Kumpi?

Nikonisti

Olen hankkimassa uutta kameraa "yleiskäyttöön" eli kamera on mukana koko ajan ja otan kuvan,jos näkyy "mielenkiintoista".Järjestelmä kameroihin ei ole mielenkiintoa lainkaan.

Olen miettinyt ja kysellyt asiaa,nyt olisi päätettävä ostaisiko Nikon S9300 vai Nikon P310 kameran?

Kummassakin olisi puolensa,mutta en osaa vaan päättäää ja budjettini on kameran ostoon noin 350 euroa.

3

291

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ....

      Kyllä pokkarissa(kin) pitää olla mahdollista valita P-, S-, A- ja M- tilat. Itse valitsisin noista kahdesta P310 kameran pelkästään tämän asian perusteella.

      P tila on noista kenties helpoin ja sillä kannattaa lähteä liikkeelle ja opetella (on lähes sama kuin atomaatti tila). "Vihreä" automaatti tila toimii toki myös mutta siihe kenties kyllästyy eikä siinä pysty itse vaikuttamaan asetuksiin kuten P tilassa pystyy.

    • Toisleiriläinen

      Minun valintani noista kahdesta olisi ilman muuta P310.

      S9300:n puolesta puhunee monen mielestä sen huikea zoom-kerroin. Itse en osaa antaa sille lainkaan arvoa: kuvattaessa pokkarilla käsivaralta, etsimen puutteessa kameran takatöllöä tihrustellen, ovat pidemmät polttovälit käytännössä käyttökelvottomia. Panen parjon enemmän painoa P310:n objektiivin ratkaisevasti paremmalle valovoimalle.

      Olen järkkärimaailmassa vankka nikonisti. Päädyin silti pokkaria valitessani Canon-leiriin ja olen ollut valintaani (S100) erittäin tyytyväinen. Sain kamerani 299 eurolla, mikä lienee ihan tyypillinen taso nyt S110:n tultua markkinoille.

      Nikonin pokkareista minulla ei ole kokemuksia enkä siis kykene niitä kunnolla arvioimaan. Tässä muiden tahojen vertailuja:

      http://snapsort.com/compare/Canon-S100-vs-Nikon-P310
      http://phototouille.com/nikon-p310-vs-canon-s100.html

    • pian kauppaan hakee

      itse haen s9300 itselleni lähipäivinä, mahtuu hyvin taskuun ja on kätevä tämä zoom olen nikon 9100.lla kuvaillut ja toimii....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      99
      973
    2. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      54
      908
    3. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      61
      808
    4. Miehen ja naisen ystävyys

      Mitä järkeä on miehen ja naisen ystävyydessä jos toinen ajattelee toisesta enemmän= on rakastunut ja toivoo yhdessä oloa
      Ikävä
      142
      731
    5. Pidätkö itseäsi varattuna

      Kaivatullesi?
      Ikävä
      65
      675
    6. 78
      531
    7. Mitähän meinaat

      Vai meinaatko mitään kohtaamisen suhteen?
      Ikävä
      39
      508
    8. Oletko hyljännyt minut mies?

      Toivottavasti et. 🥺🥺🥺🥺🥺
      Ikävä
      40
      506
    9. Pyydetään tiedonantoa "hyvinvointitalo"-hankkeen nykytilanteesta

      ja aikataulusta. Odotetaanko uutta hallinto-oikeuden päätöstä. Hallinto-oikeushan antoi teknisenlautakunnan lupajaosto
      Pyhäjärvi
      86
      497
    10. Nykytiedon valossa

      Tekisitkö nykyisellä tietämyksellä jotain toisin ja mitä se olisi?
      Ikävä
      70
      486
    Aihe