei luvallista.
3. Sano koiralle: Hei, näitkö? Kani, se aito ja alkuperäinen... tai "Missä kani? Ja voila, jälleen on rekku hämätty tekemästä luvattomiansa.
4. Sitten on tietty mahdollista että vetelette koiraa vaikka persuksille risulla tai otatte mukaan lenkille jonkun suihkepullon josta ruuttaatte vettä lärville.

Mutta omat suositukseni on kohdat 1-3 tai jonkinlainen variantti näistä. Silloin on vähemmän todennäköistä että koirasta tulee aikuisena oikeasti aggressiivinen.

Pentukoiran kusettaminen hämäyksillä on paitsi helppoa myös hauskempaa itselle.

Äänestä
  • Olemme yrittäneet kaikenlaista mutta jos sillä pimahtaa ni se ei osaa lopettaa

    Äänestä

  • kultsu <3 kirjoitti:

    Olemme yrittäneet kaikenlaista mutta jos sillä pimahtaa ni se ei osaa lopettaa

    Siis voitko mainita ne kaikenlaiset joita olette koittaneet? Ja jonkinlaista analyysia siitä miksi ne eivät olisi tehonneet? Ei kuuskuinen koira vielä ainakaan menetetty tapaus ole.

    Äänestä

Samaa mietin edellisen kanssa.

Osaatteko arvioida itseänne käskijöinä. Jos komennatte koiraa äänellä joka on kuin vetelää spagettia tai komentonne kuulostavat pyynnöiltä, on selvää ettei koira tottele. Noin nuori varsinkaan kun uhmaikäkin alkanee ennen pitkää.

Tai minkälaista on ruumiinkielenne? Jos seisotte hartiat lysyssä ja käyttäydytte arkaillen, koira ei kunnioita teitä eikä sen takia tottele.

En toistaiseksi allekirjoittaisi nimimerkin Vaihtoehtoja ideoita. Niistä voi olla enemmän haittaa kuin hyötyä. Pitäisi tietää tilanteestasi enemmän.

Äänestä
  • Aloittajaa neuvon ottamaan yhteyttä http://www.goldenring.fi/

    Kysy sieltä paikkakuntasi koulutuksista. Parhaat neuvot saat rotujärjestöstä.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


kultsu <3 kirjoitti:

Moi! meillä on siis perheessä noin puoli vuotias kultainen noutaja. koira on välillä niin ihana ja tottelee kaiken mitä sanoo... mutta sitten on ne omat hetkensä. Koira alkaa koko ajan enemmän ja enemmän hyppimään ja puremaan. pää asiassa koira puree nyt 12 vuotiasta tyttöämme, jolle koira on purrut takin rikki monesta kohtaa ja kädet haavoille ja mustelmille. koira siis juoksee vain yhtäkkiä tai kun on vieressä niin yhtäkkiä vain alkaa puremaan ja riekkumaan. mitä voisimme tehdä asialle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu