Koska Utsjoella on yksi maidontuottaja jolle maksetaan litrasta 30 senttiä pohjoista tukea. Tosiasiassa kun Suomi liittyi Euroopan unioniin vuonna 1995, ruoka halpeni - päinvastoin kuin kansa uskotteli itselleen - kymmenen prosenttia. Hinnat ovat sen jälkeen nousseet yhdessä muiden elinkustannusten kanssa, mutta ei niin paljon kuin yleisesti päivitellään. Ruokien hinnat ovatkin meillä nousseet hitaammin kuin monissa muissa EU-maissa. Kuluttajahinnat ovat vuodesta 1990 lähtien kasvaneet keskimäärin 36,6 prosenttia, mutta ruuan hinnan nousu on jäänyt viiteentoista prosenttiin. Mutta varsinainen yllätys on tämä: kun ruuan hinnannoususta poistaa inflaation vaikutuksen, eli laskee niin sanotun reaalihinnan, suomalaisten päivittäin syömän ruuan hinta on laskenut vuodesta 1990 tähän päivään verrattuna peräti 15 prosenttia! Syömme siis selvästi halvempaa ruokaa kuin lähes kaksikymmentä vuotta sitten. Ja kun vertailun vuoksi laskee, että suomalaisten keskimääräiset ansiot ovat nousseet samassa ajassa peräti 82,4 prosenttia, ruoka on suhteessa yhä halvempaa.
Jopan logiikka, ruuan hinta ei ole laskenut !
Eikö ?
38108
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 38
Vanhimmat
Lasku johtuu siitä että on rajat auki ja kilpailua. Ennen rajasuojalla eli tuontirajoituksilla pidettiin kilpailu poissa ja monopolit jylläsi. Vaikka meillä ei olisi maksettu euroakaan maataloustukea niin hinnat olisivat rajojen aukaisun vuoksi laskeneet joka tapauksessa.
se oli maataloustuki joka nimenomaan laski ruuan hintaa kun tuottajahinnat pudotettiin puolee. Rajojen aukaisu ilman tukia olistaas lopettanut maataloutemme JA SE VASTA KALLIIKSI OLISI TULLUT !
On hiukan tuo logiikka hakusessa? Että mikä on syy ja mikä seuraus?
Rajat auki => hinnat laskevat => kotimainen maatalous ei pärjää kilpailussa => tarvitaan tukia.
Eli rajojen avaus olisi laskenut hinnat joka tapauksessa. Tuella varmistettiin että kilpailukyvytön maataloutemme pystyi jatkamaan, tuki ei laskenut hintoja.
maataloustuella KULUTTAJAT VARMISTI ITSELLEEN HALVAN JA VARMAN RUOKAHUOLLON ITSELLEEN ei siinä viljelijää ole hetkeäkään muuten ajateltu..
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
---
---
---
---
---
---
---
---
---
Huvitti kun luin jutun Utsjoen maidontuottajasta maaseuduntulevaisuudesta.
Valion pomo vedätti toimittajaa ,muka keskisessä suomessa järven kiertäminen hankalampi ja pidenpi matka ,kuin ajaa maitoautolla Utsjoelle Oulusta 600 km sivu hakemassa Tenojoen varresta maito.
takasin, kai ne siellä Tenojoellakin juo maitoa !
-
-
-
---
---
---
---
---