Huono seura

tyhmäänseuraanmennyt

En tiiä liittyyks tää nyt hirveesti aikuistumisee :D mut niin..oon nyt yläasteel ja tutustuin siel parii tyyppii..sit ihan alus aloin polttaa tupakkaa niittenkaa ja sit alettii pölliiikaupast ei mitää pikku näpistelyy vaa iha kunnol kaikkee mahollist..en oo viel jääny kiinni siitä mut kaikki muut on ku minä..ja sit alettii myös juomaa viikonloppusin ja sillee, mä tiiän et noi kaverit on huonoo seuraa mut ne on koulus suosittui ja niin..nii sit haluun olla niittenkaa ja muutenki ne on tosi mukavii. En haluis erota niist ystävist koska meist on tullu hyvät kaverit ja nii..mut sit toisaalt en haluu myös mitää ongelmii ja pelottaa iha vitusti et alan käyttää kuitenki jotain huumeit niitten myötä..voisittekste jotenki auttaa mua selvii täst?

3

232

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jonnij

      voithan silti olla niiden kaveri vaikka lopettaisivat mm. Varastelun

    • Ystävät ja porukkaan kuuluminen on kovin tärkeitä asioita. Toisaalta on hyvä käydä itsensä kanssa pohdintaa juuri tuosta, että mihin itse olet valmis. Porukan paineella voi olla joskus ikäviäkin seurauksia aika pitkälle elämään jos ryhmä ei ja etenkään sinä itse et kunnioita yksilön valinnanvapautta. Ei ole helppo sanoa ei jos kaikki muut sanovat kyllä. Olet haastavassa tilanteessa.

      Onko mahdollista reilusti ottaa esille ystäviesi kanssa keskusteluun mitä sinä et esimerkiksi halua tehdä sellaista mitä joku muu siinä porukassa tekee?
      Ystävyydessä mielestäni pitäisi olla mahdollista myös kieltäytyä jostain mitä itse ei halua tehdä. Ystävyyteen ei kuulu pakottaminen esimerkiksi juurikin huumeiden kokeiluun ja käyttöön. Ystävät kunnioittavat toistensa päätöksiä ja toisaalta myös tukevat vaikeissa elämäntilanteissa toisiaan kohti parempaa. Onko teidän ystävyytenne sellaista?

      Vaatiko se, että voitte olla ystäviä ja sinä voit kuulua siihen porukkaan sen, että otat osaa kaikkeen mitä heidän/jonkun mieleen tulee kokeilla/tehdä? Vaikka se olisikin jotain mistä voi muodostua isoja tai pieniä ongelmia ja joilla voi olla kauaskantoisia seurauksia? Vai voitko pysyä edelleen porukassa ja ystävyys säilyä vaikket kaikkeen ottaisikaan osaa?

      Tuula
      erityisnuorisotyönohjaaja
      NettiSaapas

    • .....

      Mä en tarvii kavereita,

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      40
      2022
    2. Taas pedofiliatuomio Haapaveelle

      Vastenmielisiä ja vakavia rikostapauksia pikkupaikkakunnan alueellekin näyttää riittävän. Tämän alan rikoksien tuomiot
      Haapavesi
      41
      1707
    3. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      61
      1515
    4. Joka kolmas työtön on työkyvytön

      Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais
      Maailman menoa
      181
      1436
    5. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      68
      1239
    6. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      8
      1231
    7. Julkinen saunatilanne Haapavedellä, tämä on täyttä paskaa!

      Eilen Haapaveden uimahallin saunassa koettu tilanne oli täysin käsittämätöntä ja helvetin järkyttävää. Ladyboy harjoitti
      Haapavesi
      19
      963
    8. Me ei voida olla yhdessä

      Järki päähän ja realiteetit huomioon ottaen.
      Ikävä
      63
      924
    9. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      17
      923
    10. Kuhmon K-kaupan vanhenevat hapannaamat kassoilla

      Pitemmän aikaa olen ihmetellyt kaverin kanssa miksi Kuhmon K-kaupassa on aina tympeimmät kassattöntekijät? Kesällä tulee
      Kuhmo
      14
      865
    Aihe