Esimerkkinä Kai Picanto, jonka hinta kokonaisena on noin 12400 euroa.
Tässä muutama varaosahinta ilman asennusta euroa :
tuulilasi 558
ajovalot (2 kpl) 630
takavalot (2 kpl) 306
ulkopeilit (2 kpl) 379
happitunnistin 417
katalysaattori 1188
pakoputki 1361
etuiskarit (2 kpl) 602
takaiskarit (2 kpl) 218
kaikki edellämainitut yhteensä 5659 euroa eli melkein puolet auton hinnasta, halpaa vai mitä?
Tässä muutama varaosahinta ilman asennusta euroa :
tuulilasi 558
ajovalot (2 kpl) 630
takavalot (2 kpl) 306
ulkopeilit (2 kpl) 379
happitunnistin 417
katalysaattori 1188
pakoputki 1361
etuiskarit (2 kpl) 602
takaiskarit (2 kpl) 218
kaikki edellämainitut yhteensä 5659 euroa eli melkein puolet auton hinnasta, halpaa vai mitä?
Vastaukset 32
Vanhimmat
Vastaavat varaosat Skoda Citygo autoon (ovh 13400 euroa) maksavat yhteensä 3084 euroa. Mikähän tuon eron selittää?
Kiassa ne menee takuuseen ja skoda kuski kaivaa kuvettaan kolme vuotta? Tosin tuulilasikin on pari sataa lasiliikkeessä ja myönnän etten itsekään ole merkkiliikkeestä mitään Kiaan ostanut.
Ehkä se, kun skoda noita osia tarvitsee, ja kia ei......
Kian etuiskaritkin kestää tunnetusti pari vuotta.
Saapihan siihen oikeita iskareitakin. Hyvät iskarin vaimentimet kestääpi muuten useaita vuosia. Omassa uutena osteussa Turkin Ihmeessä alkuperäiset iskarit. 7 vuotta ja 215 tkm tikissä ja iskarit eivät paljoa uusille häpeä.
Kaikki listasi osista särkymistapauksissa korvaa ainakin ensimmäiselle omistajalle joko takuu tai tapauksesta riippuen vakutuusyhtiö (esim. tuulilasi)
Ainakin itselläni on uudehkossa Kiassani täyskasko ja takuu voimassa, joten ihan sama vaikka mainitsemasi osat maksaisivat koko auton hinnan.
Takuut eivät kata käyttövirheitä, huolto-/hoitovirheitä, auton omistajan/käyttäjän vastuiden noudattamatta jättämisistä aiheutuneita virheitä, luonnollista kulumista/vanhenemista, ulkoisten tekijöiden aiheuttamia virheitä, huolto-/ylläpitokuluja, välillisiä kustannuksia eikä tehtaalla auton valmistumisen jälkeen tuotannossa tapahtuneita muutoksia.
Se joka itse rikkoo autonsa käyttövirheillä tai laiminlyömällä huollot, on turha tulla kitisemään tälle palstalle varaosien korkeista hinnoista.
Ja mitä kulumiseen tulee, eipä taida ajovalot, takavalot, peilit tai edes pakoputkisto kulua ihan äkkiä vaihtokuntoon. Ja siinä vaiheessa, kun vaikkapa pakoputki syöpyy puhki, löytyy markkinoilta jo kasapäin tarvikevalmistajien vastaavia osia.
Ulkoisten tekijöiden varalle minulla on edelleen se kaskovakuutus. Kattaa ilkivallan, eläintörmäykset, sääilmiöiden aiheuttamat vahingot ja omat törttöilyt. Ihan sama vaikka Rion osat maksais 20000 euroa, en niistä joudu penniäkään maksamaan, kun aikeena ei ollut alkaa itse potkimaan omasta autostani peilejä tai umpioita paskaks.
Jos tehdas muuttaa peilien tai muiden varaosien rakennetta jälkeenpäin niin muuttakoon. En minä siihen uusia silti ala ostamaan.
Veikkaankin, että aloittaja on joku vanhalla räpiskällä ajava rasvanäppi, joka korjaa itse romunsa rasvamontun päällä. Tällöin voi joku 20 euroa maksava alkuperäissuodatinkin olla "hirveä" sijoitus.
Luuletko, ettö täyskasko oikeasti korvaa täysimääräisesti kaikki vahingot. Sinulla on jo parin vuoden ikäinen auto, jossa esimerkiksi kaikki etupenkkien turvatyynyt laukeavat kun vähän tönäiset toista autoa perään tai ajat talviliukkaalla ulos ja törmäät valopylvääseen. Auto menee tällöin aina lunastukseen ja saat siitä juuri sen korvauksen kuin vakuutusyhtiö suostuu maksamaan. Turha valittaa auto keskimääräistä paremmasta kunnosta jne. ei auta tippaakaan. Elä sinä vain unelmissasi ja maksa vakuutuksia.
Totta puhuen uskon täysmääräiseen korvaukseen, koska minulla on If:in ns. huippukasko, jossa lunastusturva korvaa alle 3-vuotiaan ja alle 60 thkm ajetun auton lunastustapauksessa uushankintahinnan mukaan, eli saan hankkia tilalle täysin uuden vastaavan auton. Oma uudehko autoni mahtuu ehtojen sisään kirkkaasti.
Ymmärrän kommenttisi, koska kaikissa vakuutusyhtiöissä tätä ei ole ja sitä ei vanhoihin autoihin saa. Joten elä itse rottelosi kanssa unelmissasi vaan.
http://www.huippukasko.fi/
Merkonomi tai amk-inssi siinä huutelee. Kaikki mitä kertyy kustannuksina vakuutuksen piikkiin, maksavat vakuuttajat yhdessä, itse kukin osuutensa. Tapauksessasi KIAn omistjat. Korkeat kustannukset varaosissa tai korjauksissa, tarkoittavat korkeita kaskomaksuja.
Eipä ne Kiassa sen korkeampia ole, kuin mitä ne ovat olleet muissa uusissa autoissa mitä olen omistanut. Muutamasta kympistä satasen- korkeintaan kahden sisään ne kaskon erot vuosimaksuissa ovat 70 % bonuksilla kaikissa eri merkkisissä ja mallisissa mahtuneet. Jos kaikkien uusien autojen varaosista vedettäisiin karkea keskiarvo, tuskin Kia siinä erottuisi sen paremmin edukseen kuin huonomminkaan. Joku osa toisessa voi maksaa älyttömän paljon ja toisessa mallissa vähemmän.
Ja vaikuttaahan myös kaskon maksuihin myös vakuuttajan ikä ja auton riskialttius kolaritilastoissa. Esim. pienemmän mallisarjan BMW on merkkinä kalleimmasta päästä vakuuttaa niin liikenne - kuin kaskovakuutuksenkin osalta, koska niitä on nuorilla riskialtteilla kuljettajilla paljon.
Ja kuten joku ylempänä kirjoitti, ei kummia tarvita nykyautossa, kun korjauskustannukset, kuten tyynyjen laukeaminen - aiheuttaa lunastuksen.
Itse en ajaisi uudella autolla metriäkään ilman kaskoa.
Itselleni on myös sattunut parkkipaikalla aikaisempaan uudehkoon autooni tehty vahinko, jonka tekijä ei tietenkään jäänyt kiinni. Korjauskustannukset olivat sitä luokkaa (mm. puskuri maalauksineen), ettei tarvinnut hetkeäkään miettiä kaskon ottamisen järkevyyttä. Bonukset tippui, mutta niin vaihtui pian myös vakuutusyhtiö ja täysillä bonuksilla jatkettiin jälleen:)
Sen ymmärrän, ettei tonnin parin autoon kannata juuri kaskoja ottaa. Tai ehkä sen hirvi/palo-vakuutuksen kuitenkin, se kun ei montaa kymppiä vuodessa kustanna.
Onko sinulla tosiaan kasko, jossa ei ole omavastuita ollenkaan ? Kerro ihmeessä meille muillekin....kas kun ifissä ei ainakaan sellaista vakuutusta ole olemassakaan...
Onhan siinä tietenkin omavastuu, muistaakseni se pienin.
Eipä taida n. parinsadan euron omavastuu siinä tilanteessa ahdistaa yhtään, jos auto menee lunastukseen ja saa hankkia tilalle upouuden vastaavan.
Miten voi jo joitakin ahdistaa toisten kaskovakuutuksetkin niin paljon, että pitää ruveta turpaa rääpimään??
No shit!
Ei haittaa. Säälittävää mätystelyä autojen varaosahinnoista. Eikö sinulla urpo ole muuta tekemistä? Tyhjätaskuille 10 Euroakin olisi niin HIRVEÄ hinta.
Sepä on aivan sama, onko kyseessä 12000 euron kauppakassi tai 50000 euron auto, sillä samantyyppinen sähkösäätöinen, suuntavalon sisältävä, lämmitettävä korinväriin maalattu peili löytyy kummastakin. Ja silti hyvin vaihtelevia määriä hintaa ovat merkistä riippuen saaneet lähes identtisille grammamäärille muovia ja palaselle peililasia. Sama pätee lampun-umpiohin tai muutamaan metriin teräsputkea auton pohjassa.
Sanoisin, että mitä kalliimpi auto, sitä halvemmat varaosat tulisi olla, koska kalliimman luokan autoissa kate valmistajalle on selvästi parempi.
Vertailun vuoksi:
Uuteen A-sarjan "pikku" -Mersuun peili maksaa 404 euroa.
Etuvaloumpio 1 kpl!! 1155 euroa!!
Tuulilasi 670 euroa.
Vain köyhät ajaa Kialla.
.........ja tosi tyhmät ajaa muilla automerkeillä! Ajan Sorentolla ja Optimalla ja tuohta löytyy pankista vaikka sinullekin urpo antaa..
merkin maahantuoja osaa hyvin jälkimarkkinoinnin katetuottohinnoittelun...
http://www.koreanautoimports.com
http://www.mister-auto.fi/fi/
http://www.varaosahaku.fi/
http://www.kl-varaosat.fi/
Kuka nyt tuulilasia uusisi merkkiliikkeessä? Aven lasi liikkeessa 950eur ja pilkington lasiliikkeessä 360eur. Ja pilkington on kestävämpi. Että sellaista mulla vaan oli...
Uuteen Passattiin ulkopeilin peilinlasi maksaa yli 400€, koska se on automaattisesti tummentuva ! ! !
Siinä vaiheessa Kian varaosahinnat ja korkeat huoltohinnat alkavat haitata ehjän Kian omistajaakin, kun on myymässä 6-7 vuotiasta Kiaa pois. Auton ostajat kun monesti lueskelevat näitäkin foorumeita. Itse en ainakaan ostaisi Kiaa jos varaosa- ja huoltokustannukset vaikuttaisivat valintaan paljon.
Ja kaiken tämän sanon uudesta omistetun ja nyt rapiat 5v vanhan kia ceedin omistajana. Omilla ajokilometreilläni Kian omistaminenkin on erityisen kallista, koska määräaikaishuollon kilometrit tulevat täyteen vain joka toinen vuosi, mutta silti pitää auto raahata deltta-kalliiseen huoltoon joka vuosi.
Mitäpä luulet, olisiko tarvikemarkkinoilla osia 6-7 vuotiaaseen Kiaan?? Ei kai kukaan järkevä enään tuon ikäiseen hae marmoritiskiltä alkuperäisosia.
netistä tilatut tai tarvikeliikkeestä haetut jarrupalat, pakoputket, suodattimet, tuulilasit sun muut kelpaavat tuon ikäiseen siinä missä "Kia" - leimoillakin varustetut.
Se on päivänselvää, että automallin juuri tullessa markkinoille voi muutama ensimmäisnen vuosi olla tarvikeosien saatavuudessa hiljaisempaa, mutta nopeasti valikoima laajenee auton ikääntyessä. Vuonna 2007 tulleeseen Mark 1 cee´diinkin saa tilattua jo vaikka mitä "ei alkuperäistä" tarvikeosaa umpioista lähtien.
Se Korealainen kopio on jo läpiruosteessa 7 vuotiaana.
Onhan siinä 12 vuoden puhkiruostumattomuustakuu, niinkuin niissä "alkuperäisissä".
täältä on todellla halvat kia varaosat http://www.youtube.com/watch?v=_Y1xlsyLYHI&feature=plcp
Pensa sportake vm.08
-katalysaattori 70 ekua
-kytkinpaketti 130 ekua
-nokkaremmipaketti 130 ekua
ei kallista.öljynsuodatin 7 ekua ja longlife öljyt castrol 4litraa 60 ekua.
että silleen.
Hieman kun nettiä selaa niin saapi varaosahinnat selville.
Koreasta tilaamalla.
auton pito makssaa teki niin tai näin
http://www.micksgarage.com/proddetails.aspx?pid=892605&pk=3E4A4