mä en vaan jaksa enää elääh..

eläminen satuttaa

mä en oikeesti jaksa enää elää kaikki koulus puhuu musta pahaa koska menetin neitsyyteni ja sen jälkeen se poika jätti mut ja mun entinen paras kaveri on laittanu musta juorun liikkeelle että valehtelen kaikkea kaikille... saattaa kuulostaa oikeesti naurettavalta mutta se on tosi raskasta kaiken jälkeen mitä oon kokenu..... en jaksa enää .... koulus kiusataan ja puhutaan paskaa... masennus... vituttaa ku nyt se jolle menetin neitsyyen on toisen kans yhes mut rakastan sitä silti vaikka se teki mulle ihan vitun paskasti.. en oikeesti jaksa enää tätä pahaa maailmaa. en oo koskaa ennen aatellu että elämä vois olla näin vitun paskasti mut luulin joskus et oisin ollu masentunu... mut nyt oikeesti pelottaa että en jaksa enää ja oon itkeny nyt kohta kakstuntii itteni melkein kuivaks ja mietin just että oonko mää tässä vaan turhaa ja tuhlaanko aikaa elämällä ja itkemässä tässä... ja että mihin tää masennus oikeesti loppuu onko se vaan sitä mitä mietin nyttenki?:''''(((((

6

188

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joku tyttö!

      hei mä ymmärrän miltä se tuntuu mutt sä voi muuttaa sun elämäsi jos ensiksi muutat ajatuksesi. ihmiset aina unohtaa mikä on tapahtunut vähitelleen. älä elää ihmisten ajatusten takia, elää sun ittellesi

    • fgtsrdh

      hei mä ymmärrän yon tunteen,ku kaikki puhuu paskaa...
      aattele vaa et ne ei tiiä susta mitää
      älä vaa tee itsemurhaa...se ei auta yhtään mitään

    • girl__

      Älä välitä niistä jotka puhuu sinusta paskaa koska ei ne tiedä millanen oikeesti oot, se jätkä jonka kanssa olit sais turpaan antaa sellaselle se vaan halus sut sänkyyn eikä mitään muuta ehkäpä se on pelimies jonka tarkotuksena kaataa naisia sänkyyn. Voin sanoa että minustakin on puhuttu paskaa koulussa mutta en ole antanut sen häiritä mun elämää ne vaan on sellasia ihmisiä jotka haluaa loukata muita mutta oikeesti niillä saattaa olla paha ongelma.. Älä sä ainakaan tee mitään itsemurhaa sulla on elämä edessä vaikka susta puhutaan paskaa ja jätkä teki noin julmasti sun täytyy vaan mennä eteenpäin ja unohtaa noi kaikki murheet.

    • en keksi nimee

      "mutta se on tosi raskasta kaiken jälkeen mitä oon kokenu".

      Millaisia raskaita asioita oot kokenu elämässäs?
      Ois ehkä vähän helpompi auttaa...

    • Moi!

      Oot kokenut raskaita asioita ja on normaalia olla surullinen siitä. Jos tätä on jatkunut jo jonkin aikaa ja sulla on edelleen sellainen olo, ettet jaksa enää, on tärkeää saada apua tilanteeseen.

      Mietit, loppuuko masennus koskaan ja jaksatko enää. Masennus on aika yleinen sairaus, josta voi parantua, mutta se on vaikeaa yksin. Jos tuntuu, ettei olo oo helpottunut siitä, kun kirjoitit ton viestin kaksi viikkoa sitten, on tärkeää, että haet apua. Kouluterveydenhoitaja tai lääkäri voi auttaa tälläisessä tilanteessa. Aluksi voi olla helpompi puhua jollekin tutummalle aikuiselle, vaikka omille vanhemmille tai opettajille, jotka voi auttaa eteenpäin. Tärkeää on se, ettet jää asian kanssa yksin.

      Kannattaa katsoa myös http://www.mll.fi/nuortennetti/mielenterveys/mieli_maassa/

      Voimia!

      Julia
      Erityisnuorisotyönohjaaja
      Nettisaapas

    • ku muut kiusaa ajattele että ne on sua vahvempi,oot toki kokenut raskaita ja mieltä painavia asioita, mut kota silti vaan ottaa elämästäs kaikki irti ja älä tee ittelles mitää, se on vaa turhaa jos tekee ittellee jotain, mieti onko sun elämä sen arvosta.


      Ps.tiiän tuntee ku tekis mieli tehä ittellee jotai tyhmää, mut se ei kannata.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      43
      945
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      95
      933
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      19
      775
    4. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      116
      731
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      80
      678
    6. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      34
      624
    7. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      43
      621
    8. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      610
    9. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      596
    10. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      568
    11. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      20
      545
    12. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      33
      533
    13. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      36
      522
    14. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      66
      509
    15. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      502
    16. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      44
      486
    17. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      107
      483
    18. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      460
    19. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      44
      454
    20. Miltä tuntuu mies

      Onko vedätetty olo
      Ikävä
      61
      435
    Aihe