Vastatkaas rehellisesti seuraaviin kysymyksiin
Windows-käyttäjät:
Oletko koskaan käyttänyt/kokeillut Linuxia ja kuinka kauan?
Linux-käyttäjät:
Käytitkö Windowsia ennen kuin siirryit Linuxiin ja kuinka kauan?
Windows-käyttäjät:
Oletko koskaan käyttänyt/kokeillut Linuxia ja kuinka kauan?
Linux-käyttäjät:
Käytitkö Windowsia ennen kuin siirryit Linuxiin ja kuinka kauan?
Vastaukset 47
Vanhimmat
Linux-käyttäjänä reilu kaksi vuotta
Käytin Windowsia 16 vuotta, kokeilin Ubuntua 4 kk ajan ja palasin Windowsiin, käytin kuukauden Vistaa ja sen jälkeen päätin siirtyä pääsääntöisesti Ubuntuun, ainoastaan pelejä varten Windows 7.
Käytän Linuxia.
Käytin aikaisemmin Windowsia.
Linuxia oli "vaikea" kokeilla, kun minulla oli vain 1 tietokone. (nyt on 2 )
Oli minulla molemmat käyttöjärjestelmät asennettuna, mutta jotenkin se keskittyminen jäi.
No on tossa nyt toi kannettava (edelleen) jossa on W7 ja saa ollakkin; vaimo sitä käyttää ja itsekkin vilkaisen siitä jotain jos joudun auttamaan Windowsin omistajia.
Dossilla aloitin. NT-aikana tienasin leipäni tukihenkilönä. Serveerasin muutamalla RH-serverillä Samban kautta NT-porukkaa ja pidin heidän koneitaan pystyssä. Viimeinen Win, jota itse olen käyttänyt, on XP.
Laiskistunut kun olen, nykyään mulla on vain Ubuntuja.
Tässä vaan Microsoftin vakoilija yrittää saada selville - kokemuksia yhdistettynä IP-osoitteeseen, kuka on linukskäyttäjä ja kuka Windowsin!
Selvää Microsoftin vakoiluyritystä. En aio tasan tarkkaan kertoa mitään omista kokemuksista, mitä k-järjestelmää käytän ja olen anonymousX:llä liikenteessä, ettei vain jää jälkiä mistään.
Mikkiksen vakoilijoita on nykyään kaikkialla, mutta minäpäs olenkin ovelampi!
Ei mitään vakoilua vaan halua tietää onko esimerkiksi alla olevien linkkien kirjoittajat koskaan edes käyttäneet Linuxia
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10979298#comment-57738177-view
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10980347#comment-57786333
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10558540#comment-54463415
Toisaalta palstalla kirjoitellaan, että Linux-käyttäjät olisivat koko elämänsä ajan käyttäneet Linuxia, Siitäkin halusin ottaa selvää.
Kahdeksan vuotta käytin Linux-käyttöjärjestelmiä ( ubuntu, Redhat,Fedora ja opensuse) ja palasin tänä vuonna takaisin windowskäyttäjäksi.
En vain kokenut saavani linux-käyttiksistä mitään varsinaista etua windowssiin nähden. Tässä windows 7:ssa toimii paremmin mun tarvitsemat ohjelmat. Ja saan monitoimitulostimesta enemmän irti kuin linuxissa.
Vaihdoin takas Windowsiin.
Takaisin Windowsiin heti, kun oli mahdollista! Muutaman kuukauden tubutinjakso osoitti selvästi, että jos oikein kovasti haluaa ongelmia, silloin tubutin on paikallaan!
98se, xp ja vista kärsitty ja sitten paloi hihat totaalisesti ja siirryin Ubuntu 7.10:n kautta 8.04 jonka jälkeen 10.04 joihin olin tyytyväinen. 12.04 aiheutti vähän ihmettelemistä joten otin käyttöön pöytäkoneeseen Debianin Ubuntu 12.04 LTS:n lisäksi ja läppäriin Linux Mint 13 MATE:n.
Näihin olen tyytyväinen, Windowseihin en lainkaan.
Käytän Windowsia. Olen kokeillut mm Ubuntun eri versioita ja eihän niitä ole voinut kokeilua kauemmin käyttää. Kun ei niillä voi tehdä yhtään mitään.
10 vuotta Windowsia takana ja Ubuntuun siirryin lopullisesti 10.04 ilmestyttyä.
Ubuntuun olen löytänyt tarvitsemani sovellukset joten Windowsista tuli turhake.
98,ME,XP ja Vista , Win7:n julkaisuun asti.
ZorinOS 5 ja 6 Ultimate päivittäisessä peruskäytössä ja räpeltämisessä..
2 vuotta Ubuntu e-mail ja sensellaisessa käytössä.
Lubuntu nettijakajana ja jonkinlaisena palomuurina vanhassa FS L7300 läppiksessä.
Kokeilen kaikkia mielenkiintoisia distroja kun löytyy.
Win7 vain oikeestaan BF3:n, tv-kortin ja IP-kameroiden takia.
Olen muutaman kerran kokeillut eri Linux-jakeluja, openSUSEa ja Ubuntua.
Molemmissa oli ongelmia laitteiston kanssa. Kun pöytäkoneen yritti laittaa lepotilaan, niin siitä tuli kernel panic (openSUSE) tai laite sammui kokonaan menemättä lepotilaan (Ubuntu). Lisäksi molemmissa Linuxeissa fontit piirtyvät jostain syystä rosoisesti ruudulle, se alkoi häiritsemään.
Plussana voi tietysti pitää pakettipäivitysten toteutusta (silloin kun se toimi). Tosin Ubuntun kun käynnisti parin viikon välein niin joka kerta tuli muutama sata megatavua päivityksiä, joka alko myös rassaamaan.
Eiks sul pitäny olla osa jossai fudububu-tiimis? Kumma ettet sellast tähä hätää muista mut kylhä mä arvasi että seki oli vaa su tyypillist valheensekasta lässytyst.
Tuolla hörhöllä tunnetusti vaihtuvat kuminaamiot tiuhaan tahtiin sen mukaan, millä hän kuvittelee saavansa etua jossain väittelyssä. Keksittyjä tarinoita tulee myös tiuhaan tahtiin.
http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:L-syyq2WrHkJ:keskustelu.suomi24.fi/node/10789468 &cd=1&hl=fi&ct=clnk&gl=fi
Ja sitten kun se tuodaan esille, alkaa sensuuri. Kun taas hänen kirjoittamat ilmiselvät asiattomuudet poistetaan, hän väittää sitä sensuuriksi.
Siis onko nämä kaksi viestiä osoitettu minulle, Windows fanboylle? Kummassakaan vastauksessa ei ole päätä eikä häntää, sekoitatte nyt minut johonkin toiseen palstan nimimerkkiin.
Linux käyttiksille on jo heilutettu valkoista lippua, siis kimmertely loppuu, ei kokonaan, sillä harrastuksena se on erinomainen "ajan tuhooja", mutta eiköhän ne huuhaa houhottelut linux systeemiin siirtymisestä jää pian unholaan, sillä jos ei liikemaailma hyväksy linux rypistystä, niin se jää harrastelijoiden leikkikaluksi ?
http://www.statowl.com/operating_system_market_share.php
Nimimerkit sen kun vaihtuvat, jäit siitä jo tuossa ketjussa kiinni.
Siis en ole todellakaan sama nimimerkki kuin "Windows 8", ja en ole koskaan tänne "Windows 8" nimimerkillä kirjoittanut. Joku muu on voinut kirjoittaa "Windows fanboy" nimimerkillä kuin minä, sitähän en pysty estämään (mutta epäilen, onko näinkään tapahtunut). Viittaamassasi ketjussa ei ole yhtään meikäläisen kirjoittamaa viestiä. Siellä kyllä tosiaan epäilet, että minä olisin "Windows 8", mutta en todellakaan ole. Kai sen luulisi jo huomaavan siitä, että kirjoitustyylini ei ole sama.
Käytin Windowsia vuoden verran. Nyt 9 vuotta Linuxia.
Olen kokeillut Ubuntua eka kerran vajaa 8 vuotta sitten, oli versio 4.10. Nyt on käytössä 12.04 versio.
Tämän epävirallisen kyselyn perusteella voi päätellä, että tubutinkäyttäjät roikkuvat netissä aamusta iltaan noin 99%:sti!
Sen sijaan Windowskäyttäjät käyvät jopa töissä!
Heidän vastauksensa tulevatkin yleensä klo:16:00 jälkeen.
Pitää muistaa, että jokaista 80:ntä -Windows käyttäjää kohti on noin yksi linukskäyttäjä. Samalla suhdeluvulla tulisi vastaustenkin olla, mutta eipä oikein siltä näytä....
" jokaista 80:ntä -Windows käyttäjää kohti on noin yksi linukskäyttäjä"
eli Linuxin käyttäjä prosentti on 1,25 eikä 0,76%...
ei ehdi töihin kun täytyy jatkuvasti urpon sitä toimimatonta linkkuran-reuhkaa päivitellä ja sudotella, rypistyksen uudelleen-asennus myös tavan takaa edessä kun joku pieni päivitys-paketti taasen sen tekeleen ihan totaalisesti tilttaa, siinä hommassa urpon vähäinen energia sitten kuluukin aina loppuun joten työntekoon edes noin teoriassakaan ei kai olisi minkäänlaisia mahdollisuuksia ..
Tulihan se sieltä. Miksi kesti niin kauan?
urpo kun meistä joidenkin on vielä niitä töitäkin tehtävä että saahaan rahoja keräiltyä sosiaali-bummien elätykseen ja pankki-tukien maksamiseen, aina välistä kuitenkin käydään katsomassa mitä urpot tänään valehtelee avutonta linkkuraa kehuskellessaan ihan anonyyminä ..
ei firmat Suomessa käytä lapsityövoimaa.
urpoille arka aihe kun heti tuli kiire se viesti poistaa, otataanpa siis juttu uudestaan, katoppa urpo kun jo alle 18 vuotiaana 3-vuoro-hommia painettiin, urpot vaan niilä avutomilla linkkuroillaan tuhrailee vai kui urpo ?
kukaan ei ole poistanut viestiäsi. Ja sinä muka töissä. Salli mun NAURAA!
Jollet vielä ole huomannut, niin olet palstan todellinen naurun aihe. Sulle nauraa jopa windows-käyttäjät.
varmaan aika ankarasti jo folio-hatuttaa, onko urpo ollut vielä koskaan missään töissä vai evätkö vaan vielä ota töihin anonyymejä urpoja ?
olen ollut pidempään työelämässä kuin sinulla on edes ikää. No, jatka vaan tuota hyvää sepusteluasi että saamme jatkossakin nauraa.
ikää sitten avuttomalta linkku-urpolta sitten mahtaisi jo löytyä kun noin rehvakkaana sen asian kanssa täälä arvii esiintyä, mahtaako olla ihan vielä sitä 17 vuottakaan urpo täyttänyt ?
lykkää tuohon arvaukseesi 30 vuotta lisää.
ihan 37, ja silti vielä sitä avutonta linkkuraa käyttää, vissiin sitten vaan vähän hidas oppimaan tämä urpo kun ei ole vielä huomannut että olisi parempiakin käyttiksiä urpolle tarjolla, urpo on siis ollut vielä aika pieni poika silloin 1974 kun se hp55 tuli markkinoille ..
Ja on kokeiltu linux tekeleitä viimeisen parin päivän aikana ja ei ole ihme, jos linuxsistien pää menee sekaisin, kun minä meinasin saada "suomesta ulkomaille pakenemisen kohtauksen" muutaman tunnin kokeilun aikana !
Kyllä ne on melkoisia "vahingon laukauksia" koko linux rypistelyt laidasta laiytaan..............
Kyllä se DVD.ltä asennus koneeseen menee sujuvasti, mutta sitten alkaa se "virittely" joka todella on 100% hankalampaa kun Windowsin asennuksessa.
Viimein siivosin testikoneen kovalevyn ja asensin siihen 9 vuotta vanhan Windows-2003 serverin, joka myös oli melkoinen urakka seiskan helppouden jälkeen, mutta se sentään asentuu ja toimii asenuksen jälkeen kiitettävästi, mutta linux runttauksessa se homma todella alkaa, kun saa käyttiksen asennettua !
Sääliksi käy linux "lampaita", kun joutuu sillä tekeleellä nettiä samoilla, tai jos sen nyt sitten saa edes niin pitkälle, että sillä vanhalla XP-matolootalla edes pääsee nettiin ?
Siis kasa sontaa, mutta eipä siitä tarvi maksaa VIELÄ ???
Olisit vaan bingaillut, millainen työpöytä noissa on. Sen olisit voinut sun windowsaivoilla sisäistää. Aivan turha asentaa, jos ei aiokaan perehtyä.
Asennuksen jälkeinen "virittely" on niitä windows juttuja. Hyvä jos kone menee nettiin asennuksen jälkeen. Tai huono oikeastaan kun niitä viruksia se vaan imee.
Ajeleeko linux hihhulit sillä 800megan asennus käyttiksellä ?
Viimeiseksi asensin (fedoran jälkeen) linux-mint13 mayo rypistyksen ja heti ensi startissa tuli ilmoitus, että olisi 447 filen päivitys varttumassa asentamista ? No ei se niin kovin kauan kestanyt minun nettiyhteydellä, mutta niitä tulee kerran viikossa ja eikö se ole ihme, että keskeneräinen käyttöjärjestelmä laitetaan tarjolle ja sitä sitten saa päivittää viikoittain seuraavaan "kernelin" vääntelyyn ?
10 vuotta sitten linux oli kiinnostava käyttis, mutta sitten alkoi se "mee too" oman jakelun rassailu ja kaikki meni päinpersettä ! Niitä on nyt yli 250 mainittavaa jakelua ja kaikkiaan 1000 runttausta listan mukaan ? Kyllä riittää jakeluja muutamaksi vuodeksi eteenpäin, jos kaikki käy läpi !
Ei sitä uskalla pitää koneessa liian kauan, sillä sivulla on linux höyrypäitä linuxsen tuhon esimerkkinä, joten pika testaus ja toivo, että se linux "virus" ei kerkiä tarttua omaan aivoon !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Tämä kysymys oli huonosti muotoiltu. Sen seurauksena ketjua on sekä atk- että tilastomatemaattisessa teoriassa lukenut tasan kolme henkiölöä. Sekä atk- että tilastomatemaattisessa käytännössä lukijoita on ollut vähemmän, koska joku (jotkut on käytännössä sekä atk- että tilastomatemaattisteoreettista haihattelua) kommentoijista on käynyt ihailemassa tuotantoaan moneen kertaan. Tilanne olisi voinut olla tyystin toinen, jos avauksessa olisi ollut käyttöjärjestelmät suosituimmuus järjestyksessä: marginaalikäyttöjärjestelmä ei kertakaikkiaan kiinnosta edes kokeilumielessä ketään, minkä tämänkin keskustelun tilastot kiistatta osoittavat. Vastaava päättely valtakäyttöjärjestelmän täydellisyydestä kumpuavasta raivoisasta atk-suoisiosta voidaan johtaa siitä, ettei yksi(kään) kyselyyn osallistuneista marginaalikäyttöjärjestelmän hörhö(istä) kiistänyt ainakin silloin tällöin käyttävänsä (vrt kokeilevansa) raivoisan suosittua valtakäyttöjärjestelmää.
No kuka pakottaa asentelemaan? Miksi vaivaudut? Itse asensin Ubuntu 10.04 Lts:n 2010 kesäkuussa ja toimii edelleen kuin asentamisen jälkeen. Aika pitkälle sen takia ettei tarvitse käyttistä olla asentamassa, kun se vetää itsensä jumiin.
Mitään keskeneräisiä kehirtysversioita ei tulisi mieleenkään asennella.
Olen käyttänyt Ubuntua monta kertaa 8.04 versiosta lähtien, mutta olen aina palannut Windowsiin. Jokainen versio 8.04en jälkeen on testattu, 8.10, 9.04, 9.10, 10.04, 10.10, 11.04, 11.10 sekä 12.04
8.04aan olin vähän pettynyt, minulla oli silloin läppäri joka ei ollut kovin sopiva sen kanssa. 8.10 yllätti taas positiivisesti koska sillä toimi kaikki mainiosti. 9.04 petti taas samalla läppärillä, muuten toimi mutta WLAN ongelmia oli paljon, ja sen takia siihen petyin. 9.10 taas yllätti positiivisesti, tosin toisen koneen olin sen aikana hankkinut ja kaikki toimi. Sama juttu 10.04ella, silloinkin hankin kolmannen läppärin, ja siitä lähtien käytin sitä 11.10 asti ja olin tyytyväinen kunnes hankin pöytäkoneen ja käytin siinäkin Ubuntu 12.04aa, kaikki toimi. Jostain syystä Windows on silti vaan tuntunut oikealta paikalta minulle.
Ja tosiaan jos Ubuntu olisi pysynyt GNOME2ella ja sillä 8.04an ajan työpöydällä, olisin varmaan enemmän tyytyväinen siihen, pidin siitä enemmän.
""Ja tosiaan jos Ubuntu olisi pysynyt GNOME2ella ja sillä 8.04an ajan työpöydällä, olisin varmaan enemmän tyytyväinen siihen, pidin siitä enemmän.""
Et siis osannut vaihtaa työpöytää mieleiseksesi (vaikka se on ihan mahdollista ja helppoakin)
Et siis ole yrittänytkään ymmärtää Linuxia.
ps. Tähän ei kenenkään tarvitse sitten sanoa: "miksi pitäisi opetella jotain kuraa, kun osaa jo lähettää sähköpostia Windowsilla"
Vaikka en itsekkään paljoa osaa, niin jotain pitäisi ymmärtää jos ottaa kantaa "käyttöjärjestelmä" palstalla.
"Et siis osannut vaihtaa työpöytää mieleiseksesi (vaikka se on ihan mahdollista ja helppoakin)
Et siis ole yrittänytkään ymmärtää Linuxia."
Ei se MATE yksinkertaisesti jostain syystä tuntunut 8.04 versiolta, vaikka ulkonäköä sinne päin sain ja kyllä Linux sujuu, ja komennot yms on tuttuja.
Itse en pitänyt koskaan Gnome2, mutta aloittelin sillä. Unityssä on aiemmin Windowsissa käyttämäni tapa käynnistää ohjelmia hiottu huipuunsa verrattuna muihin valikkopohjaisiin käyttiksiin kuten vaikkapa MInt tai Win7.
Eli haku muutama kirjain ohjelman alusta ja enter. Ubuntussa ei usein tarvitse kirjaintakaan kirjoittaa kun haun avaa lippu-näppäimellä , siellä on viimeksi käytetyt ohjelmat näkyvissä, siitä vaan klikkaa oikean.
Jos taas olisin tottunut käyttämään lähinnä hiirellä, tuskin pitäisin Unitystä, Gnome2 olisi siihen varmaan parempi.
DOS, sen jälkeen Windows pääkäyttiksenä versiosta 3 alkaen. Susivitosen yli hyppäsin, kusikasia oli koneessa kunnes NT putkahti ulos. Sen jälkeen W2000 ja XP. Visvan kanssa kiroilin pari vuotta. Seiska on ensimmäinen Windows johon olen voinut sanoa olevani tyytyväinen.
Linukka on koko ajan kulkenut tuossa sivussa. Ubuntu 10:n jälkeen olen pikkuhiljaa pudotellut Windowsia pois. 12.04 ja Gnome 3 sopivat meikäläisen käyttötapaan just eikä melkein. Serverialustaksi harkitsen CentOSia, OpenSUSEa tai Gentoota, pitää testailla.
Työkone vaihtuu Ubuntuksi heti kun on vähänkin hiljaisempaa. Virtuaaliwindowsin joudun jättämään, duunimatskuista kun iso osa on Sharepointeilla. Samoin tuosta hyllyssä olevasta jukeboxista saa winkka kyytiä, jostain syystä se on tökkinyt alusta alkaen. Enkä viitsi alkaa sitä sen kummemmin ihmettelemään.
Seiska varmaan jää sivu- ja pelikäyttikseksi seuraavan muutaman vuoden ajaksi. Kasia pitää vilkaista vähän lähemmin, olen kuullut sen olevan seiskaa jouhevampi ja kevyempi. Ehkä odottelen kuitenkin sen verran että joku keksii tavan puukottaa se pirun laatikkoleikki
Ubuntua olen käyttänyt monta vuotta. Windowsia en kerkeä käyttään kun pitää asentaa aina joku apuohjelma ja korjata rekisteriä ja skannata viiruksia ja asentaa päivitykset ja reebootata ja asentaa mokkulan ajurit ja päivittää ajureita ja poistaa kymmenittäin turhia ohjelmia syömästä resursseja ja reebootata ja tietoturvavuotojen takia poistaa java ja asentaa java ja poistaa java ja asentaa java ja poistaa java ja ihmetellä kun ei toimi java-sovellukset. Lopulta huomaan että oli virhe käynnistää Windows ja boottaan Ubuntuun, jossa kaikki toimii erittäin sulavasti ilman turhaa säätämistä.