Jos koira hyökkää päälle

Oscar4711B

Saako semmoisesta isot rapsut jos estää koiran päällehyökkäyksen ja purennan esim, potkimalla, jollain astalolla, polkupyörällä suojaten tai kävelysauvalla. Koira siis loukkaantuu ja ihminen siinä ei, kun kerran puolustautui... tää on minulle vierasta. Miten pitäis toimia kun noita koiria on vähän joka toisella kulkijalla ja osa eijjoo ihan aina hallittuja yksilöitä?

17

498

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • älä kysele tyhmiä

      soita poliisille ja kysy sieltä

    • GetALife

      Ja mitenhän tämä liittyy rottweiler palstalle?

    • tollo123

      Kepillä hakkaaminen vaan yllyttää koiraa et tervemenoo. Kysy samalla polliisilta saako koiraa provosoida hyökkäämään :).

    • hienoa

      näitä lisää

    • voi luoja

      Lyö ittees astalolla päähän aina kun näet koiran.

    • järkikättee

      saa tietenki puolustaa itseään loppuun saakka. en minä ainakaa antais koiran tappaa ilman vastarintaa.

    • aiaieukkoseni

      Ilmeisesti ketjunaloittaja rowttweiler-kammoinen akka, joka haluaa vain löytää keinon hakata naapurin kilttiä snyffeä.

      Niissä promillen tuhannesosatapauksissa kun koira oikeasti käy kiinni, läpsäise kerran kuonolle ja huuda vihaisesti. Jos tämä ei riitä, saa vasta käyttää "väkivaltaa" jos homma todella käy kriittiseksi.

      • tiedän

        Siinähän huudat minkä kerkeät kun semmonen hirviö käy kiinni. Voi olla ettet kauan huutele ja yksin et irti pääse.


    • fgndnfg

      Suomen laki antaa mahdollisuuden puolustaa itseään ihmistä vastaan tilanteen ja tarpeen vaatiessa kovia ja äärimmäisiäkin keinoja käytten. Miksipä ei siis koiraankin? Koiran henki on kuitenkin vähäarvoisempi kuin ihmisen. Minun päälleni jos isokokoinen ja aggressiivinen koira hyökkää, lyön veitsen koiran kaulaan kahvaa myöten.

      • mimmi ja nelli

        Tiedätkö, mitä laki sanoo teräaseen hallussapidosta julkisella paikalla?


      • fgndnfg
        mimmi ja nelli kirjoitti:

        Tiedätkö, mitä laki sanoo teräaseen hallussapidosta julkisella paikalla?

        Tiedän. Sellaista saa pitää, mikäli sille on hyväksyttävä peruste.

        Teräaselaki 108/1977 mukaan:

        "3§ Vaarallista teräasetta ei saa pitää hallussa yleisellä paikalla tai yleisessä kokouksessa taikka muussa julkisessa tilaisuudessa, ellei hallussa pitämiseen ole hyväksyttävää perustetta.

        4§ Puukkoa taikka muuta sellaista teräasetta, joka on tarkoitettu työvälineeksi tai muuhun hyväksyttävään käyttöön mutta joka soveltuu henkeen tai terveyteen kohdistuvan rikoksen suorittamiseen tai sellaisella rikoksella uhkaamiseen, ei saa pitää hallussa yleisellä paikalla tai yleisessä kokouksessa taikka muussa julkisessa tilaisuudessa, ellei se ole välttämätöntä työn vuoksi tai hallussa pitämiseen ole muuta hyväksyttävää perustetta. "


    • Ei rotikka

      Mä ainakin potkin kärkkärillä erästä koiraa kylkeen niin kauan, että lähti karkuun. Puolustin koiraani.

    • ruohosipuli

      Sinäpäs olet ollut koirallesi hyvä esimerkki. Johtaja konsanaan. :))). Varmaan katsoo sinuu ylöspäin.

    • hahahahahaehe

      Jos iso koira tosissaan hyökkää päälle, ei siinä mikään sauvalla huitominen auta :DD
      Voi jeesus, kun maailmassa on pelokkaita ihmisiä, kun kaikkea taytyy pelätä.

      • voijeesussentään

        Vai oikein lyöt veitsen? Iso koira varmasti tekee susta selvää ennen kuolemaansa. Loukkaantunut eläin on kaikkein vaarallisin.


      • Näin on

        Rotwailereita on pakko pelätä ne ovat heikkohermoisia ja huonosti opetettuja. Otettu monesti ensimmäiseksi koiraksi ongemat vain pahenevat.


    • ei muuten pelota

      Koirat eivät ole vaarallisia vaan koiran omistajat ovat erittäin vaarallisia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      67
      5927
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      349
      5749
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      93
      4731
    4. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      12
      2235
    5. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      18
      2048
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      52
      1952
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      43
      1870
    8. Martina vuokraa yksiötä

      Nyt on tarkka'ampujan yksiö vuokrattavana 800 e. Toivottavasti löytyy hyvä asukas.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      251
      1211
    9. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      203
      1114
    10. Voi kauhiaa: keikkapaikat keikahtavat juopottelun puutteessa!

      Vai ei tule rahaa artistille viinanmyynnin vähennyttyä. Missähän muualla kannattavuus korreloi myrkyn imemismäärän ka
      Maailman menoa
      64
      1061
    Aihe