Apua kaikki tietäväiset! Avoliitossa yli kaksi vuosikymmentä asunut ystävä, nainen, on miehen uuden suhteen takia uhattu heittää pellolle miehen omistamasta kodista.
Niin pitkään yhdessä asuneina nainen on luottanut yhteiselon jatkuvan hamaan loppuun asti, useista pahoinpitelyistä, uhkaamisista, kiristyksistä , henkisestä väkivallasta huolimatta. Nainenhan kestää sinisilmäisenä mitä vaan. Nyt on karu paikka edessä, ei ole rahaa, omaa asuntoa, mies vei naisen saaman perinnönkin nimiinsä "yhteisiä nämä ovat"-sanomisella. Nainen on tehnyt miehen yrityksessä palkatonta ammattityötä, montaa eri lajia, hoitanut kodin naistentyöt yms. Koska mies ei ole suorittanut palkkaa, on naisen eläkekertymä todella pieni ja eläkeikä on kohdalla näinä aikoina. Mies vaihtoi nuorempaan. Mistä voi hakea apuja? Onko kellään kokemusta? Häätö on pääällänsä.
Avovaimo kodista pellolle
8
321
Vastaukset 8
- Eronnut..
Kahden yhdessä asutun avoliitto vuoden jälkeen katsotaan sen laissa olevan avioliitto, sillin ei myöskään avioehtoa ole jolloin käsittääkseni omaisuus mikä on hankittu parisuhteen aikana jaetaan puoliksi, lompsis äkkiä asianajajalla, ukko maksaa viulut oikeudesta mikä ilman sitä ei suostu omaisuuden jakoon!
- lakinainen 1
ei pidä paikkaansa, älä viitti levittää tuollaista sontaa täällä!
- minäkin koin tuon
No luulisi, että kaiken tuon väkivallan ja uhkailun jälkeen on pääasia, että nainen pääsee pois tuollaisesta. Avoliitto on avoliitto, eikä "puolisoilla" ole oikeutta toisen omaisuuteen. Uskon, että naista harmittaa, toisaalta joskus elämässä pitää maksaa ne oppirahat. toivon voimia tälle naiselle.
- omistaja 5 kertaa
Juu omaisuus kuuluu aina sille jonka nimissä se on. Siis avopuolisot ei jaa toistensa omaisuutta erotilanteessa, vi...tu tämänkin piti todistaa aivottomalle ex puolisolleni lakimisten välityksellä 4 vuotta sitten.. kyllä se oli rahaton avopuoliso joka maksoi oikeudenkäynti kulut...
Onhan näitä rahattomia onnenokijoita tää maa täynnä, ku niillä on niin hiton hyviä kavereita jotka neuvoo. Siis kateellisia kavereita... - Varoittava tapaus
omistaja 5 kertaa kirjoitti:
Juu omaisuus kuuluu aina sille jonka nimissä se on. Siis avopuolisot ei jaa toistensa omaisuutta erotilanteessa, vi...tu tämänkin piti todistaa aivottomalle ex puolisolleni lakimisten välityksellä 4 vuotta sitten.. kyllä se oli rahaton avopuoliso joka maksoi oikeudenkäynti kulut...
Onhan näitä rahattomia onnenokijoita tää maa täynnä, ku niillä on niin hiton hyviä kavereita jotka neuvoo. Siis kateellisia kavereita...Ei kai tuossa ole paljon tehtävissä. Tyhmä on ollut todellakin.
Pitää ottaa nyt vaan elämän ohjat omiin käsiin, ja asunto on saatava kiireesti.
- oikeuttaja
Menköön ämmä töihin ja OPETELKOON OMAVARAISEKSI.
Niin mäkin kärsin ja raadoin omalla työlläni parikymppisenä hanttihommia ja maksoin äidilleni vuokraa.ei ollu ilmasta asumista ei.
Nyt sekin ämmä oppii elämää ja raadollista työelämää kun joutuu menee ulkopuoliselle töihin.
Helpon elämän eläny ämmä.ei oo tarvinnu armeijassakaan alistua.
Toivottavasti se ämmä ettii töitä ahkeraan ja tuntee nahoissaan kuinka monta työtuntia pitää raataa jotta saa yksiönsä vuokran maksettua.
Allekirjoittanut joutui aikanaan asumaan solukämpissä,vaikka en opiskellut ja raadoin paskalla palkalla.
Toivon että se ämmä joutuu kanssa - ei sääliä, vaan paljon työtunteja hänelle! - eiksjuuh
Harvoin voi todeta tämän lauseen pitävän yhtä hyvin paikkaansa kuin nyt: sitä mitä kylvää, sitä niittää.
- Hiton tyhmä
Todella epäreilu tilanne.
Mies ei siis ole saanut latiakaan vaikka on elättänyt ja asuttanut lorvailevaa muijaa pari vuosikymmentä. Onneksi löysi nuoremman ja ahkeramman.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1011233
Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku91850Poliisi pamputti Variskankaalla
Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella31774- 66683
Karita Tykkä mennyt kihloihin.
Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.93616- 32605
S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan
S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist16574- 18558
Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa
Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta43523- 10466