Olen menossa kööpenhaminaan yksin ja ajattelin yöpyä pari päivää omenahotellissa. Olen lukenut jostain että alue ei ole ilta/yöaikaan kovinkaan "turvallista"? Onko kenelläkään kokemuksia? Siellä kuulemma liikkuu hörhöjä yms.
Toinen vaihtoehto on sitten cabinn city hotel....mutta omenahotelli vaikuttaa jotenkin minulle sopivammalta :P
Olen kumminkin yksin siellä niin ei tule mentyä ulos enään noin klo 21 jälkeen :D mutta silti arveluttaa sijainti....jos jollakin kokemuksia niin kertokaa ihmeessä! :D Kaikki tieto tervetullutta!
Tanskan omenahotelli, alue?
6
362
Vastaukset
- smikeson_
Niin ja siis kysehän on tuosta Vesterbro alueesta :)
- Matkalla
Köpis on minulle tuttu useilta turistireissuilta. Itse en menisi yöpymään tuolle Omenahotellin alueelle. Se on perinteistä maksullisten naisten ja huumeiden kauppa-aluetta. Päivällä olen siellä kävellyt mutta illalla en mene. Rautatieaseman tuon puolen seutu ei ole ihan ok. Viereinen Istedgade-katu on ikuvanha naiskauppakatu Köpiksessä. Viimeksi kävin tuolla alueella 2011 kesällä kahden viikon lomareissulla.
- smikeson_
No voi harmi :/ Mielummin kyllä sitten maksankin enemmän turvallisuudesta. Vaikutti vaan hyvältä muuten tuo alue, kivoja kahviloita,ruokapaikkoja/kauppoja :)
Ja lyhyt matka ydinkeskustaan... - pølseä poskeen!
En tiedä, onko jo myöhäinen vastaus, mutta itse 2009-2011 Köpiksessä asuneena voin sanoa, että ihan turvallista seutua se on. Nørrebro on kaupunginosana paljon vaarallisempi ja levottomampi.
Omenahotelli on Istedgaden ja Vesterbrogaden välissä. Onhan siellä seudulla vähän kaikenlaista hiipparia ja ilotyttöä yöaikaan, mutta harmittomia nuo ovat tuntuneet olevan. Ja Vesterbrogade on yksi Kööpenhaminan vilkkaimpia katuja, joten yksin et sitä pitkin joudu kulkemaan sitä paria korttelia ydinkeskustasta.
Myös Kødbyen on tuota hotelliasi lähellä ja se on todella trendikäs illanviettoalue nykyisin. Muutenkin Vesterbro on yhä enemmän pop. Kannattaa vielä piipahtaa Brass Monkey'ssa drinkillä (toivottavasti on edelleen olemassa).
Ja huippuhyvää yöelämää koet myös Simons'issa (Simon & Simon) lähellä Nyhavnia. - smikeson_
Kiitos :) Aloinkin tutkimaan enemmän tuota Vesterbron aluetta ja kyllä ihan turvalliselta vaikuttaa...en mene omenahotellin mutta siihen viereen kumminkin! Kiiitos vastauksesta ja vinkeistä...toivottavasti itsekkin joskus asun siellä :P
- loistava paikka
loistava alue ja vain jos tuollaine hysteerikko kuten Matkalla niin se ei sovi , mutta kyseinen alue on täynnä hyviä hotelleja
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?847142Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit277089Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1176225Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455424Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845328Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635235Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus415120Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274615Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv193565Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003410