Entä jos henkiopas ei olekaan pätevä?

melekim

Olen ollut muutamia kertoja yhteydessä henkioppaaseeni ja hän on kertonut minulle nimensäkin. Olen yrittänyt koetella häntä, mutta tulokset ovat olleet laihoja.
Onko henkioppaani pätevä vai onko hän henkiopas lainkaan? Mitä voin tehdä parantaakseni yhteyttä ja luottamusta hänen kanssaan vai heivaanko vain epäpätevän henkioppaan ja etsin uuden?
Kiitos asiallisista vastauksista!

4

181

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • per definitionem

      Miten henkiopas yleensä edes voi olla pätevä? Etsitkö "pätevää" huijaria?

    • Asaah

      Itselle tulee pakosti mieleen, että olet itse ymmärtänyt väärin mitä henkioppaan tehtäviin kuuluu, tai, että hän ei tosiaan ole oppaasi. Jos hän käyttäytyy epäilyttävästi, kertoo sinulle valheita tai tahtoo sinulle pahaa niin kyseessä ei silloin ainakaan ole opas. Varmaan sanomattakin selvää, että tällaisesta häiriköstä on päästävä eroon, mutta sen lopullisesti karkottamisesta saattaa tulla hankalaa.


      ........
      Jos yllä oleva teksti ei kuvaa häntä, niin Mitä oikein odotat häneltä?

      Oppaan tehtäviin kuuluu saada meitä itseämme kehitettyä ihmisiä, varsinkin luonteeltamme ja ajatusmaailmaltamme. Olla tukenamme (energiatasolla, ellei muuten) tai muistuttavan meille mikä elämässä todella merkitsee, jättämään harjat ja turhat toiveet taaksemme, että huomaisimme miten upeita ja elinvoimaisia ihmisiä voimme ollakkaan, ja, että meissä on paljon voimaa muuttaa elämäämme ihan yksinkin. Tässä niiden tehtävät aikapitkälti olivatkin, eli ikään kuin ovat vain muistuttamassa meitä todellisesta itsestämme ja totuudesta.

      Niiden ei tarvitse edes antaa mitään itsestään, että heidän kanssa kommunikointi saattaakin olla rasittavaa, jos ei ole vain tarkoitus saada heiltä enempää irti. Vain se on tärkeää, että opimme sen mitä heidän kauttaan kuuluu oppia.

    • Metsähinen

      Henkioppaat ovat aina korkeatasoisempia henkiä, joilla on valtavasti kokemusta ja viisautta. Henkioppaat eivät kuitenkaan ole sitä varten, että heitä koetellaan. He auttavat sinua ja antavat vastauksia vain todellisen tarpeen tullen. Heitä saattaa myös joskus olla vaikea ymmärtää.

    • se

      Mulle jää hämärään se miten hän on osoittautunut pätemättömäksi, eli miten sinä testasit, melekim?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      77
      5258
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      67
      4668
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      126
      4615
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      341
      1962
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      89
      1609
    6. 93
      1534
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      257
      1476
    8. 337
      1163
    9. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      200
      991
    10. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      56
      980
    Aihe