mitä vikoja

mitä vikoja on v70 volvoissa,kun niitä on joka paikka pullollaan?kun lukee näitä juttuja,niin tulee käsitys volvon huonosta laadusta.(etupään nivelet,öljyn kulutus,jousitus,nykimiset ym.)mulla oli mielessä hankkija v70,mutta kyllä nyt oon alkanu ajattelemaan jotain muuta merkkiä,kun nämä kommentit on alkanu kauhistutta.
57503
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Volvo V70:ssä on tunnetusti ollut paljon sähkövikoja.

Tilanne on kuitenkin hiukan parantunut mallisarjan alkupään autojen tilanteesta.

Ei Volvoa kuitenkaan laatuautoksi voi sanoa.

Volvo on ollut mm. Saksan autojen katsastuslaitoksen vikatilastojen kärkipäässä. Erityisesti mallit S80 ja V70.

Äänestä

Täällä on ihme pulinaa Volvojen vioista??
Tällä hetkellä minulla on vm.-01 V70 eikä ole tarvinnut kuunnella nyt eikä aiemminkaan muitten valituksia ja haukkumisia Volvoista.
Samoja vikoja on useimmissa muissakin merkeissä.
Omaani on vaihdettu eteen vakaajan tapit ja pallonivelet, mitä sitten?? takuuseen menivät.
Samat kananluu-ongelmat on mersuissa ja audeissakin ja monessa muussa.
Sitten sähkövioista???? en ole vielä huomannut sellaisia. Nykimistä??? jaaha...ainoa missä sellaista voi olla on, kun ajaa cruise kytkettynä ja ilmastointi auto-asennossa, silloin voi huomata pientä nykäisyä kun ilmastointi laite alkaa jäähdyttämään tehokkaasti.
Öljyn kulutus??? millähän huoltovälillä ovat ajaneet ne jotka tuosta valittavat?
20tkm vai enemmän? mitä pitempään sen huonompaa on öljy koneessa.
Itse ajan 10tkm:n vaihtovälillä, joten en tiedä mitään näistä öljyn kulutuksista. Olisin hyvin huolestunut mikäli öljyä ei kuluisi vaihtovälillä yhtään, epäilisin jopa kiertääkö se ollenkaan koneessa. Ei ole vielä keksitty sellaista moottori-öljyä joka olisi moitteetonta 20tkm tai vielä enemmän.
Useimmat näistä valittajista ja parjaajista haluaisi auton, jossa ei olisi mitään vikoja, mutta kun sellaista autoa ei ole vielä keksitty!

Joten osta sinä vaan Volvo jos siltä tuntuu ei se ole sen huonompi kuin muutkaan nykyisistä..........

Äänestä
  • mieltä kanssasi,tosin omani on vuoden -97 tdi 850:nen ja ei senkään kanssa nyt mitenkään epätavallista ole ollut,kulutusosat menee kaikista autoista,joissain toinen osa kestää kauemmin toinen ei, mutta ei sellaista autoa olekkaan johon vikoja ei tulisi.
    nykiminen, siihen en osaa sanoa, mulla ilmastoinnin kytkeytyminen cruise päällä on kyllä aika huomaamatonta, niin ja öljynkulutus,mulla putoaa mittatikun yläviivasta noin puoleenväliin 10 tuhannen vaihtovälillä,ja on autollakin jo sisäänajo tehty 382 tuhatta ajettu.

    Äänestä

Volvo V70:ssä on ollut erittäin paljon erilaisia pikkuvikoja.

Itse asiassa Volvo-konserni on joutunut perustamaan erityisen kriisiryhmän ratkomaan uusimpien Volvo-mallien laatuongelmia (siis mallit S80, V70 ja S60).

Työkaverini uusi Volvo S60 vietti ensimmäisestä käyttövuodestaan n. 1,5 kk korjaamolla. Onneksi ei sentään yhteen menoon, mutta monet korjaamokäynnit veivät kohtuuttomasti energiaa ja aikaa, vaikka takuuseen menivätkin.

Volvo V70 on ollut erityinen "ongelmalapsi". Tästä syystä Volvo on Suomessakin käyttänyt erittäin paljon rahaa mm. lehtimainontaan vakuuttaakseen, että Volvo olisi edelleen laatupeli. Volvon laatumaine on kuitenkin vanhojen aikojen perua.

Volvolla tuli vuosituhannen vaihteessa kiire lanseerata uusia malleja. Ne oli näköjään pakko päästää markkinoille raakileina ja käyttäjät ovat joutuneet kärsimään tästä.

Minusta Volvo V70 on riskiostos. Erityisesti tämä koskee käytettyjä, joiden historiasta ei koskaan voi olla täysin varma. Mikään ei takaa, että takuuaikana on korjautettu kaikki pienet viat, joista voi tulla isojakin vikoja muutaman vuoden käytön jälkeen.

Tällä hetkellä Volvo V70:n kokoluokassa on paljon hyviä ja laadullisesti parempia vaihtoehtoja. On turvallisempaa jättää V70 ostamatta.

Äänestä

mikä pacha ei tule meidän perheeseen enään

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vikaako? kirjoitti:

mitä vikoja on v70 volvoissa,kun niitä on joka paikka pullollaan?kun lukee näitä juttuja,niin tulee käsitys volvon huonosta laadusta.(etupään nivelet,öljyn kulutus,jousitus,nykimiset ym.)mulla oli mielessä hankkija v70,mutta kyllä nyt oon alkanu ajattelemaan jotain muuta merkkiä,kun nämä kommentit on alkanu kauhistutta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu