Sniperina aloittavat

ABW

Tässä jotai pääasioita:

Jos päätät ryhtyä sniputtajaksi, varaudu siihen vítutukseen ettei osu aluksi kehenkään.
Sniputtamiseen et tarvitse mitään rölli- / ghillie- pukua. HOX! Varaudu myös siihen että sniputtamiseen kuluu huomattavasti enemmän, kuin esim. AEG- aseeseen. ( Nojoo, akut jne rattaat .. Snipussa virit, kiikarit, ja kuinkanyt haluaa panostaa.. ) En jaksa pistää tähän linkkejä snipu esimerkkeihin

Tässä taktiikoita joilla itse olen pärjännyt:
Mene joko yksin, tai semmoisen kaverin kanssa joka osaa oikeasti olla hiljaa.
Jos menet yksin muista katsoa selustasi jne. Yritä päästä mahdollisimman aukeaan paikkaan, sillä jos on paljon puita, sähköt ovat ylivoimaisia. Mutta myös että itse voit olla turvassa esim. kiven takana. HOX! Kiikaritähtäin voi peittää ( riippuu miten tähtäät ) kaiken muun ympäristön.

Jos menet kaksin ja toisella on esim AEG- ( sähkö ) ase, tämän kannattaa mennä toiselle puolelle sinua, tai vähän edemmäs ( jos menee eteesi, kannattaa olla varovainen ettet ammu tätä .. ). Tällöin tämä voi ampua vastustajan mikäli tulee liian lähelle. Tässä voi tehdä niin, että AEG- on esim metsän reunalla, tai jopa sisällä metsässä, ja itse olet jossain mistä näet suoran linjan eteenpäin, mutta silti lähellä tätä AEG:eta.


Lisäkkää ite jotain linkkejä aseisiin / taktiikoita lisää. Nää voi olla teidän mielestä huonoja, mutta itselläni on toiminut.

6

146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Polkujen ja teiden kaartaminen. sovitaan että 2 jätkää on edessä, kummatkin kävelee sua kohti. Toinen katsoo vasemalle. Ammu se joka katsoo esim suoraan, toisella sankarilla ei oo mitään käryä mistä se tuli. Lataa vasta kun se ihminen ei katso suuntaasi. Koska tunnetusti, kun kuulia alkaa tulla, jokanen etsii ensin ihmisen hahmoa tai pieniä liikkeitä. Joten siks hitaita liikkeitä, kun liikut liiku mahdollisimman matalana. Ennen kun vaidat paikkaa, tarkista aina kaikki mahdolliset lymy paikat. Sniputtajan tiedän, ettei koskaan saa olla liian kiire mihinkään. käytyäkää hyviä kuulia esim 0.30-0.35 g Niillä lentorata on parempi sekä tarkempi, lähtönopeus saattaa pudota vähä. Mutta 160 m/s jousella lentää todella hyvi ja pitkälle. Perusjutut, eli scopen kohdistus ja hopin säätö.

    • Muutama vinkki lisää: Hyvä sniputus paikka on alue mistä näkee melki joka suuntaan eikä ole liian korkealla eli ei minkään kukkulan päällä koska niihiin katotaan ensiksi.
      Itse olen kokenyt hyväksi tyyliksi kokeilla aina kiertää mahdollisimman sivusta selkään/ jäädä sen verran sivuun että on hyvät näkö yhteydet ympäristöön ja tiimikavereihin että pystyy heidän etenemistä suojaamaan.
      Ikänä ei kannata mennä keskelle pelialuetta eturintamassa voi joutua pian risti tuleen eli jos menet muitten mukana mene hiukan taempana kuin muut ja seuraa ja suojaa tiimikavereitasi kerro sientajia.

      Vaatetus: Ei mitään räikeitä värejä ettei ole kuin joulukuusi keskellä metsää eli mahollisimman tummaa vaatetusta niin o suurempi todennäköisyys ettei sinua huomata maastosta.

      Aseistusta: Jos mahdollista niin hanki jonkun näköinen pistooli koska kivääri hyödytön läheltä, mieluiten joku Co2 tai kaasu. G18c ja M9 ovat yleensä pirun hyviä ja näppäriä pistooleja ja tarkkoja.

      Sitten kiväärejä muutama:

      http://proairsoft.com/acatalog/info_KA_AG_82.html SVD on hyä valinta vähän vanhemmalle koska lataus on yleensä jäykkä lähdöt ovat kohtuullisia A&K löytyy sama kapistus parikymppiä halvempana muistaakseni tähtäin kiskon joutuu SVD:hen hankkimaan erikseen.

      http://proairsoft.com/acatalog/info_140700.html Tuokin on toimiva peli eikä mikään liian kalliskaan lähdöt kohillaan.

      http://www.milgear.fi/kauppa/snow-wolf-oliivinvihre-p-3001.html M24 on hyvä aleittelialle myös halpa ja hyvät lähdöt kestää sen mitä softi aseen kuuluukin.

      http://www.milgear.fi/kauppa/urban-sniper-well-mb06-musta-p-1585.html halpa ja toimiva peli tuokin ei maksa omaisuuksia helppo virittää

      http://www.milgear.fi/kauppa/warrior-type-well-mb01-vihre-varalipas-p-578.html Hyvä hinta laatu suhde ainoa miinus noissa on tua liipasin koneisto ei kauheen kestävää tekoa mutta toimii kyllä.

    • hanna91

      Röllipuku on kyllä ehdoton tarkka-ampujalla,ellet halua että sut huomataan samantien.Jos lähden tummalla esim mustalla varustuksella pelaamaan ja makaat heinikossa,Niin huomatuksi tulee varmasti,Toisinkuin röllipuvulla joka rikkoo muotoja,Ihmis silmä näkee kyllä chillie puvun mutta aivot ei pysty sitä lukemaan.Maastotuminen on kaiken a ja o,Jos osaa tehdä hyvän pukuvalinnan niin pääset mahdollisiman lähelle vihollista.Tosin täytyy liikkua mahdolisimman hitaasti,ja välttää sivuttain liikkumista.

      Toiseksi vakio trk-kiväärillä pelaamisesta ei tule hevonv*ttuakaan.

      Eli vähintään m150 virit sisään trk-piippu,Parempaa hoppikumia ja koneistoa yms,Niin voidaan puhua jo tarkkuudesta.Tietysti kuulavalinta pitää tehdä tarkasti.

      • ABW

        ..

        Ei tarvi mitään ghillie- pukua, jos osa ajatela mihin menee makaa


      • Vakio kiväärit ovat monesti hyviä aloittelioille. Ite suosin enemmän sähkö kivääreitä ja joitakin pulttilukkoja.

        Miksi sivuttais liikettä pitäisi välttää?

        Röllipuvulla ei paljoakaan suemen softi mettissä tee minään kun ne ei oo mitään mailman tiheimpiä mettiä ja se kasvillisuu on matalampaa. Sitten se olisikin hyvä jos olis joku semmonen alue missä ei ole polkuja/yleisiä teitä lähellä. Aloitteliat ei tee sillä mitään. Scotlannissa siitä on hyötyä ja brittien pelto alueille (kokemusta on).


    • 2vuottaTarkka-ampuja

      Sulla ei kyl tarvii olla mitää ghilliee et olisit huomaamaton, ei mua vaa huomata ku liikun jostain vähän kauvempaa, ja itekkyl on tota scope saanu säätää et se näytää siihe mihi hoppi on säädetty ps. kyllä varautukaasiihen vitutukseen aloittajat :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3819
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2954
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1865
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1598
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1079
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      934
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      864
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      774
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      65
      731
    10. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      708
    Aihe