Aprilia leipoi!

Mäntää poisotettaessa naputin männäntapista ja unohdin suojata kampikammion, jolloin neulaventtilin palasia tippui kampikammioon! Miten saisin ne pois sieltä ilman koko koneen purkamista, osaako joku neuvoa?
282
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ota moottori irti ja valuta vaihteistoöljyt johonkin astiaan. Sitten kun kone on irti niin varovasti käännät sen ylösalaisin ja pyörität magnettoa niin silloin niiten pitäis lähteä pois. Lopuksi otat imurin ja siihen sopiva suukappalle, täydelle teholle ja imet loputkin palat pois. Jos noilla keinoilla ei lähde niin sitten joudut purkamaan moottorin.

Äänestä
  • Jep, kiitos neuvosta, nyt toimii taas. En tiedä montako palaa oli, mutta varmaan kaikki tuli, puhalsin vielä paineilmalla. Hyvin käy taas kun uusi mäntä ja sylinteri.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tumpelo! kirjoitti:

Mäntää poisotettaessa naputin männäntapista ja unohdin suojata kampikammion, jolloin neulaventtilin palasia tippui kampikammioon! Miten saisin ne pois sieltä ilman koko koneen purkamista, osaako joku neuvoa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu