Meitä 70-luvun hirmuvuosina saaketille heitetyille vanhoillislestadiolaisille olisi hyvä järjestää vertaistukiryhmiä. Kaltoin kohdelluksi tulleita ja saaketille heitettyjä vanhoillislestadiolaisia on paljon. Osa on menettänyt ehkä kokonaan yhteyden Jumalaan, osa taas jatkaneet uskovaisina, joskin irtaallaan emoliikkeestä.
Vertaistukea saaketille heitetyille!
Loreena.
14122
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Käy Hakomajassa, siellä on paljon vertaistukea ja ohjeita käytännön asioissa.
Ketään ei ole vielä kadotukseen heitetty. Ne jotka siellä oat (omien väärien tekojensa tumitsemina) eivät enää kirjoittele täällä.
Ei niin, koska siellä ei ole vielä ketään.
Mutta Sa.atanan haltuun on heitetty ja se on ihan eri asia. Minutkin on heitetty Saa.tanan haltuun, mutta en suostunut menemään, vaan olen edelleen Jumalan lapsi ja Taivaan perillinen kun uskon Kristukseen.
Ettei totuus unohtuisi:
http://www.youtube.com/watch?v=TuNgKLYOTGM
http://www.youtube.com/watch?v=bcNpz4_J0Ps&feature=relmfu
http://www.youtube.com/watch?v=Q-ONX_7Jku0&feature=relmfu
Niinpä, wanha.waimo, sinutkin on heitetty, - minä tiedän sen. En ole unohtanut sinua.
1. Tim. 6:12-16 Kilvoittele hyvä uskon kilvoitus, tartu kiinni iankaikkiseen elämään, johon olet kutsuttu ja johon hyvällä tunnustuksella olet tunnustautunut monen todistajan edessä.
- Jumalan edessä, joka kaikki eläväksi tekee,
- ja Kristuksen Jeesuksen edessä, joka Pontius Pilatuksen edessä todisti,
tunnustaen hyvän tunnustuksen,
minä kehoitan sinua, että tahrattomasti ja moitteettomasti pidät käskyn meidän Herramme Jeesuksen Kristuksen ilmestymiseen saakka, jonka aikanansa on antava meidän nähdä se autuas ja ainoa valtias, kuningasten Kuningas ja herrain Herra, jolla ainoalla on kuolemattomuus; joka asuu valkeudessa, mihin ei kukaan taida tulla; jota yksikään ihminen ei ole nähnyt eikä voi nähdä - hänen olkoon kunnia ja iankaikkinen valta. Amen.
Joku lukee tuonkin lauseen " pidä käskyt .." täysin päin honkia aivan kun siinä lukisi, "täytä käskyt", tai "pyri täyttämään käskyr!!!"
Tällaiselle harhaopille emme valitettavasti voi mitään.
Ihminen joka pitää käskyt, kunnioittaa Jumalan tahtoa ja suostuu olemaan samaa mieltä Jumalan kanssa: Olen syntinen!
Ihminen josta omavanhurskaus on tehnyt synnittömän, ei pidä lakia enää minään, niinpä hänestä tulee tunnoton, armoton ja toisia tuomitseva hirviö.
VL-opetuksella on iso osa asiassa. Kun on lapsesta saakka aivopesty siihen, että "epäuskoisen rukous on jumalalle kauhistus", "epäuskoinen juo ehtoollisen kadotuksekseen", ei voi olla ajattelematta näitä opetuksia kun rukoilee vaikkapa omille lapsilleen Jumalan siunausta heidän elämässään.
Tuommoista opetusta ei vl-uskossa ole: "epäuskoisen rukous on jumalalle kauhistus".
Jos epäuskoinen rukoilee katumuksen armoa ja että Jumalan valtakunta lähestyisi häntä että hän voisi saada syntinsä anteeksi, niin se on ainakin Jumalalle otollinen rukous, jota Jumala haluaa kuulla. Siis esimerkiksi Isä-meidän-rukous on sellainen, mitä Jumala haluaa myös epäuskoiselta kuulla, jos sitä totisella ja nöyrällä mielellä rukoillaan ja pyydetään Jumalalta.
Rippileirillä v.1991 Kalliossa leiri-isäntä kysyi papilta: onko totta, että "epäuskoinen käy ehtoolisella omaksi turmiokseen"? En muista papin vastausta.
Näin seuroissa olen kuullut useasti saarnattavan. Miksi valehtelet?
Etkö itsekään kestä totuuttanne?
Vl-pappi Järvisen Heikki meni katsomaan lentokoneita ikkunasta kesken opetuksen. Näin kertoi isosiskoni Reisjärven rippikoulusta kesältä vuonna 1982.
Eräällä toisella SRK:n rippikoulukeskitysleirillä SRK:n rippikoulunopettaja käytti VIITTÄ rippilasta seksuaalisesti hyväkseen!
Rikokset salattiin ja uhrit vaiennettiin niin perusteellisesti, ettei rikoksista saanut kertoa edes uhrien vanhemmille.
H. Järvinen valmensi poikaansa mäkihypyssä. En tiedä onko kyseessä legenda, mutta näin olen kuullut. Vl:nä ollessani hypättiin mäestä ja oltiin mukamas Matti Nykäsiä, Jari Puikkosia ja Pentti Kokkosia.
VL on hirmuhallitsioiden yhdyspaikka.
Ns. mädät kalat, vanhukset heitettiin pois Ry:n tiloista,
ovet säpiin laitettiin ennen sitä.
Heitettiin kadotukseen, saat.nan haltuun.
Ikänsä seuroissa käyvät mummot.
Sitä hirmihallitsijat SRK johdolla.
ym.
Nämä on katkerien kirjoituksia