Aivan kohta uudet valtuustot aloittavat neuvottelut kuntien asioiden järjestämisestä.
Kulttuurilla on sen itseisarvon lisäksi hyvää tekevä vaikutus ja nyt olisikin oikea hetki käydä keskustelua sitä, mitä voitaisiin tehdä taiteen ja kulttuurin tekemisen kehittämiseksi?
Pitääkö esim. Espoossa tukea harrastajaryhmiä, taidelaitoksia, tapahtumatuotantoja vai asukas- ja kulttuuriyhdistyksiä? Pitääkö kehittää tuottajien, agenttien ja managereiden ammattikuntaa jotta taiteilijoiden töitä saadaan paremmin esille?
Kertokaa mielipiteenne!
Olen ehdolla Espoon valtuustoon numerolla 135 ja kulttuurin edistäminen yksi vaaliteemoistani.
Asiaa voi kommentoida myös nettisivuillani www.hoppania.fi
Mitä kaupunki voi tehdä edistääkseen taiteen tekemistä?
2
118
Vastaukset
- Ziffe
Ei mitään lisätukia taiteelle, ainakaan tälle nykytaiteelle, rukkasia seinään osaa naulata ilman apurahojakin!
- krit1
Millähän avuilla tämä taide-eliittimme oikein on ansainnut arvostuksensa?
Ihmetyttää myös kuinka mafiaan tai vapaamuurareihin verrattavat taidejärjestöt ovat saaneet kaikkien lahjakkuuksien pääsyn estetyksi jäsenistöönsä.
Taide-eliitti on liian suuri loisiva porukka muiden elättien lisäksi - tunteeko joku taiteilijan joka elää omilla tuotoksillaan - tuskin.
Onneksi Guggenheim-farssi ei edennyt pidemmälle, ja toivottavasti taloustilanteen kiristyessä tämä pelleshow saadaan loppumaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2534567Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1312993Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412752Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741740Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061584Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn231475- 551334
- 931245
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2061103- 481095