Tää rakkaus on hyvää tahtoa, halua kulkea rinnalla ja olla sydänystävä. Ja halua elää hempeitä hetkiä siellä, minne kukaan muu ei pääse. Tää oli hyvä rakkaus, mutta se ei koskaan saa siipiä alleen. Mitään ei syntynyt tästä, sen sijaan jäin hälytystilaan, kuljen aistit valppaina, seksuaalisesti hyvin avoimena ja flirttailen paljon. Kun menen esim. johonkin tilaisuuteen bongaan heti mielessäni paikan vetävimmät naiset. Kerran kesällä törmäsin napakymppiin, mutta jokin veti pian pois siitä. Tajusin, että mua yökötti pelkkä ajatuskin toisesta naisesta, sinusta oli tullut moraalini, joka vaatii puhdasta sydäntä, kaiken tai ei mitään.
Halu ja rakkaus
pieni pujopartainen mies
62795
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 62
Vanhimmat
http://fi.wikipedia.org/wiki/Neljä_jaloa_totuutta
ok
Miten pilasit jutun ?
Ai minäkö vai? Ei tarvinnut tehdä mitään, herra Cupido teki niin yllättävän hyökkäyksen, että palikat oli jo alunperin aika hyvin persiillään. Ja nyt sitten olen uusi ihminen, näen seksiä missä vaan, vaikka puhelinluettelossa.
siipiä alleen nimettömillä nettipostauksilla. Siihen tarvitaan muuta.
Olet kohdanut sielunkumppanin.
joskus jopa pujopartaisille pienille miehillekin. Älä ollenkaan syyttele Cupidoa omista himmailuistasi.
Haista ap *****!!! Onko sun pakko tehdä tää? Kiusata tahallaan kun tiedät miltä musta tuntuu? Saatko pönkitystä itsetunnolle tosta? Etköhän sä jonkun kympin löydä. Unohda jarruttelu. Mä en ole alentumassa tähän enää. Hyvää elämää sinne.
Mä kirjoitan tänne mitä haluan enkä koskaan kiusatakseni ketään. Sinua tuskin tunnenkaan, joten ota ihan rauhallisesti. Ei ole aina oikein hyvä olo, ei ollenkaan, siksi koetan näitä asioita täällä purkaa. Mä olen jo kymppini löytänyt, eikä mulla ole mitään tarvetta etsiä ketään toista. Ja niin kuin tuossa edellä sanoin, se ei edes onnistuisi. Oli miten oli.
Anna anteeksi. Mulla on tunteet niin pinnassa taas. Mun on pakko päästä täältä pois näitä lukemasta. Ei mullakaan helppo olo ole, varmaan näkyy tuosta kirjoittamastani tekstistä myös. Mulla halkeaa pää ihan kohta. Tosiaan, oli miten oli.
Miksei onnistu?
Löysit napakympin, mutta päätit jäädä toisen luokse. Kovin ristiriitaista. Minun maailmassani napakymppi on se, jonka kanssa valitaan elää. Eron jälkeen voi kolahtaa joku ihminen, mutta siitä on vielä matkaa että haluaa suhteen. Ensin toivotaan edellisestä. Kaikki tai ei mitään. Niin se on. Ei kuka vaan tai ei mitään.
Selkokielellä sanottuna tämä tarkoittaa sitä ,että sua on jäänyt himottamaan ;)
Yks varma keino olis päästä eroon noista himoista ,ottaa vaan siihen ihmisiin rohkeasti yhteyttä :D
Hyvä Pieni (P)ujopartainen Mies,
Asiat eivät ole kai niin vaikeita. Onko sinun saatava kaikki tai otettava ei mitään? Eikö "edes jotakin" voisi pujopartaisille miehille riittää vai minkälaisista luonnonvoimista oikein onkaan kyse? Flirttailemalla sinne ja tänne saatat satuttaa vain väreileviä ja vilpittömän toiveikkaita sydämiä, tiedäthän sen, ja lopulta myös omaasikin. Et kai sinä niin halua tehdä, et kai halua kenen tahansa huomiota?
Päätin jo aikaa sitten, että ei tästä voi tulla mitään, tai oikeastaan järkeni päätti. Mutta niin kävi, että halu jäi ja nyt koetan ottaa rauhallisesti. Minä jatkan flirttailuani siellä ja täällä, mutta vain sellaisten kovien luiden kanssa, joiden tiedän kestävän sen ja ilman vakavaa tarkoitusta ;).
Huikentelevaista viikonloppua!
Miksi menit päättelemään..eikö hän ole kova luu?
Hyvin on kestänyt huoraamiset ja ilkeilyt.
Ooh, no sitten sen täytyy kyllä olla sitä itseään.
Eli vaihdat rakkauden seksiin että edes välitä ottaa selvää voisiko toisella olla tunteita sua kohtaan. Eli hän oli sulle jonkilainen stimulaattori ja purat tuota halua sinne tänne. Onnea sitten valitsemallasi tiellä.
Pieni
Ei kuulosta kovin puhdassydämiseltä rakkaudelta jos voi päättää ettei siitä tule mitään. Mitä muuten toivoisit tuolta toiselta osapuolelta siis rakkauden kohteelta? Että hän jatkaa elämäänsä eteenpäin? Flirttailee omalla tahollaa saadakseen hellyyttä ja läheisyyttä. Jotenkin tuosta sun viestistä ei kuvastunut suuri rakkaus. Enemmän mukavuudenhalu ja himo. Rakkaus ja rakastuminen on paljon enemmän. Se ei tunne aikaa, paikkaa ja rajoja.
Vai niin, vai sellaista. Rupean tässä laittamaan lapsille munakasta, induktioliesi, täytyy olla tarkkana.
Hyvä Pieni (P)ujopartainen Mies,
Mitä jos leikkikaluksesi ottamallasi luulla on vaikka osteoporoosi, vaikka olisikin olevinaan kova luu tai jos olet erehtynyt luulemaan että on? Rikki mennyt luu-parka jää ahtaaseen pakettiin toipumaan, kun toinen se vaan liehuu etsimässä uusia luita. Että silleen. Kuka hoivaa kulahtanutta osumaa ottanutta luuta, niin, sehän on sitten asia erikseen, mutta niinhän sitä sanotaan ettei samasta kohdasta katkea toiste. Vai sanotaanko, ehkä ei muuten edes sanota, mistäköhän tuo edes tuli.
Toivottavasti munakkaasi ei kärähtänyt.
Mitä sinä rakas ihminen haluat? Et halunnut sitä etkä tätä, et edes olla ystävä, niin mitä jää? En se minä voi olla silloin myöskään lohduttamassa. Ethän sinäkään lohduta mun kipeää sydäntä. Ja sen kipeämmäksi se käy mitä enemmän tällä typerällä palstalla asiaa jauhaa, varsinkin kun asioista voisi puhua ihan kahdenkin. Jos se jää tälle palstalle, se jää. Riuhtaistaan sitten kunnolla irti ja jatketaan matkaa niin kuin ei oltaisi koskaan törmättykään. Antaisin anteeksi sulle kaiken, paljon enemmän kuin kenellekään ikinä, koska olet niin syvällä mun sydämessä kuin voi olla.
Mutta nyt loppu, lähden ulos kavereiden kanssa ja koetan hymyillä kasvoillani.
onko "vielä tämä" itse "pujoparta"?
On
Mitenköhän selkeitä sun eleet kohti ainakin ystävyyttä ovat oikeasti olleet? Onko ne varmasti menneet perille, ihan jakeluun asti? Harmi että kenelläkään täytyy olla kipeä sydän, on se sen verran raskasta hetkittäin kantaa. Kun voisikin, puhua kahden.
No eipä kovin hyviä eleitä tuolla irl. Mutta se olisi mun toive todellakin. Sun elkeet myös hyvin epäselviä.
Hmmm, siis te näette irl?
Kylläpä kyllä.
Pointti on kai se että ihmisiä ei voi pitää varalla niin rakkauden kohdetta kuin luitakaan tai muita. Täytyy miettiä mitä tahtoo ja pitää siitä kiinni. Mutta mitäpä tämä asia mulle kuuluu. Hienoa kuitenkin että saa rakastua toiseen ihmiseen rakkaus ei ole koskaan turhaa vaikka se on joskus ja aika usein tuskallista. Aloittaja on varmasti hieno ihminen, naisten suhteen ehkä kannattaa hieman laittaa jalkoja maahan.
minusta tämä pieni pujopartainen mies kertoo siitä,että on tavannut oikean rakkauden ja huomannut,että vaikka kuinka täydellisiä ihmisiä tulee vastaan,niin ei
kiinnosta ,koska se oikea on tullut elämään,saanko sitä vai en, se on jo toinen asia,rakkaus on todella tuskallista,
Oon todella pahoillani että tartutin tän taudin suhun. Yritin parantaa itseäni, ammuin todella kovilla. Tiedän miltä susta tuntuu. Se on hirveää.
Jep, olen tainnut kohdata jotakin kovin todellista, mutta mulla on myös perhe ja monen monta ihmistä, joita täytyy kantaa jollain tavalla harteilla. Pitää muistaa ja ymmärtää, että omalla toiminnalla on aina vaikutus moneen muuhunkin.
Mulla oli eilen mukava ilta isolla tutulla porukalla yhdessä hyvässä ravintolassa. Syötiin hyvin, bändi soitti ja välillä tanssittiinkin. Porukassa oli myös yksi vanhempi nainen, ihana, aika tempperamenttinen tapaus. Eiköhän mennyt pienesti flirttailun puolelle, kipinöi pöydän yli ja välillä oli vaikea katsoa nauramatta silmiin. No ihan viatonta kuitenkin ja tosiaan pelkkää flirttiä, ei tunteita sen kummemmin muuta kuin hyvillä tutuilla. Tunnen myös naisen miehen, hän on myös hyvin sympaattinen, monet väittelyt olen käynyt hänen kanssaan politiikasta. Heillä on lapset, äidit ja isät, joista pitää jo huolehtia. Pitkät historiat, kokonaiset tarinat. Tajusin kirkkaasti siinä, että en missään nimessä haluaisi satuttaa millään itsekkäällä tyhmällä yhden illan nautinnolla tuota miestä tai ketään heidän läheistään. Enkä myöskään omiani. Eikä varmasti nainenkaan. Tuo pieni flirtti vain teki illasta ehkä vähän hauskemman.
Se on sitten vähän eri juttu, kun tulee tunteita mukaan. Kaikki järjelliset pohdinnat, moraalit ja mitkälievitut joutaa romukoppaan, silloin raavas mieskin joutuu kohtaamaan oman itkunsa ja menettämisen kivun. Ehkä se kärsimys kirkastaa?!
Näetkö seksiä tässä video- test
http://www.youtube.com/watch?v=5fKUz9rPr5U
En näe, pitäisikö? Minusta seksikästä on ihmisen koko olemus, tapa jolla hän puhuu, jolla hän innostuu asioista. Seksikkäintä on luonne, ei hiusten väri tms.
Ja siitä seksikkyydestä on vielä valovuosi siihen, että ihastuu/ rakastuu johonkuhun.
Samoin ajattelen.
Kokonaisuus ratkaisee ihmisessä, pinta on pintaa ja kuluu ajan myötä :)
Rakastua voi kyllä hetkessä ,mutta ihmisen tuntemiseen menee aikaa.
Saat joitakin aika ikäviä kommenttia täällä ,joten ehkä se "mustasukkaisuuskin"
kuuluu siihen rakkauteen ,sopivassa mittasuhteissa.?
Täällä sataa ja mulla on paha mieli :| Ikävöin jotain mitä ei kai ole olemassa ollenkaan :( Mun on pakko luovuttaa viimeistään nyt.
http://www.youtube.com/watch?v=uXaIo1u9cuo&lc=ItKX3zJJIoF0v_FaGw33te2XvFRKMSvaFA0ARrth39Y
Se on varmaan ihan hyvä niin, älä katsele taaksepäin, kuka lie oletkin.
Ei se ihan hyvä ole näin! Varmaan silti paras vallitsevaan tilanteeseen nähden? Eikä ole väliä kuka on kuka... Taaksepäin aion aina aika ajoin katsella, se on niin paljon hyviäkin muistoja täynnä. Ja niinhän sitä sanotaan, että aika kultaa muistot. Tässä tapauksessa on luvassa siis painavia harkkoja ja kiliseviä timantteja - pakko olla! Kiitos siitä kuuluu eräälle pienelle pujopartaiselle miehelle. Jos vielä joskus saan mahdollisuuden, aion hänelle tämän sanoa. Nyt pitäisi yrittää olla ahkera ja normaali. Kivaa päivää ja kaunista syksyä sulle
Kuule, älä vain sotke ihmisiä, äläkä tee mitään päätöksiä näiden hupijuttujen pohjalta, ihan sama kuka olet. Kuulostat ihan vieraalta, mutta hyvää jatkoa anyway!
En ole päätöksiä tehnyt näiden pohjalta. Toivottavasti kukaan muukaan ei ala niin tekemään. Kaukana huvista tämä tänne kirjoittelu myöskin! Onneksi kaltaisesi lievästi vittuilevat ja ilkeilevät kommentoijat saavat tämän taaksejättämisen tuntumaan edes vähän helpommalta. Oikeushan meillä jokaisella on tänne tunteitaan purkaa? Sinä puolestasi kuulostat liiankin tutulta ja se ärsyttää minua kovin. Eikä minulle ainakaan ole sama kenelle vastaan, vaikka täällä täysin vieraita ollaankin. Toivottavasti saat ongelmat ratkottua siellä päässä. Lähetän sulle pakkohalin ja toivon että munkin päivä lähtee tästä vielä parempaan päin.
Sika!
Ihmettelen mitä sinäkin huomionkipeä risuparta haet tällaisella kirjoittelulla. Kerrot flirttailuistasi jotta saisit aikaan mitä? Että joku kuvittelemasi ihminen kihisisi mustasukkaisuudessa ja menettämisen pelossa? No eihän sua edes hänelle ole, kun täällä kirjoittelet, joten on sullakin huvit.
Olet oikeassa, tää tarina saa jäädä tähän ja pian koko kirjoittelu näille palstoille. Ja myös väärässä, olen vain ja pelkästään kipeä. Ei minua tosiaan hänelle edes ole, hän ei ole vastannut viesteihinikään enää moneen kuukauteen ja parempi niin.
Joskus välttämättömyydestä tulee hyve.
Loppu.
Eikun et vastannut kysymykseen. Miksi kerrot kuinka flirttailet muille mutta kaipaat jotakuta toista? Mikä logiikka? Kertoisit.
No mitä pahaa on flirttailussa? Se on mun luonne, sille mä en mahda ikinä mitään ;). Flirttailusta ja seksuaalisesta halusta kuitenkin on aika pitkä matka rakastumiseen. Toisaalta ne on jännällä tavalla kiinni toisissaan. Eihän mitään tunnettakaan voi kasvaa ilman seksuaalista halua. Flirtistä voi kasvaa jotain isompaakin, mutta siihen tarvitaan kuitenkin paljon enemmän kuin vain seksuaalinen halu. Siihen tarvitaan mukaan äly ja tunteet, niin että älykkyys ja tunteet, huumorintaju kulkee vähän samoja ratoja kuin toisella. Seksuaalinen halu tällaiseen samaan ihmiseen on sitten vähän kuin kynttilät synttärikakussa ja piste i:n päällä.
Halusin vain kertoa sen, että ruumis jäi tällaiseen kummalliseen välitilaan, hälytystilaan, mitä se ei normaalisti kuitenkaan ihan ole. Järki tietää jo, että ei saa kaivata eikä varsinkaan haluta, ehkä tämä ruumis rauhottuu joskus tästä.
No mutta ei, partaäijä, sä et nyt vieläkään oikeastaan vastannut. Flirttailuhan tosiaan tulee joiltain meistä vähän kuin itsestään ja tavallaan aivan vahingossakin, mutta edelleenkin lipeät kädestä kuin liukas saippuapala; miksi kerrot sen tänne, ja noin seikkaperäisesti? Ettet vaan hyvinkin ilkeästi haluaisi että joku (laumat nimettömiä joitakin) nyt riutuisi ja miettisi että no mitä se partaäijä oikein meinaa ja säätää siellä. Don't kiss and tell.
Sun jutuista ei nyt kyllä ihan ota selvää.
Ei kukaan voi olla oikeasti mustasukkainen siitä, että sanon jotakuta kauniiksi vai voiko? Mitä väliä sillä on, sehän on positiivista ja saa hymyn jonkun huulille, ei ole keneltäkään toiselta pois? Ja sitten toinen juttu, olen vähän tyhmä ehkä siinä, mitä päästelen suustani, ja yksinkertainen. Jos en itse usko, että joku voisi siitä pahoittaa mielensä, niin en ole ehkä kovin tarpeeksi fiksu tajutakseni, että joku voi tosiaan pahoittaa mielensä, vaikka en tarkoittanutkaan. Eli vilpittömästi sanottuna, ei ollut tarkoitus loukata ja uskon, että en loukannutkaan. Se mitä ehkä seikkaperäisesti selostin kuului tarinaan, että tuo tarinan loppu tulisi ymmärretyksi. Nyt saippua lipeää sänkyyn nukkumaan, öitä!
En mä voi mennä vannomaan olenko mä koskaan mitään pujopartaisia hassuja juttujaan naputtelevia miekkosia oikein ymmärtänytkään. Hyvää yötä nyt kuitenkin. :)
Hei pieni pujopartainen mies, onkohan tässä kenties kyse siitä että "rakkauden" välissä mm. aika kriittinen ikäero? Sellainen tapaus tuli IRL mieleen, jos näin on ja olet joskys kohtaamani äijän käppänä niin voin kertoa että ei se flirttisi ole vain ns. koviin luihin kohdistunut.
Käytät siis häntä saadaksesi voimaa vietellä muita naisia? Hän saa kärsiä yksin kotona vai?
tätäkin vaan luen läpi ja yritän ymmärtää. ei voi olla, eikä ihmiselle saa tehdä näin. mun tunteet oli oikeasti aitoja ja isoja. mä olen pahoillani ja törkeän surullinen. en enää voi tulla tänne ja sen on pakko pitää.
Mitäs jos selvittäisit asiasi jossain muualla kuin arpomalla näillä hupisivuilla onko vai eikö. Varmaan on ihan hatusta vedetty tämäkin ketju ;)
Et sinä ole ainoa, joka elää kuvailemasi kaltaista elämää. Joskus joku kolahtaa ja jää niin syvälle, ettei häntä saa ravistettua irti. Tuo hälytystilaan jääminen kuulostaa niin tutulta, se on outo ja epämiellyttäväkin tunne. Kuin hakisi kaikista muista kompensaatiota sille, ettei saa koskaan omakseen sitä, jota koko olemus huutaa puoleensa. Ihminenhän sinäkin olet tunteinesi ja aivan selvästi rakastunut. Epätoivoinen, täyttymätön rakkaus vaikuttaa noin, myös minuun.
Ei saa ravisteltua irti vaikka kuinka yrittäisi
Jokaisesta uudesta suhteesta haen sitä
ainoaa oikeaa ihmistä ja turhaan
Väärin uusia kumppaneita kohtaan ja pian
taas vaeltelemassa uusia ihmisiä hakien.
Kun löytäisi edes sen vähiten väärän ihmisen
Raastavaa ja epätoivoista, tiedän.
Entäpä kun rakkaasi eroaa ja muistaa sinut. Kuulee sitten että olet huorannut ympäriinsä kaikkien kanssa. Ei halua enää niin arvotonta ja välinpitämätöntä vaan ottaa jonkun joka ansaitsee rakkauden.
Minäkö olen se sinun moraalisi?Sinun kultasi.
Sinä olet mulle valo ja minusta tulee vielä hyvä soturi.
Hymyä päivääsi :) Nyt yritän taas mennä pois... :))
Sinä olet minun oma soturi minä näytän sinulle tien.kultasi.
Koittaa kans suunnata jonnekin muualle...vaikka näitä ihmisten keskusteluja on kiva seurata.