kuinka lämmintä on yleensä joulun ja uudenvuoden aikoihin kanarialla,
jos on eroja mis olis lämpimintä
lomasää
6
401
Vastaukset
- Käynyt ja ollut
Granin ja Tenen eteläkärjissä. Inglesissä hieman lämpimämpää kuin Americasissa.
Mahdollisesti lämpimin paikka on Puerto Rico, koska se on lahden pohjukassa jonne ei tuule. Yöllä tarvitset biletyspaikasta hotellille vaeltaessasi villatakin, lämpötila on 10...13C-astetta.
Päivällä auringonpaisteessa 25...30astetta, varjossa 22...26 astetta.
Olen tehnyt mittauksia 30 vuoden aikana.
Kato netistä, tiedot siellä suuntaa antavia, lähes aina kelit ovat parempia kuin säätiedotukset kertovat. Esim. sääkarttojen pilven kuvat ovat yleensä yläpilveä jonka läpi mollukka paistaa.
Sinne vaan!- vakiasukkaat ---
Me asutaan täällä ja nyt on alkanut aika, jolloin vielä päivisin on välillä kuumaakin, tänään hyvin pilvistä.
Öisin on hyvä olla lämmin pyjama ja jalassa villasukat, koska lattiat ovat kylmiä hitelleissa, meillä on tietysti matot lattiassa kuten kaikilla espanjalaisilla. Laattalattiat ovat kuitenkin hygienisempiä puhdistaa kuin muut.
Tietysti on niinkin, että toiset palelee helposti, toiset ei, se on todettu omassa perheessä. - Kiinostaa
vakiasukkaat --- kirjoitti:
Me asutaan täällä ja nyt on alkanut aika, jolloin vielä päivisin on välillä kuumaakin, tänään hyvin pilvistä.
Öisin on hyvä olla lämmin pyjama ja jalassa villasukat, koska lattiat ovat kylmiä hitelleissa, meillä on tietysti matot lattiassa kuten kaikilla espanjalaisilla. Laattalattiat ovat kuitenkin hygienisempiä puhdistaa kuin muut.
Tietysti on niinkin, että toiset palelee helposti, toiset ei, se on todettu omassa perheessä.Hei, vakiasukkaat! Onko teillä omistus- vai vuokra-asunto?
Katselin kämppien myynti-ilmoituksia, halvimmat kaksiot 75 000€, eli sama kuin Riihimäellä tai Hyvinkäällä.
Paljonko on yhtiövastikkeet, ja mitä siihen kuuluu? Lämmitys lienee omilla sähkörakkineilla / ilmalämpöpumpuilla? - vakiasukit
Kiinostaa kirjoitti:
Hei, vakiasukkaat! Onko teillä omistus- vai vuokra-asunto?
Katselin kämppien myynti-ilmoituksia, halvimmat kaksiot 75 000€, eli sama kuin Riihimäellä tai Hyvinkäällä.
Paljonko on yhtiövastikkeet, ja mitä siihen kuuluu? Lämmitys lienee omilla sähkörakkineilla / ilmalämpöpumpuilla?Yhtiövastikkeet ovat sen mukaisia, mistä taloyhtiön täytyy huolehtia. Jos on uima-allas ja puutarhaa hoidettavana, on yv. piankin siinä 100-140 €.
Hinnat on korkeimmillaan ns. turistialueilla. Jos aikoo vuokrata asuntoaan turisteille, on sen kuitenkin oltava lähellä rantoja. Jos taas muuttaa pysyvästi, voi hyvin ottaa asunnon sivummasta. Fotocasasta löytää myös yksityisten ilmoituksia, jolloin on kuitenkin hankittava notaari, joka hoitaa kaupan.
Pitää tarkistaa joka asia. Pitää ottaa valokuvat asunnosta, ettei esim. keittiö lähde kävelemään sieltä. Paras olisi, jos asuisi ensin puoli vuotta vuokralla ja ostai vasta sitten, koska usein ilmaantuu merkillisiä vikoja, joita ei heti huomaa: homevikoja, hajuja viemäreistä varsinkin yöllä, peitettyjä halkeamia, jotka tulevat vähitellen esiin, ikäviä suunnitteluvirheitä jne. Tai sitten ottaa tarkastus ja arvio asunnosta, ettei maksa liikaa eikä ole piilossa olevia virheitä.
Tavallisin lämmitys on sähkörakkine jossain ylhäällä, mutta on parempi oppia vähäiseen sähkölämmityksen käyttöön, sillä sähkö on kallista. - pelikaaniturbiinissa
Saarista samaa mieltä, mutta kääntäisin ilmansuuntaa etelästä lounaaseen. Kuten sanoit Puerto Rico samoin kuin Puerto Mogan ovat Gran Canarialla kelien suhteen parempia kuin muut: Ja sama juttu Teneriffalla, jostais syystä Callao Salvaje on saaren aurinkoisin.
Olen huomannut asian liittyvän pilvien ilmaantumiseen aamupäivällä, jostain syystä jäävät itään ja etelään mutta eivät enää lounaaseen. Omien havaintojeni mukaan siis 15 km saattaa olla ratkaiseva etäisyys. Kirkas päivä onkin kirkas kaikkialla, paitsi poihjoisessa. Ja en puhu muutamasta kerrasta vaikka ei otantani toki tieteellisesti validi olekaan.
Olin toissa uutenavuotena Inglesissä. Aurinkoista oli, lämmintä päivisin vähän
päälle 20 astetta. Tarkeni kyllä olla rannalla ja uidakin jos katsoi tyynen paikan.
Illalla oli viileähköä, otin ohuen pitkähihaisen harteille.
Puerto Rico ja Puerto Mogan ovat lämpimiä paikkoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki1283154Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta
"I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from972513Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä532358Riikka se runnoo työttömyyttä lisää
Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276882297Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen72036Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue251577Taas alkoi soidinmenot.
Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis81320- 831307
- 691127
No miten meni?
Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘1191094