Kela/sairaspäiväraha maksaminen.

masentunutjaväsynyt

Olen nyt ollut liiton työttömyyspäivärahalla n.4kk ja nyt sairastunut pahaan masennukseen.Olen käynnyt mielenterveyspoliklinikalla ja sain sairaslomaa 1.10-31.10 väliselle ajalle.Nyt minulla kuitenkin omavastuu aika menee yli ja joudun Kelasta hakemaan sairaspäivärahaa kyseiseltä ajalta niin miten Kela on maksanut tai katsonut jos on masentunut pahasti että voiko tästä tulla hylkäys sairaspäivarahan maksamiselle?Lääkäri kirjoitti koodin F-43.1 ja ICD-10.
Onko kenelläkään tietoa miten Kela suhtautuu sairaspäivarahan maksamiselle?

3

673

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Dr.laakari_opiskelij

      Kela ei maksa tälläisistä sairastumisista mitään!Tuo F 43.1 koodin Kela katsoo että olet työkykyinen ja jos nyt olet sairaslomalla ja etkä siten liitolta saa mitään niin voi voi,nyt olet aika tyhjänpäällä!!!Sairaspäivärahaa saa jos olet oikeasti kipeänä ja olet tapaturmaisesti loukannut itsesi mutta nyt et ole vaan olet itse aiheuttanut masennuksen itsellesi.Vedä vaikka jojotzuun itsesi jos ei muuta!

    • Lätt Kolsyrat

      Tuo F43.1 on traumaperäinen stressireaktio. Onko sulla ollut joku äkillinen negatiivinen tapahtuma? Masennus taas on F32.xx tai F33.xx. Ainahan Kela voi sairauspäivärahan hylätä, jos se ei katso sinua työkyvyttömäksi. Sinänsä tuo F43.1 oikeuttaa sairauspäivärahaan.

    • voieijei

      joo masennusta ei katota sairaudeksi.. kun itse sain psykiatrilta saikkua uupumuksen takia, kysyin tätä että laittaako se sen masennuksen, niin ei laittanut vaan jonku muun (en muista minkä)
      Olin sillon tuntipalkalla ja nyt siirtynyt kotityöntekiäksi kotiin samalle työnantajalle. Tässä kotityössä on monta hyvää puolta, mutta huonopuoli on että jos on sairas.. niin kela muka maksaa sairaspäivärähan.. ensin on 7pv karenssi.. mutta en kyllä itekkään tiiä miten kävis jos jäisin taas uupumuksen takia saikulle.. ei varmaan kovin hyvin kävis. Eilen oli taas huonopäivä kun en hereillä meinannu pysyä.. päikkärit autto... mutta kova kynnys lähtä hakeen saikkua kun ei tiiä saako mistään rahaa... eli sitä helpommin kuluttaa ittensä loppuun kun ei "VOI" hakea, kun ei tiiä saako rahaa mistään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      21
      3800
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      30
      3433
    3. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      53
      3204
    4. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2869
    5. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      21
      2618
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      116
      2340
    7. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2145
    8. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      0
      1950
    9. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      28
      1747
    10. IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!

      "Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk
      Maailman menoa
      138
      1433
    Aihe