äkkiä saatava tänne sellaiset.en kestä enää salolaisten v,ttuilua.
Vastaukset 18
- Liksaalisää
Onko se kiinni salolaisista? Jos Salon porukka ei osaa ohittaa Someroa ilman valo-ohjausta, niin Salon autokouluilla olis vielä paljon annettavaa heille.
- maajuge
Eihän ne hitaat maatalouskoneet tartte liikennevaloja.... eikö se riitä sellainen hitaan ajoneuvon kolmiomerkki siellä valmetin perseessä!
- Elekinenkeli
Täh? Ajaako salolaiset Somerolla maatalouskoneilla/Valmeteilla???
Onko ne eksyneet Salon liikennevaloissa ihan tykkänään? Voi heitä reppanoita!
Ei sit ole liikennevaloistakaan heille avuksi ja tiennäyttäjiksi.
- Kuupehkuli
Salosta saadaan konkurssin jälkeen halvalla valoja tolppineen, vaikka pari Kaskistoonkin ja Somerniemelle.
- Elekinenkeli
Vieläkö ne Salolaiset sulle kettuilee! Luulisin että Salolaiset osaavat ohittaa Someron ilman turhia kettuiluja. Onhan siinä oikein ohitustie ja kaikki. En uskoisi salolaistenkaan olevan niin onnettomia autoilijoita etteivät osaa paria risteystä ilman valo-ohjausta plaarata. Mistä he tulevat ja mihin he menevät, mitä siellä Somerolla edes harhailevat, kun sinulle siellä aina vaan kettuilevat???
Onko muut somerolaiset kuulleet yön hiljaisina tunteina salolaisten urputusta liikenteen hankaluudesta? - Saabinkuningatar
Laittakaan Pehkukuukkelille edes joluvalot! Jospa tilanne vähän rauhoittuisi!
- Saabinkuningatar
Panovirhe! Tarkoitin pantaviksi jouluvalot!!!
- citysurffaaja
Sanokaa niille yksinkertaisille salolaisille, että täällä Turussa heille nauretaan. Ohikulkumatkalla poikettiin "kaupungin" kautta, piti paikalliseen jokilaivaan poiketa (viime kesänä).
Eihän siellä mitään elämää ollut!
Pienet on ympyrät salolaisilla.- ei meil ol mittää
Niinpä, jopa Paimiossa on sentään liikennevalot.
- 456123
Onko Somerolla yhtään liikenneympyrää?
Yleensä liikenneympyrä on jouhevampi kuin liikennevalot?
Vai onko Salolaisten ehdoton vaatimus saada Somerolle liikennevalot.
Katselisivat omia liikennevalojaan, jos syksyn ja talven pimeys heitä muutoin masentaa tai pelottaa. Onhan semmoissa tietysti kauniit värit; punaista, keltaista ja vihreää. Ihquu!- utelias aatu
Jos tänne valot saataisiin, niin mihin risteykseen ne olisi tarkoitus kytkeä?
- 456123
utelias aatu kirjoitti:
Jos tänne valot saataisiin, niin mihin risteykseen ne olisi tarkoitus kytkeä?
Ei kait sillä niin väliä ole missä risteyksessä ne ovat tai vaikka seistä jököttäisivät keskellä toria. Liikennevaloilla on tiettävästi nyt semmoinen itseisarvo, että ne on oltava vaikka niitä ei tarvittaisikaan. :-)
- niin tietysti
456123 kirjoitti:
Ei kait sillä niin väliä ole missä risteyksessä ne ovat tai vaikka seistä jököttäisivät keskellä toria. Liikennevaloilla on tiettävästi nyt semmoinen itseisarvo, että ne on oltava vaikka niitä ei tarvittaisikaan. :-)
Totta, nehän voivat sijaita vaikka jonkin kapakan ovenpielessä, että tietää, koska on tilaa.
- 456123
niin tietysti kirjoitti:
Totta, nehän voivat sijaita vaikka jonkin kapakan ovenpielessä, että tietää, koska on tilaa.
Nyt puhut asiaa! Tuo oli hyvä idea!
Se olis sit salolaisten punaisten valojen ovenpieli. Siinä olis salolaisille liikennevaloa kerrakseen, kun kerta semmoisia vonkaavat.
Olisko muita sijoitusehdotuksia Someron liikennevaloille, vaik tuo oli jo kyllä ihan ehdottoman hyvä oivallus:-)
- valojaaaaa
Tarvitsisi ehkä ensin laajentaa someron keskustaa että siellä valot olisi tarpeelliset :) Mutta ympyrä vois kyllä tulla toiseenkin päähän!!
- nokia citymän
KOMERO !
- koskiteeäl
komero hahhaas
- kaksistosta
uunot muuttaa maalle
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid1651091En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene44737Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.131700Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi26688- 44669
- 67625
Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää163582Herkkyydestä
Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l197581Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni36580Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal52570