Voiko ystävään/kaveriin enää luottaa

Minulla on sellainen melkeen 40 vuotias ystävä tai kaveriksi hänet luokittelisin. Tämä minun kaveri on mies puoleinen ja itse olen nainen. Meillä ei kuitankaan mitään "sutinaa" ole keskenämme vaan ihan tavallisia kavereita ollaan.

Kaverillani on ongelma juomisen suhteen ja tosi paha onkin. Tähän väliin haluan kertoa että itse en ole 10 vuoteen juonut tippaakaan alkoholia ja se varmaan vaikuttaa siihen miten suhteudun alkoholin juomiseen. Noh kuitenkin palatakseni tähän syyhyn miksi tätä nyt kirjoittelen on varmaan se että haluan vain kirjoittaa tämän asian ja purkaa asiaa näin.

Tämä minun miespuolinen kaverini itsekkin tajuaa tai on ainakin sanonut tietävänsä että hänellä on ongelma tuon juomisen suhteen, hän aina kun pikkaisenkaan asiat menee pieleen niin tarttuu pulloon ja juopi itsensä ihan perskänniin. Ei siinä mitään että hän joisi vain omat rahansa mutta kun sinne menee muidenkin rahoja, hän kun on kova rahan lainaaja humalassa vaikka omaakin rahaa olisi. Tähän väliin taas kommentti, että minä en ole lainannut hänelle senttiäkään enkä lainaa.

Hän ei kuitenkaan paljoa muutu ollessaan humalassa, mitä nyt kokoajan on rahaa lainailemassa ja ehkä pikkaisen ärhäkämmin asioitaan tuopi esille. Ei hän mitenkään väkivaltainen ole tai sellainen joka aiheuttaisi ongelmia humalassa tai tappelisi toisten kanssa. Aika asiallisesti kuitankin alkoholin alaisena on.

Minua tässä varmaan eniten ärsyttää ja mietityttään se, että tässä on tultu siihen tilanteeseen että oman perheeni ja mielenrauhani takia en enää halua nähdä tuota juomista tai muutenkaan nähdä häntä kun hän on humalassa. Asiasta hänen kanssaan on keskusteltu jo useampaan otteeseen ja hän on luvannut lopettaa juomista ja hakea apua siihen. Lupauksista ja puheista huolimatta hän ei ole tehnyt asian eteen moneen kuukauteen mitään vaan on jatkanut juomista.

Eniten pelkään tässä tilanteessa että kun hän on masentunut jo nyt niin jos välit pistän häneen poikki tämän takia niin hän enemmän masentuu ja juopi itsensä hengiltä. Onhan niitä päiviäkin ollut ettei hän ole pulloon tarttunut mutta niitä on nykyisin ollut vähemman ja vähemmän.

Onko kenelläkään ollut kokemusta tälläisestä tilanteesta ja mitenkä on asiat mennyt. Itse olen niin pettynyt kyseiseen henkilöön ja siihen että en uskalla enää luottaa häneen missään asiassa, niin monta kertaa muutenkin hän on pettänyt lupauksensa. Voiko kaveruus säilyä tilanteesta huolimatta?

Itselläni on rehellisesti sanottuna tässä tilanteessa ihan sama olenko hänen kaverinsa enää, mutta tällä hetkellä olen niin pettynyt ja vähäsen suuttunut hänelle tilanteesta että en varmaan ihan ajattele tilannetta oikein.

Kokemuksia otetaan vastaan ja haluaisin tämän pitää asiallisena keskusteluna ettei tarvitse mitään törkeyksiä tänne kirjoittaa.

0

231

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kaipaatko sinä

        Yhtään meidän katseita
        Ikävä
        170
        2081
      2. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

        Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
        Sonkajärvi
        37
        1465
      3. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

        On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
        Sinkut
        132
        1154
      4. Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden

        Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe
        Ikävä
        56
        902
      5. olisit voinut mies edes

        Pyytää anteeksi 🙏🫶
        Ikävä
        55
        846
      6. Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.

        Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol
        Maailman menoa
        250
        814
      7. Kääminsä polttanut taksi suomussalmella

        Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen
        Suomussalmi
        20
        792
      8. Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."

        Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S
        Tanssii tähtien kanssa
        18
        735
      9. Aina ku nään sun kuvan

        Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭
        Ikävä
        58
        713
      10. Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.

        https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis
        Maailman menoa
        198
        634
      Aihe