Palvelujen ulkoistaminen

Kuka voisi selkokielellä kertoa miten esim. vanhustenhoito,siivous ym. tulee edullisemmaksi yksityisen yrityksen hoitamana ?
8122
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Eihän missään ole niin luvattu.

Äänestä

ahaa, luulin että hinta on se tekijä! Ainahan säästöihin vedotaan ja yrityksen pitää tehdä voittoa, sen ainoa tavoite. Vai meinaatko että laatu nousee kun puolet väestä pellolle ja hintataso nousee-asiakkaille. hheeehhhhhhheeeeeeeee

Äänestä

Ei se tule halvemmaksi, päinvastoin. Toki palkka/henkilöstökulut pienenee kun meno kirjataankin palvelujen ostojen momentille. Ostopalveluja perustellaan myös vakituisen henkilöstön lomilla ja sairauslomilla, eli kun ostetaan ulkopuolelta palvelu, aina on töissä kuitenkin ne tarvittavat 2 henkilöä, firmasta tulee poissaolevan tilalle joku muu - ei makseta lomista.

Tämäkin perustelu kuitenkin vesittyy ihan suoriin ja simppeleihin laskelmiin, joita ilmeisesti kukaan ei viitsi tehdä. Sillä hinnalla kun firmaamme saadaan ostettua kaksi siivoojaa alveineen, saamme itse palkattua 3,5 siivoojaa eli vaikka yksi kolmesta olisi koko ajan täydellä palkalla poissa, se on siltikin edullisempaa. Toki firma tekee voittoa, ei kai se muuten kannata.

Lisäksi tulee laatu, jolla ei kai ole mitään väliä... ostosiivous on lähettänyt välillä henkilöitä suoraan kadulta meille siivoamaan. Ikkunan pesuun tulee nuori poika, joka ei eläessään ole aikaisemmin ikkunoita pessyt, seisoo hoomoilasena lasta kädessä ja me "mammat" käydään ohimennen neuvomassa. Lattia on pesty fairyllä, vähänkö on liukasta. Omilta siivoojilta vaaditaan alan ammattitutkinto, firma lähettää ihan ketä vaan. Pitkällä tähtäimellä paikat menee huonoon kuntoon väärillä välineillä ja aineilla. Jne jne, esimerkkejä vaikka kuinka.

Äänestä
  • tosiasiaa... ammattitutkinto joo... aineannosteluista vähät välitetään, kiire kiire ja hyvää jälkee tulee, nopee ja ripee oman siivoojan pitää olla :) .. hitaasti ja tarkasti, huono huono, ei kelpaa meille

    Äänestä

Olisi kyllä hyvä, jos joku esittäisi oikeita laskelmia ostopalveluiden kannattavuudesta. Todellista vertailua paljonko joku maksaa omana tuotantona ja paljonko ostona.

Veikkaan, että Hämeelinnan kaupungin kiinteistöjen huono kunto on suoraan johtuvaa siitä ettei niitä enää hoideta omana työnä vaan tekniset palvelut on ostettu. Ostopalvelut tekee vain sen mikä on sopimuksessa sovittu (tietysti näin) eikä katsele ja ennakoi mitään muuta. Sitten rakennukset rapistuu paikoilleen ja muutaman kymmenen vuoden ikäisiä taloja puretaan pois. Kenen meistä oma talo talon kestää vain 50 vuotta?

Äänestä

Kunnan työntekijät velttoilevat, kun ei ole vaaraa potkuista. Yksityisten firmojen työntekijät tekevät työnsä tehokkaasti ja hyvin, koska on aina vaara joutua irtisanotuksia, jos työn jälki ei ole hyvää.

Äänestä
  • Meillä on ainakin huonot kokemukset ostosiivouksesta, pinnat on pilattu väärillä aineilla. Siivoomaan firmaan otetaan se kuka halvemmalla kadulta saadaan napattua. Minäkin voisin mennä sinne ja tulla teille töihin heittämään keikkaa vaikka en osaa ollenkaan, kokemusta on vaan kotona siivouksesta. Vähän sitä sun tätä nakkaisin ämpäriin ja pyörittelisin lastaa eestaas lattialla. Roskiksen osaisin viedä ulos.

    Töissä pölyt seisoo kaappien päällä kun kaappien päälliset ei kuulu siivoussopimukseen. Jos ne pyydetään siivoamaan, se maksaa taas erikseen.

    Äänestä

Ei tule mitenkään halvemmaksi, kun yritysten voittovaratkin siirretään veroparatiiseihin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Täh kirjoitti:

Kuka voisi selkokielellä kertoa miten esim. vanhustenhoito,siivous ym. tulee edullisemmaksi yksityisen yrityksen hoitamana ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu