Onko totta että kokoomuksen kaupunginvaltuustovaaliehdokkaana on Shemeikka pubin käräyttämisestä syytetty? Eikös siinä kuollutkin joku? Ei vissiin ole lainkuuliaisimmasta päästä muutenkaan.
Voiko valtuutetuksi mennä jos on rikosmenneisyys?
Voiko valtuutetuksi mennä jos on rikosmenneisyys?
Vastaukset 35
Vanhimmat
Ei tuo vielä mitään. Porissakin on ehdokkaana sekakäyttäjä joka ei välillä itsekään tiedä onko puus vai maas vai peräti kuus. Keskustan listoilla.
Viljamin juttuun lisäksi. Mies on ikikonkurssissa ja viimeksi kun oli puolueen kokous, hänet oli poistettu kauheessa kännissä. Esittäytyy melkein maisteriksi ja insinööriksi. On niitä vain unissaan.
VÌttu mitä paskaa.
Ei ei rakas, kun politiikkaa.
Jos näin on niin nimi julki..
Kaikki kokoomusehdokkaat tietenkin tavallaan rikollisuutta kannattavat, mutta tämä olisi jo vähän liian paksua.
No onk toi naispualine hoitoalan yrittäjä, joka sai ehdollist petoksest ny valtuustoho pyrkimäs?
Mulle tuli ihan sama mieleen aamulla kun lehteä luin, että voisiko olla se... nooh kokkareiden listoille pääsee myös vaikka olis vähä huonompikin menneisyys
Aik kikka
Pääseekö Raumalla kokoomuksen ehdokaslistalle ilman merkintöjä rikosre-
kisterissä? Tuskin!
Syyte ei ole tuomio...
Ei oo ei
eiköst se ollu tuomio jo?
No, onneksi tuo kaikki on meistä ÄÄNESTÄJISTÄ kiinni.
On muka yrittäjä, eikä tiedä?
Jätti maksamatta vakuutusmaksuja vajaat 50.000 euroa.
Sosiaaliturvamaksuja lähes 30.000 euroa.
Palkkoja jäi kokonaan ilmoittamatta 180 415 euroa.
Ilmoitettiin vain 107 000 euroa.
Yhden ison asiakkaan menetys murensi tulot ja samanaikaisesti oli sairaus-ja äitiyslomia.(hoitoalan kilpailutus)
Oikeus katsoi teon törkeäksi, eikä nähnyt aiheutunutta korvausvelvollisuutta rangaistusta lieventävänä seikkana.
Teko tuli ilmi Eläketurvakeskuksen yritykseen tekemässä tarkastuksessa.
Alussa uutisessa oli:
Raumalainen hoitola-alan yrittäjä on tuomittu törkeästä työeläkevakuutusmaksupetoksesta kuudeksi kuukaudeksi ehdolliseen vankeuteen.
Se on kyllä väärin mielestäni, että yrittäjä joutuu korvaamaan äitiyslomalaisen palkan. Pitäisi laittaa joko valtion tai myös osaksi isän työpaikka maksamaan ko palkkaa.
Kyllä 2006 yrityksensä perustanut on jo joutunut käymään kaikenmaailman yrittäjäkurssit, ennenkuin laina edes pankista heltiää.
Tietoinen teko näinollen.
Ps
Tietääkseni lähipiirissä monta yrittäjää
Ei se hoitolan pitäjä polttanut Semeikkaa, että älkää nyt sitä sotkeko tähän.
No, kukas sen poltti ?
Tuoko
https://www.terveystalo.com/fi/Ajankohtaista/Uutiset/Elina-Junnila-Terveystalo-Rauman-ja-Euran-yksikonjohtajaksi/
Kun kaikki ostaa, niin laatu ei kärsi.
https://www.terveystalo.com/fi/Ajankohtaista/Uutiset/Porin-Laakaritalo-osaksi-Terveystaloa/
Kotihoitopalvelu 100
Ei tämä mikään kauneudenhoitaja ole ja vielä vähemmän nainen...
Hoitoala on myös hoiva-ala.
Vanhasta Tipulasta löytyi/löytyy kohteen hlö.
Suomessa saa konkan tehdä-ei rikollista, jos ei ole rikollinen konkurssi, mutta petos on rikos.
Miten pystyisi kaupungin asioita hoitamaan, kun ei omiaankaan?
Se on se sama joka murhasi Kyllikki Saaren!
Ihmeellistä.
Valitun äitikin oli silloin vasta 6 vuotias, siis vuonna 1953.
Ei ole ihmeellistä!
Raumalaiset levittävät mielellään paikkaansapitämättömiä ja valheellisia juttuja muista ja uskovat niihin ihan mielellään.
Eikö kokoomuksen ja persujen ehdokkaaksi valitsemisprosessissa lueta tuomio rikoksesta, tai mieluummin useammistakin rikoksista, jopa meriitiksi? Kepu on ainoa puhdas hallituspuolueista, joskin heidänkin riveissään on muutamia "juhantaloja"!
oli
Nämä pellet saavat protestiääniä jotka ovat sitten pois muilta puolueilta,joka ääni kun on tarpeellinen,on se ehdokas sitten mikä tahansa määpoltantänpaikan-pelle.
Pääsikö tuo ehdokas valtuustoon? Mikä nimi?
. .
~
Uutta yritystä pukkaa. Voiko tehdä konkurssin ja silti aloittaa uudestaan hoitoalan yritystä ja lääkäripalvelut?
Sehän on persu.
Eikös se juhanin kakelitalon tytär ole lääkäri vai onko vain kuulopuhetta?
Oli miten oli mutta näin on. Jos Veikko Vennamo olisi täällä, niin hän marssisi suoraan täysistuntoon ja löisi nyrkkiä pöytään, että rötösherrat kiikkiin.
Jos niin tehtäisi, olisi täysistuntosali melko tyhjä.
Nooh, tekevälle sattuu. Kuka heittää ensimmäisen kiven.
Hyvä Ellu!