Jos koira hyökkää päälle

Oscar4711B

Saako semmoisesta isot rapsut jos estää koiran päällehyökkäyksen ja purennan esim, potkimalla, jollain astalolla, polkupyörällä suojaten tai kävelysauvalla. Koira siis loukkaantuu ja ihminen siinä ei, kun kerran puolustautui... tää on minulle vierasta. Miten pitäis toimia kun noita koiria on vähän joka toisella kulkijalla ja osa eijjoo ihan aina hallittuja yksilöitä?

17

462

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • älä kysele tyhmiä

      soita poliisille ja kysy sieltä

    • GetALife

      Ja mitenhän tämä liittyy rottweiler palstalle?

    • tollo123

      Kepillä hakkaaminen vaan yllyttää koiraa et tervemenoo. Kysy samalla polliisilta saako koiraa provosoida hyökkäämään :).

    • hienoa

      näitä lisää

    • voi luoja

      Lyö ittees astalolla päähän aina kun näet koiran.

    • järkikättee

      saa tietenki puolustaa itseään loppuun saakka. en minä ainakaa antais koiran tappaa ilman vastarintaa.

    • aiaieukkoseni

      Ilmeisesti ketjunaloittaja rowttweiler-kammoinen akka, joka haluaa vain löytää keinon hakata naapurin kilttiä snyffeä.

      Niissä promillen tuhannesosatapauksissa kun koira oikeasti käy kiinni, läpsäise kerran kuonolle ja huuda vihaisesti. Jos tämä ei riitä, saa vasta käyttää "väkivaltaa" jos homma todella käy kriittiseksi.

      • tiedän

        Siinähän huudat minkä kerkeät kun semmonen hirviö käy kiinni. Voi olla ettet kauan huutele ja yksin et irti pääse.


    • fgndnfg

      Suomen laki antaa mahdollisuuden puolustaa itseään ihmistä vastaan tilanteen ja tarpeen vaatiessa kovia ja äärimmäisiäkin keinoja käytten. Miksipä ei siis koiraankin? Koiran henki on kuitenkin vähäarvoisempi kuin ihmisen. Minun päälleni jos isokokoinen ja aggressiivinen koira hyökkää, lyön veitsen koiran kaulaan kahvaa myöten.

      • mimmi ja nelli

        Tiedätkö, mitä laki sanoo teräaseen hallussapidosta julkisella paikalla?


      • fgndnfg
        mimmi ja nelli kirjoitti:

        Tiedätkö, mitä laki sanoo teräaseen hallussapidosta julkisella paikalla?

        Tiedän. Sellaista saa pitää, mikäli sille on hyväksyttävä peruste.

        Teräaselaki 108/1977 mukaan:

        "3§ Vaarallista teräasetta ei saa pitää hallussa yleisellä paikalla tai yleisessä kokouksessa taikka muussa julkisessa tilaisuudessa, ellei hallussa pitämiseen ole hyväksyttävää perustetta.

        4§ Puukkoa taikka muuta sellaista teräasetta, joka on tarkoitettu työvälineeksi tai muuhun hyväksyttävään käyttöön mutta joka soveltuu henkeen tai terveyteen kohdistuvan rikoksen suorittamiseen tai sellaisella rikoksella uhkaamiseen, ei saa pitää hallussa yleisellä paikalla tai yleisessä kokouksessa taikka muussa julkisessa tilaisuudessa, ellei se ole välttämätöntä työn vuoksi tai hallussa pitämiseen ole muuta hyväksyttävää perustetta. "


    • Ei rotikka

      Mä ainakin potkin kärkkärillä erästä koiraa kylkeen niin kauan, että lähti karkuun. Puolustin koiraani.

    • ruohosipuli

      Sinäpäs olet ollut koirallesi hyvä esimerkki. Johtaja konsanaan. :))). Varmaan katsoo sinuu ylöspäin.

    • hahahahahaehe

      Jos iso koira tosissaan hyökkää päälle, ei siinä mikään sauvalla huitominen auta :DD
      Voi jeesus, kun maailmassa on pelokkaita ihmisiä, kun kaikkea taytyy pelätä.

      • voijeesussentään

        Vai oikein lyöt veitsen? Iso koira varmasti tekee susta selvää ennen kuolemaansa. Loukkaantunut eläin on kaikkein vaarallisin.


      • Näin on

        Rotwailereita on pakko pelätä ne ovat heikkohermoisia ja huonosti opetettuja. Otettu monesti ensimmäiseksi koiraksi ongemat vain pahenevat.


    • ei muuten pelota

      Koirat eivät ole vaarallisia vaan koiran omistajat ovat erittäin vaarallisia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rukoilimme Länsimuurilla 2000 vuoden jälkeen, Jumalamme oli antanut meille kaiken takaisin

      Western Wall, In our Hands. 55th Para. https://www.youtube.com/watch?v=u4BJAppyCSo https://en.wikipedia.org/wiki/55th_
      Ateismi
      25
      2490
    2. Kerro kaivattusi

      Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.
      Ikävä
      55
      1806
    3. Saako kantaa asetta

      Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup
      Ähtäri
      11
      1204
    4. Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.

      Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu
      Maailman menoa
      299
      1067
    5. Toinen toista

      Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
      Ikävä
      259
      992
    6. Mikään ei ole ikuista

      Hyvää huomenta. ☕ Susi ulvoo yksin ja tyhjyys kutsuu luokseen.⚜️❄️❤️🥱
      Ikävä
      146
      903
    7. Rakastan sua

      Tiedäthän sen ❤️😢
      Ikävä
      56
      884
    8. Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?

      Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua
      Tuusniemi
      9
      797
    9. Onko sulla mua enää yhtään ikävä

      Etkö halua enää yrittääkään?
      Ikävä
      47
      780
    10. Mies mitä ajattelet naisista?

      Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
      Ikävä
      111
      775
    Aihe