Että Win-8 on "täysi flop"?
Tämän linkin uutinen on sitten sitä american huu haa mainosta ? Vai kuinka on ?????
http://news.softpedia.com/news/Windows-8-Is-Already-a-Best-Seller-on-Amazon-299576.shtml
Tämän linkin uutinen on sitten sitä american huu haa mainosta ? Vai kuinka on ?????
http://news.softpedia.com/news/Windows-8-Is-Already-a-Best-Seller-on-Amazon-299576.shtml
Vastaukset 28
Vanhimmat
Nyt rupiaa linux poijat muuttamaan itärajan taakse, kun kasista tuleekin "Best-Seller" ja se ei ole vielä edes kaupoissa myytävänä ?
Venäjähän kuten arabimaat on tunnetusti Windowsin ykkösmaita, miksi linuxisti haluaisi sinne muuttaa?
Siellä ei tarvi häpeillä tämän sivun kirjoituksille, vaan voi asentaa Win-8 sen kameli ubutubuttimen tilalle ilman häpeilyä !
Muuttasit sit sinne venäjälle ku tollane sensuurikommariki oot. Ei tarvis häpeillä su oikeit värei.
Samalla top-listalla on Office for Mac kolmosena ja näköjään Nortonit ja muut Windows-virustutkat tekevät myös kauppansa.
Taitaa olla katovuosi linux-rypistyksille ja samoin androidille ?
Kauppa käy ja linux hihhulit vaikertelevat "katovuotta" !
Ja linux kurttauksen lammaslauma jatkaa vaikerrusta ?
http://www.technewsworld.com/story/76385.html
Siitä vaan lisää vanhoja linkkejä härnäämään kamelikuskeja !
Ei kukaan tuollaisia laatikkoleikkejä halua pääkäyttöjärjestelmäkseen. Teetkö töitä puhelimella? Kirjoitatko sillä satojen sivujen tekstejä? Entä koodaatko sillä?
Toisekseen vaikka laatikot sopivat parhaiten teineille ja lapsille, niin niissä on nuorten, varsinkin poikien, kannalta se huono puoli, että kosketusnäyttöhommelit eivät sovellu pelaamiseen. Siis mihinkään muuhun kuin Angry Birds-tasoiseen. Tytöt voivat noita pelailla vähän kuin pasianssiakin. Mahdotonta kuitenkaan kuvitella nuoria jätkiä ja miehiä pelaamassa kotona verkossa kosketusnäyttöpelejä, kuten Angry Birdsiä tai mitä tahansa muuta alkeellista pikkupeliä. Toisaalta mihinkään näyttäviin FPS-tyylisiin tai muihinkaan vastaaviin peleihin kosketusnäyttö ei sovellu. Yrittäkääpä vaikka pelata vaikka Tom Clancy's Rainbow Six -sarjaa kosketusnäytöllä. :)
Tabletit ja laatikkoleikit sopisivat kännykän korvikkeiksi, mutta nyt ne eivät sovellu siihenkään, koska tuollainen tabletti näyttää vähän hassulta ohimolla.
Eli siis jotta voisi puhua puhelimessa ja tehdä töitä / pelata ja harrastaa laatikkoleikkejä, niin pitäisi olla:
1) Se varsinainen kone, jolla voi tehdä töitä ja pelata
2) Tabletti
3) Älypuhelin
Siinä on yksi tai kaksi liikaa. Tärkeintä on työ, eli se varsinainen kone jää tuolle listalle. Puhelimeen puhuminen on taas v-mäinen homma, koska se vaatii oman laitteensa tabletin ollessa liian iso. Paras skenario olisi se jos älypuhelimella voisi heijastaa kuvaruudun ja näppäimistön ilmaan (ei pinnalle) siten, että ne vielä tottelisivat kosketusta. Tämä on tosin silkkaa utopiaa ja sci-fiä. Kosketusnäyttöhommelin kanssa pelleily on sitäpaitsi hidasta/kömpelöä puuhaa, eikä sovellu mihinkään vakavaan tiedostojen hallintaan t. editoimiseen, eli jostakin pitäisi saada korvike hiirelle tai vastaavalle laittelle, jonka avulla asiat voisi tehdä nopeasti.
Mieluiten ottaisin käyttöön vain yhden laitteen, joka kulkisi aina kätevästi mukana ja jossa olisi tuo heija
Yksikään ammattilainen ei mukisematta tule teinien laatikkoleikkejä käyttämään, vaan odottaa uutta Seiskaa. En vastusta muuten laatikkoleikkejä paitsi se nyt vain on tosiasia, että haluan päästä tarvittaessa 100% samanlaiseen tilaan kuin Windows 7:ssa ja muissa vakavissa käyttiksissä, jotta saan tehtyä töitä kunnolla ja hallittua kaikkea sitä dataa, mitä koneella on. Siinä mielessä laatikkometro on hyvä, että oletuksena on se, ettei käyttäjällä juuri ole hiirtä koneeseen kytkettynä, mutta siitä pitäisi päästä eroon mahdollisimman pian. Ja jos jotakin yrittää MS puuhailla, että noista tulee tulevaisuudessa suljettuja laatikkoleikkihommeleita, joihin ei saa ohjelmia kuin jostakin MS Windows App Storesta, niin loputkin käyttäjät häipyvät siine, missä koneella voi tehdä vakaviakin töitä.
On sääli jos Windowsista tulee joku teinien ja lapsien laatikkoleikkitouhu, johon eivät töitä tekevät aikuiset ja IT-ihmiset halua kajota. Ottaisivat huomioon kaikki ne yritykset, joissa käytetään koneita työn tekoon ja myös IT-henkilöt, jotka kaipaavat suunnittelualustoja sekä nuoret miehet, jotka haluavat pelata muutakin kuin Angry Birdsiä ja pasianssia. Grafiikka- ja audiopuolenkin ihmiset haluavat käyttiksen, jolla onnistuu tarkka editointi, eikä mikään kömpelö kosketusnäytön kanssa pelleily, jossa pikselit sujahtelevat minne sattuu. Nämä on otettava huomioon tai muuten he eivät enää käytä Windowsia, vaan siirtyvät Apple- ja Linux-distropuolelle tai sinne, missä ei kärsitä tablettioireiluista. Minä kun haluan tehdä työni nopeasti ja vaivattomasti ja näköjään joudun odottamaan uutta Seiskaa. Onneksi tukevat 2020 saakka, mutta jos laatikkoleikkitouhu jatkuu, niin vaihdan johonkin kätevämpään, joka soveltuu paremmin töihin.
Lisään vielä tosin sen, että varmasti on niitä aikuisiakin, joita tabletit laatikkoineen viehättävät ja joille se soveltuu parhaiten. Käyttäisin tablettia mieluiten puhelimen sijaan, mutta se puhuminen ja muille soittelu hankaloituisi merkittävästi...
Jäi lause kesken:
"Mieluiten ottaisin käyttöön vain yhden laitteen, joka kulkisi aina kätevästi mukana ja jossa olisi tuo heijastusominaisuus mutta johon myös saisi jonkin hiiren korvikkeen, jotta asiat sujuisivat nopeasti."
Laskeskelin, että näistä viesteistä ehkä kolmea/neljää lukuun ottamatta kaikki ovat avausta myöten yhden ja saman henkilön kirjoittamia. Suurin osa avatuista ketjuistakin tällä palstalla on yhden ja saman miehen tuotoksia.
Trollailu voi olla aikuisillekin hauskaa touhua, mutta kai se nyt jotakin "Pentistä" aka "urpo reuhkana huawei-mokkula pirate poukama ware-winkku tubutin 64-bittinen äänikortti-miehestä" jotakin kertoo jos se availee solkenaan näitä ketjuja?
http://www.youtube.com/watch?v=Hnv90Dmmr_Q
myös mutta ei ihan ilmaiseksi että silleen vähä köyhät linkku-urpot ..
sen sijaa aika köyhä ..
Jokin trauma on kyllä jäänyt.
Sitä minäkin mietin, kun aiheita avautuu tämän tästä ja niiden takana on yksi ja sama mieshenkilö.
Tarkoitatko Seppoa ja tuhansia alter-egoja?
On se kyllä yks uuvatti koko mies.
Exy pistää 90% viesteista ja M-Kar ja kullimaattori loput.
Toki meitä Windows herrasmiehiäkin aina välillä käy tällä sivulla, mutta emme me työkiireiltämme jouda täällä pitkin päivää luuhaamaan!
Me Windowsmiehet rakennamme yhteiskuntaa!
Herrasmiestä et oo tainnu eläissäs nähä ku haistattelet tääl, vai mitä hiski?
Kukas tuo "Hiski" on ? Onko sinulla jotakin eripuraisuutta Hiskin kanssa ? Varsin usein kirjoitat "Hiskille", aivan kun tuntisen hänet ? No teikäläisiähän on runsaasti nykyään, joten ?
kun aivan avutonta ja surkeata linkkuran-reuhkaa emme suostu ihailemaan vai kui Fonzie, eiköstä vaa se urpoa harmitakkin vieläkiii ja ankarasten ..
fonziella taitaa olla se yksi wiki-riippuvaista urpoa ärsyttävä pdf-juttukin vielä lissää urpolle hermopaineita aiheuttamassa, löytyyköhän sitä versio 1.0 lukijaa sieltä netistä sittenkään .. no oli miten oli, jos wiki ei tiedä ei Fonzie-kaan tiedä vai kui on tilanne nykyjään näissä huippu-älykäs linkku-urpo Fonzie ? eikä muute kannata etsiskellä linkkura-versiota siitä lukijasta, semmosta ei tietääkseni siitä versio 1.0 ehditty ikinä julkaisemaan ..
lääkkeitten jako myöhässä tänään?
Siit o näköjää poisteltu viestei suuntaa ja toisee. Tollaselle "ryhdikäs windows" urpolle mä en tosiaa vastannu.
Koitas vetää niit aineit vähä vähemmä nii sulla saattas toimii toi ajatusrosessi vähäse paremmi vai kui o urpo?
No sun kusetus siit win3.1:n adobe pdf 1.0 oli helposti todistettavis useemma lähtee kautta eikä sulla ollu mitää todisteit toisee suuntaa jote lakkaa inisemäst pahviaivo. Kaivat jotai todistetta esii sulla ku toi kameraki näytti oleva nii mikset ota kuvaa niist korpuist? Vai jäätsä vaa lässyttää jotai liirumlaarumii viel?