jos vessahätä yllättää,ei löydy ilmaista vessaa...kaiva aina kolikot jostain...niin voihan sitä kahvipaikassa jossa juot kupin kahvia,asioida poletilla.entä perheelliset ketkä ovat vaatehankinnoillaan? etsitäänpä vessa kun naperolla hätä iskee.kaivapa taas euron lanttia.ja kahviloiden henkilökunta on yleensä ottaen aika tasokasta,paitsi eräässä paikassa on ylimielisen näköinen nirppanokka akka,hänen olemus jo ajaa pois tiskin takaa pois.
jyväskylä onneton paikka shoppailijoille
rahastusta hädällä
38486
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 38
Vanhimmat
vähän, mis toi nirppanokka on, niin tiijän kiertää kaukaa... eí tarvi ihan nimee sanoo.
jyväskylä eo ole lapsiperheiden kaupunki,saniteetitilat hakusassa keskustassa,maksavat ja joka helkatin marketeissa paasaa radiot liki täysillä.hermostuttaa hälinässä kokeilla asusteita.täällä ei ole muuta enää kuin pissisten diskopaikat ja olutkuppilat.missä aikuisten paikat alkuviiolla? anneli loppuu,vankkuri hukkuu omaan kurjuuteensa.tarjolla pelkästään örvellyspaikat.uimahalli rempassa,kakki maksaa.ei mitään virikkeitä sateisilla päivinä,iltoina!
Pitääkö ne huussit ilmaiseksi siivota?
Siivoojatkin saa yleensä työstään palkkaa vaikkei nyt mitenkään kehuttavasti mutta valitettavasti vessojen siivous kuuluu heidän työnkuvaansa.
Ei niitä kukaan ilmaiseksi siivoa ja ei ainakaan asiakkaat tietenkään.
S-etukortilla pääsee sokkarilla ilmasiksi posliinille.
Vastapäätä olevan Jyväshovin alakertaan pääsee myös ilmaisiksi, vai pitäiskö olla vielä lähempänä keskustaa?
Mutta entäs vessaan?
Ei ole enää ilmaista vessaa Jyväshovinkaan alakerrassa, euron maksaa nykyään.
sokosta saa mainostaa mutta jyväshovin vessaa ei kun se piti poistaa?
Tämä on muutenkin hel...in velkainen kaupunki, ei tänne kaikkien maalaisten tarvitse tulla kuseksimaan toisten siivottavaksi.
Ja sekös Pupuhuhdan siivoojaharjoittelijaa kismittää.
taas menee negatiiviseen sävyyn kirjoittelut.olenihan jyväskylästä,en maalta,vaikka landeahan tämä on.ei muissa kaupengeissa peritä yleisistä saniteetti-tiloista jos tarve vessaan tulee-vaikka kesken asioiden.niin,kahviloissahan on toi poletti juttu joissakin mestoissa.hovin alakertaan eurolla sisään jos ei ole asiakas.lapsiperheiden kannattaa katsoa etukäteen vessapaikat joissa piipahtaa ,kun tarvis on. olen kuullut että perusteena olisi epämääräisten yksilöiden sotkeminen ilmasivessoissa.olen joskus törmännyt asiaan,sikolätti koko vessan lattia ja vesiä lotrailtu istuintiloissa.sanoisin että 50c olisi kohtuuhinta ja kaikilla ei ole etukortteja,ei ole pakko hankkia tietyn yhtiön pakkoliitoksia.
Jos kieliopin hallinta on tuota luokkaa, varmaan kuseskeletkin pitkin seiniä.
Siivouskulujen lisäksi yleisten käymälöiden maksullisuus voipi johtua osittain myös halulla vähentää asiatonta notkumista käymälöissä (pussikaljoittelijat, huumeidenkäyttäjät ,jne..) Valitettavasti tästä sitten oikealla asialla olevat joutuvat kärsimään.
Vieläkös Forumissa ilmainen wc siellä kahvilan takana, Asemakadun sisäänkäynnin läheisyydessä k-marketin kerroksessa?
ei enään ilmainen.sinä jka haukut edellä kirjoittajaa-haise pahalle vätys!
Seinillekuseskelijako se siellä kiihottui?
On muuten mainio harrastus.
Kaikki hyvä ja ilmainen lopetetaan, koska aina on väärinkäyttäjiä. Käykääpä katsomassa joskus Tampereen rautatieaseman vessoja, kyllä se pistää suomalaisen aika hiljaiseksi... Tässäkö jamassa on kadut ja nuoriso.
Kyllähän kahvikupin ostaminen vessaa vastaan on kuitenkin kannattavampaa. Saa kahvin vessan, muutoin maksaisi saman rahan pelkästä vessasta.
Jyväskylä alkaa olla onneton paikka kenelle tahansa. Jokohan Virkkusen pariskunta on sopinut tämän konkurssipesän liittämisestä Hankasalmeen?
paha olo heijastuu palstoilla kirjoittajien parjaamisilla jo.vihapuheita heille,ketkä ilmaisevat mielipiteensä ja kirjoitusvirheistä.voi olla jollakulla on äidinkilei toinen kuin suomi tai lukihäiriiö.minä ainakin ymmärrän kirjoituksista olennaisen viestin. arvostelijat eivät hokaa asiaa,vaan takertuvat aivan toisaalle ,ulapalle ja kiinnittävät kirjoitusvirheeseen huomionsa,eivät vistiin josta kirjoitetaan. pikkusielut,hankkikaa elämä.
Elämään kuuluu olennaisena osana perussivistys, ja siihen olennaisena osana virheetön puhe-, ja kirjoitusviestinnän taito.
Tälle kielipoliisille ei ole opetettu luettelointia oikein. Sinun olisi pitänyt kirjoittaa: puhe- ja kirjoitusviestinnän taito. Rinnastuskonjunktion ja eteen ei laiteta pilkkua, muuten kuin erittäin harvoissa tilanteissa.
http://www.kielitohtori.fi/kielenhuoltovinkit-ohjeartikkelit/pilkkusäännöt-helposti-haltuun
Paska kaupunni! Stockmann, kauppahalli ja syntyperäisen italialaisen omistama pizzeria puuttuvat.
Heh, kukaan syntyperäinen italiaano ei suostu tulemaan tänne junttilaan, jättävät reviirin mielellään kolmosille.
jyväskylästä puuttuvat virikkeet ,huvipuistot,ilmaisvessat,positiivinen ilmapiiri.ulkomaalainen tuttavani todella ihmettelee pikkupäissään olevien miesten etenkin,negatiivista olut-viinapäätä.kuin korkki auki,henkinen paha olo ,patoutumat purkautuvat känniääliöiden lantuissa! ilmaisvessat kuuluvat myös yleis-sivistyksien pariin,siinä missä oikeinkirjiotus opitkin.vihapuheet ovat yleisiä katkerilla.
Mitä sun Afgaanikaverisi ymmärtää länsimaisesta sivistyksestä. Lentävälle matolle ei ole parkkipaikkoja.Ja - mikä niissä Vesoissa on vikana jos ne pitää syynätä???
mukaan se puukkojunkkari elvidonkin huuteli vihapuheita ja kuolemaa SUOMALAISILLE, vaikka itse oli täältä turvapaikan sukuineen saanut.
Ei ollut Suomalainen, eikä vain kaljapäissään hudellut. Olikohan jotain epäilemääsi henkistä pahoinvointia, jonka olisivat paikalliset halunneet korjata jo lähtömaassaan, mutta kun ehti karata tänne riesaksemme.
Kirjastossa on ilmanen vessa, mutta se on aika k***nhajunen... eikä ihan keskustassakaan. Tosin kyllä nuo maksullisetkin vessat on aikamoisessa kunnossa, että ei se raha sotkemista estä eikä siihen kunnossapitoon mene. Tämä lienee maailman onnettomin kaupunki.
Lapsiperheet eivät paljoa keskustassa pyöri korkeamman hintatason ja yleensäkin huonon huomioonottamisen vuoksi. Niitä varten on rakennettu ne automarketit. Tuolla kun pyörii, niin väestönrakenne näyttää hyvin vääristyneeltä. Onkohan sekin yksi syy kaupungin huonovointisuudelle ja epäsuosiolle? Tämä on tosi onneton paikka muillekin kuin shoppailijoille.
Jos kirjasto ei ole keskustassa niin aika pieni keskusta Jyväskylässä sitten on.
Tarkoitti että kivanhajuinen, tykkää nuuhkia vessoja??
Elämään kuuluu olennaisena osana perussivistys, ja siihen olennaisena osana virheetön puhe-, ja kirjoitusviestinnän taito.
Hei sinä Tallaa vaan, voisitko kirjoittaa saman ranskaksi virheettömästi? Kiitos!
Ja saisiko saman myös islanniksi,
Eivät kaikki suomalaisetkaan puhu tai kirjoita virheettömästi, saati sitten ulkomaalaiset.
Maahansyöksyneillä ei ole oikeutta mielipiteisiin.
Entäpä ne Virittyneen mielipiteet ulkomailla? Etpä taida paljoa käydä ( no ehkä olet Virossa käynyt risteilyllä ) etkä ainakaan asunut? Hyvähän se on kotikulmilla isotella kun ei ole kansainvälistä kokemusta! ( paitsi ehkä se Viron laivareissu )
Taas on näköjään joku puparilainen noutanut Subutexia Tanskasta. Onhan se hienoa vihjaista käyneensä niinkin kaukana.
mentiin taas kauas aiheesta...noh mielipiteitähän saa olla. elikä missäs on jyväskylän ilmaisevessat? ai poletilla pääsee kahvilan huussiin-mut jospa se kahvilän äkäisen näköinen täti ei tykkää jos ei osta kahvia tai muuta ....
Kannattaa mennä Tampereelle, eihän jkl:ssä ole edes mitään shoppailtavaa.
Alkakaa itse vaikkapa wc-yrittäjäksi jyväskylään, pistäkää yleisövessoja pitkin kaupunkia joihin ilmainen pääsy, muistakaa sitten pitää wc:t puhtaana ja aina paperia oltava jne.
hyväntekeväisyys säätiölle haaste .tämä kirjoitusvirheisiin takertuva henkilö ,hae ihmeessä opetusalalle,vai oletko opetusalan tarkkaperäinen ihmissielu?